A faiskolai tevékenység volt a meghatározó a dísznövénytermesztésben

2019. július 11. 08:20
A NAIK AKI az adatszolgáltatók közlése alapján összegezte a 2018-as dísznövénytermesztési eredményeket. Ebből kiderül, hogy dísznövénytermesztésre használt összes terület 91,5 százalékán faiskolai tevékenységet folytattak.

Az adatgyűjtés keretein belül beérkezett és feldolgozott adatok szerint a dísznövénytermesztésre használt összes terület Magyarországon 1521 hektár, ebből szabadföldi 1441, fedett, fűthető 53, fedett, fűtetlen 14 hektár volt 2018-ban. A dísznövénytermesztésre használt terület és az egyes dísznövénycsoportok termesztőterületének összege közötti eltérés abból is adódhat, hogy lehetnek olyan területek, amit adott évben pihentetnek, illetve a termesztőfelületet egy éven belül többszörösen is felhasználják, de okozhatja az értékesítés elmaradása a növény tenyészideje, káresemény vagy gazdasági tényezők is.

A dísznövénycsoportok közül 2018-ban a faiskolai növények előállítására használt terület volt a legnagyobb 1323 hektárral. A dísznövénytermesztésre használt összes terület 91,5 százalékán faiskolai tevékenységet folytattak, 5,2 százalékán vágott virág, vágott  zöld,  míg  3,3 százalékán  cserepes  és  hagymás dísznövénytermesztés történt. A faiskolai növények termesztése szinte teljes egészében (99,4 százalékban) szabadföldi területen történt, a fedett terület aránya mindössze 0,2 százalék volt 2018-ban. A vágott virágok területének 34 százaléka fedett, fűthető, 59,7 százaléka szabadföldi, 6,2 százaléka fedett, fűtetlen terület volt. A cserepes  növények  termesztésére  használt  terület 16,7 százaléka szabadföldi, 78,5 százaléka fedett, fűthető, 4,8 százaléka fedett, fűtetlen terület volt 2018-ban a beérkezett adatok alapján.

Az adatszolgáltatók 16,7 százaléka kizárólag vágott virággal, 18,2 százaléka csak cserepes, kiültetésre szánt, balkon-vagy hagymás növényekkel foglalkozott 2018-ban. A kertészetek 46,5 százaléka  fő  profilként  faiskolai  termelést  végzett. Az adatszolgáltatók több mint 10 százaléka különböző csoportba  tartozó  dísznövényeket  termelt  egy  gazdaságon belül.

További részletek itt.


(forrás: NAIK AKI)

Kapcsolódó cikkek

Munkahelyi biztonság - az erdészet jövője

2021. január 29. 08:11
Az EU-OSHA új jelentése röviden bemutatja a mezőgazdasági és erdészeti ágazatot érintő szervezeti és technológiai változásokról, valamint az ebből adódó munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kihívásokról szóló előrejelzési projektjének megállapításait.

Újabb világsikert értek el a magyar természetfotósok

2019. június 19. 09:36
A német Glanzlichter fotópályázaton korábban is jól szereplő Daróczi Csaba nemrég két kategóriában is első helyezést ért el rendkívüli fotóival. A világ egyik legszínvonalasabb természetfotós versenyén ezúttal is több neves magyar természetfotós is megmérettette magát.