A fluktuáció nem szűnik meg, amíg nem kezelik a kiváltó okát
Egyre több gyártó- és termelő vállalat kísérli meg külföldi munkavállalókkal megoldani a munkaerőhiány és a fluktuáció problémáját. Az eddigi tapasztalatok fölöttébb kedvezők. Ám nem árt az óvatosság: a módszer nem minden esetben működik, sőt van, hogy egyenesen öngyilkosság - olvasható a HR-Evolution közleményében.
Vannak esetek, amikor kimondottan jó megoldás a külföldi munkavállalók foglalkoztatása. Így olyan gyárban, ahol nehezek a munkakörülmények, például végig kell állni a 12 órás műszakot, extra hidegben vagy melegben kell dolgozni, rendkívül monoton a munka, egyre nehezebb magyar dolgozókat alkalmazni - értékelt Csikós-Nagy Katalin fluktuációkezelés szakértő, a tanácsadócég ügyvezetője.
A jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben ugyanis megválogatják a munkavállalók, hogy milyen feltételek között akarnak dolgozni, és ezen még egy kicsit magasabb fizetés sem változtat.Csak tetőzi a helyzetet, ha a vállalat intenzív növekedési fázisban van, és több száz embert kell hirtelen felvennie. Ilyen esetben tökéletes megoldás külföldi munkaerőt alkalmazni.
Ha nincsenek extrém körülmények, és csak 10-20 főnyi munkaerő-szükséglete van a vállalatnak havonta, nem javasolt külföldiek foglalkoztatása. Ez ugyanis rengeteg plusz terhet ró a munkáltatóra és nagy felkészültséget igényel.
Gondolni kell az elszállásoltatásra, engedélyek beszerzésére, nyelvi nehézségek megoldására és a belső, kulturális fogadtatásra, beillesztésre. Ha ezekre nincs felkészülve egy vállalat, öngyilkosság belevágnia a külföldiek alkalmazásába, több bajt okozhat vele, mint amennyit megold.
Ha jók a munkakörülmények de nagy az elvándorlás a vállalatunknál, akkor belülről kell rendet rakni és nem külföldiekhez nyúlni. Csikós-Nagy Katalin szerint ugyanis a fluktuáció nem szűnik meg, amíg a kiváltó okát nem kezelik.Ha egy cég vendégmunkásokkal próbálja megoldani a fluktuációt ahelyett, hogy az okokra fókuszálna az könnyen ellentétes hatást válthat ki. Ugyanis a legnagyobb megtartó erő a jó csapat, de ahol túl nagy az átjáróház, jönnek-mennek az emberek, ott nem tud valódi csapat kialakulni.
Először azt kell megvizsgálni mi okozza a fluktuációt és megoldást kell keresni rá.
Szem előtt kell tartva a dolgozók igényeit és elvárásait, rugalmassággal, alkalmazkodással és közös gondolkodással minden problémára van megoldás.Csak a legkritikusabb problémák kezelésére tett lépések után javasolt külföldi vendégmunkások alkalmazása, körültekintő beillesztő program és belső kommunikáció mellett.
Miért távoznak a munkavállalók?A HR-Evolution egy korábbi, 6300 főre kiterjedő kutatásábanmegállapították, hogy egy munkahely megtartó ereje sokkal inkább az emberi tényezőkben rejlik, mintsem a munkakörülményekben, fizetésben vagy karrierlehetőségekben. A távozás hátterében a gyakori munkahelyváltók körében szintén az első helyen az emberi tényezők állnak: vagyis például a vezetőség nem tartotta be, amit ígért, nem volt jó a csapat, a hangulat, embertelen volt a közvetlen felettesek bánásmódja, nem ismerték el, nem dicsérték meg a dolgozót.
A felmérés szerint ugyanakkor a szervezetek legerősebb megtartó ereje a jó csapat.Ez a tényező az, amelyik a hosszú távú elköteleződést eredményezi egy munkáltatónál (a válaszadók 67 százaléka jelölte meg.) A második legfontosabb tényezőt a jó fizetéseket és egyéb juttatásokat azonban már csak a megkérdezettek 34 százaléka említette, amelyet a munka elismerése (33 százalék) és az emberi bánásmód, a vezetőség őszinte kommunikációja követett (31 százalék).
Forrás: napi.hu / szakszervezetek.hu