A GMO-mentes mezőgazdaság biztos megélhetést jelent

2017. május 11. 07:45
 
A genetikailag módosított szervezetektől (GMO) mentes mezőgazdaság esélyt és biztos megélhetést jelent Közép- és Délkelet-Európában – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter szerdán az MTI-nek nyilatkozva egy Bécsben tartott agrártanácskozást követően.

A konferencián tíz közép-európai és nyugat-balkáni ország agrár- és környezetvédelmi vezetői közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben kijelentik, hogy összehangolják a GMO-ra vonatkozó politikájukat. A miniszter ismertetése szerint a nyilatkozatban kijelentik, hogy GMO-mentes és hagyományos mezőgazdaságot szeretnének, és átvennék azokat a tapasztalatokat a szabályozásban, a védjegyezésben és a termelésben, amelyeket Magyarország, Ausztria és a többi elkötelezetten GMO-mentes ország már az elmúlt időszakban kialakított.

Fazekas Sándor jelentős előrelépésnek értékelte a létrejött megállapodást és az érdekek összehangolását. „Magyarország már az elejétől fogva kezdeményező volt a GMO-ellenes összefogásban” – fogalmazott a miniszter. A tárcavezető úgy vélte, hogy versenyelőnyt jelent a GMO-mentes termelés, hiszen a fogyasztóknak GMO-mentes élelmiszerre van igényük és Magyarország nem akarja beengedni a kockázatos mezőgazdasági megoldásokat.

A genetikailag módosított szervezetektől (GMO) mentes mezőgazdaság esélyt és biztos megélhetést jelent Közép- és Délkelet-Európában / Forrás: AFP

A miniszter az MTI-nek arról is beszélt, hogy Magyarország Ausztriával és Németországgal együtt a júniusi agrártanácsülésen előterjeszti az európai szója nyilatkozat elfogadására vonatkozó javaslatát, amelyet a tervek szerint a brüsszeli állandó képviseleten júliusban írnak majd alá. Emlékeztetett, az általa korábban indított Szövetség a GMO-mentes Európáért kezdeményezésre, amelyhez tizenegy uniós tagállam és hét unión kívüli ország is csatlakozott. A miniszter kijelentette: mivel Magyarország jó minőségű élelmiszertermelésben érdekelt, megvédi az emberek egészségét, a környezet tisztaságát, a biodiverzitást és a hagyományos mezőgazdasági termelést.

Az osztrák környezetvédelmi minisztérium által kiadott közleményben az olvasható, hogy a fenntarthatóan működő üzemeket, valamint a géntechnikával való előállítástól mentes régiókat védeni kell, nemcsak az egészség és az etikus magatartás, hanem az új piaci esélyek miatt is. „A vidéken működő családi vállalkozások nem tudják felvenni a mennyiségi versenyt a nemzetközi vállalatokkal” – idézi a közlemény az osztrák agrárminisztert.

Andrä Rupprechter emlékeztetett: az Ausztriában húsz évvel ezelőtt létrejött GMO-ellenes népszavazási kezdeményezést akkor 1,2 millióan írták alá, azonban a hangulat azóta mit sem változott, hiszen az osztrákok még mindig döntően elutasítják a génmanipulált élelmiszerek fogyasztását.

 

www.vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Elhanyagolt munkavédelem

2016. február 23. 09:31
Cikk dr. Kéri Ádám szakértésével. Ötből négy cég továbbra sem tartja be a munkavédelmi előírásokat, minden harmadiknál pedig súlyosan megsértik a szabályokat – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium munkafelügyeleti főosztályának jelentéséből. Az adatokból látszik, hogy egyre kevesebb a munkaügyi ellenőrzés, tavaly már alig 14 ezer munkáltatónál vizsgálódtak a hatóságok.
A munkavédelmi hatóság 2015. évi tapasztalatairól szóló jelentés megtalálható a MÉDOSZ honlapján az "Irattárban".

 

„Legyen szexi a mezőgazdaság!”

2018. október 25. 07:50
Ez az agráriumban dolgozó munkáltatók célja. Fontos, hogy a fiatalok ne a gumicsizmával és a trágyalapátolással azonosítsák a mezőgazdaságot. Ugyanis, bár adott esetben ez is az „üzlet” része lehet, ennél mára jóval többről van szó, például gépesített, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdaságról. Az agrárium területén is fennálló jelentős munkaerőhiány csökkentéséhez most kell lépni, emelték ki a szakemberek az Agroinform és a HR Portal által rendezett AgroHR konferencián.