A föld a megmaradásunk záloga, a jövőnk alapja
2023. november 13. 15:20
A vidék Magyarországa adja a biztos alapot gazdasági, kulturális és társadalmi értelemben is, a föld pedig a megmaradásunk és a jövőnk záloga – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Fidelitas 20. kongresszusán, szombaton (nov.11.), Székesfehérváron.
A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy elmúlt majd másfél évtizedben a kormány sokat tett azért, hogy visszaadja a vidék rangját, a vidéki élet minőségét. 2010-ben szinte a 24. órában kezdhettük meg a vidék Magyarországának újjáépítését, az agrárium modernizálását. Jövőképünk az, hogy a gazdálkodás és az élelmiszeripari termelés legyen hosszú távon is jövedelmező és társadalmilag elismert foglalkozás. Lehessen vonzó vidéki környezetben, modern technológiával, a minőségi élelmiszerek előállításában tevékenykedni – tette hozzá.
Kifejtette, a magyar vidék olyan tartalékokkal rendelkezik, melyek az állandóságot nyújtják ebben a gyorsan változó, kihívásokkal teli időszakban is. Éppen ezért mindent meg kell tennünk az agrárium és a vidék megerősítéséért – fűzte hozzá. Nagy István elmondta, a koronavírus járvány és a szomszédunkban dúló háború is megmutatta, hogy az élelmezés nem csak stratégiai, hanem nemzetbiztonsági kérdés is.
A miniszter kitért arra is, hogy a szülőföldből évszázadok teljes hűsége, feltétlen erőkifejtése árad. Emberöltők sokasága, amely kultúrát, hagyományt és tudást ad, örökséget, amelyből erőt meríthetünk – húzta alá a tárcavezető.
forrás: agrotrend.hu / AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Claas: tankolható a hidrogénezett növényi olaj
2023. október 10. 17:37
Október elsejétől minden CLAAS mezőgazdasági gép, amely megfelel a legújabb károsanyag-kibocsátási szabványnak, hidrogénezett növényi olajokkal (HVO) is üzemeltethető.
Gólyalábon a költségek
2023. március 27. 12:52
A hivatalos adatok szerint a burgonya tavalyi termőterülete nem érte el a 8 ezer hektárt. Évtizedek óta csökken a vetésterülete, de arra kevesen számítottak, hogy 2022-ben összesen 7900 hektáron ültetnek krumplit.
Ha a tavalyi aszályos időjárást és annak következményeit nézzük, akkor mégsem csodálkozhatunk ezen: akadt több olyan vármegye, ahol a hektáronkénti termésátlag a 14-16 tonnát is alig érte el. Ugyanakkor néhány kitartó és bizakodó vállalkozó még mindig reménnyel indítja az újabb évben a burgonyát, pedig legutóbb a költségek akkorát nőttek, hogy szinte gólyalábon jártak. Azt kéne ellensúlyozni hozamokban, és főleg értékesítési árban. Utóbbinak egyelőre kevés a realitása.