A fiatalok felelősen gondolkodnak a jövőről
2023. szeptember 13. 14:39
Nemzeti önállóságunk, önfenntartásunk és teremtett világunk értékeinek megóvása különösen felértékelődik. A Soproni Egyetem térben és időben is nagy utat tett meg, míg a Selmecbányai Bányatisztképző örökségét továbbgondolva a fenntartható fejlődés szellemében működő, 21. századi intézménnyé vált – mondta köszöntőjében Zambó Péter, a Soproni Egyetem központi tanévnyitóján.
Az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára - aki a tanévnyitó ünnepségen megkapta a Soproni Egyetem díszpolgára kitüntetést - ünnepi beszédében úgy fogalmazott: több mint két évszázad történelme, tudása, kultúrája és hagyománya szövi át a Soproni Egyetem közösségét, amelyre méltán lehetünk büszkék.
A tudománynak olyan kérdésekre kell választ adnia, mint az energiabiztonság vagy a klímabiztonság, a fenntarthatóság és a biodiverzitás megőrzése. Ehhez a munkához a Soproni Egyetem kiváló alapokat és inspiráló környezetet biztosít.
Itt évtizedek óta természetes a teremtett élet tisztelete és szolgálata. A „zöld-szemlélet” a teljes képzési spektrumban megjelenik. Nem csak az Erdőmérnöki vagy a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar hallgatói, de a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi és a Benedek Elek Óvodapedagógiai Kar hallgatói is olyan komplex képzést kapnak, amelynek segítségével megismerik és megértik a természeti környezet működését. Képesek lesznek azt megóvni, továbbadni a következő generációknak. A fenntartható jövő formálásának munkájában az Agrárminisztérium kiemelten számít a Soproni Egyetemre, az annak kötelékében működő Erdészeti Tudományos Intézetre és az Erdészeti Ágazati Tudásközpont Nonprofit Kft.-re.
Az államtitkár hangsúlyozta: a sokszínű képzési paletta és fenntarthatósági törekvések is hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre többen választják továbbtanulásuk helyszíneként a Soproni Egyetemet. Sőt, az idei évben rekordszámú jelentkező nyert felvételt. Az új tanévben 1227-en kezdhetik meg tanulmányaikat, ez pedig 77 százalékkal meghaladja a tavalyi évet. Az is jól látszik, hogy nemcsak az egyetem iránti érdeklődés nőtt, hanem a felvételi ponthatárok is magasabbak, vagyis az érkező diákok tanulmányi eredményei is javultak – fogalmazott.
Zambó Péter szerint az eredmények visszaigazolják a szakképzés átalakításának és az egyetemi modellváltásnak a jelentőségét és sikerét. A fiatalok nemcsak bíznak a jövőben, de tenni is akarnak érte. Felelősen, fenntartható módon. Értik a természetes ökoszisztémák megőrzésének és velük történő gazdálkodásnak a fontosságát.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Óriási pazarlás: mintha évente háromszor lecsapolnánk a Balatont
2024. március 07. 17:39
Az Alföld szárazodása jelentős mértékben mérsékelhető lenne a folyók és az árterek újbóli összekapcsolásával, a belvizek megtartásával.
Agrárdigitalizáció Magyarországon? Te hány pontra értékelnéd?
2024. február 07. 15:07
Te hány pontra értékelnéd, hogy áll ma Magyarországon az agrárdigitalizáció? Ez volt az alapkérdés a PREGA keddi, 0. napján.
Az ominózus kérdést (amely egészen pontosan úgy szólt, hogy a technológiai feltételekhez képest hogy élnek a magyar gazdák az adatok kínálta lehetőségekkel úgy a cégirányítás, mint a döntéshozatal szintjén) Varga Péter Miklós, a Cibus Hungaricus Alapítvány szakértője, a beszélgetés moderátora tette fel a résztvevőknek, Győrffy Balázs elnöknek (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara), Dr. Harsányi Endre rektorhelyettesnek (Debreceni Egyetem), Harsányi Zsolt ügyvezető-tulajdonosnak (Axiál Kft.) és Szabó Levente projektigazgatónak (4iG Nyrt.), akik véleményüket egy 0-tól 10-ig terjedő skálán terjedő pontszámmal fejezhették ki. Mi tagadás, meglepő és elgondolkodtató értékelések születtek.