A hitelek nyújthatják a túlélés esélyét az agráriumban?

2023. november 14. 14:20
Kedvezményes hitelekbe kapaszkodnak a gazdák.
 
Az agrárium hitelállományának közel 70 százalékát az államilag támogatott hitelek teszik ki, amelyek komoly segítséget vagy akár a túlélést jelenthetik az ágazatnak. A finanszírozási nehézségek enyhítésére a K&H is elérhetővé tette az Agrár Széchenyi Kártya kedvező, szabad felhasználású finanszírozási megoldásait a mezőgazdasági szektorban tevékenykedő kkv-k számára. Ezzel a jelenlegi magas kamatkörnyezetben is alacsony, 5 százalékos kamattal tudnak forrást bevonni az agrárvállalkozások, így biztosítva likviditásukat – írja közleményében K&H.
A hitelek nyújthatják a túlélés esélyét az agráriumban?
Hozzáteszik, hogy az Agrárközgazdasági Kutatóintézet jelentése szerint népszerűek a kedvezményes hitelek az agrárszektorban. A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni gazdaságok és társas vállalkozások hitelállományában a piaci hitelek aránya 30 százalékot tett ki 2023 második negyedévében, míg a kedvezményes hitelek ennek több mint duplája, közel 70 százalék.
 
„Az államilag támogatott Agrár Széchenyi Kártya folyószámla-hitelkeret fennálló állománya a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozásoknál 1 év alatt 16 százalékkal növekedett, így 2023 második negyedévének végére elérte a 201 milliárd forintot. Ezzel szemben az élelmiszeriparban a fennálló állomány 16 százalékkal, 37 milliárd forintról 31 milliárd forintra mérséklődött 2023 második negyedévének végére. Így utóbbiaknál a korábbi időszakokban megszokott dinamikus növekedés először lelassult, majd csökkenni kezdett" – idézi a közlemény Demeter Zoltánt, a K&H Agrárüzletágának vezetőjét.
AM: 5% kamattal érhető el az Agrár Széchenyi kártya MAX+ - FruitVeB
"A hitelkeret fennálló állománya a jövőben tovább emelkedhet, hiszen már a K&H-nál is igényelhetők a mezőgazdasági vállalkozások igényeire szabott Agrár Széchenyi Kártya kedvezményes finanszírozási megoldásai, úgymint a normál Agrár Széchenyi Kártya, a kezességi díjtámogatás nélküli Agrár Széchenyi Kártya és az Agrár Széchenyi Kártya MAX+ konstrukció" – emelte ki Demeter Zoltán.
 
Nehézségek az agráriumban
A KSH adatai szerint az utóbbi éveket tekintve hazánkban 2022-ben csökkent a legnagyobb mértékben, mintegy 37 százalékkal az agrárium bruttó hozzáadott értéke 2021-hez képest – áll a közleményben.
 
„Az ágazatot a tavalyi évben a szélsőséges időjárás mellett a költségek erőteljes emelkedése is érzékenyen érintette, hiszen az energia és a takarmányárak 50 százalékkal, a műtrágyáké pedig két és félszeresére emelkedtek. Az ilyen mértékű költségnövekedés súlyos likviditási gondokat okozhat a vállalkozások üzletmenetében. Emellett a magas kamatkörnyezet miatt a finanszírozási költségek is növekedtek, így a cégeknek komoly segítséget vagy akár a túlélést jelenthetik az olyan állami kamat- és kezességi díjtámogatott, szabad felhasználású hitelek, mint az Agrár Széchenyi Kártya kedvező folyószámlahitelei" – hangsúlyozta a szakértő.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Jég verte el a kukoricát és a búzát

2023. július 20. 12:18
Komoly jégverés érte Somogy vármegye több részét pár nappal ezelőtt: Karád déli és Andocs nyugati részén például két percen keresztül cseresznye nagyságú jég esett, ami rendkívüli nagy károkat okozott a napraforgóban és a még lábon álló búzában. Az egyik helyi gazdálkodó teljes gépjárműparkja – több, mint tíz autó – a szabadban volt ekkor és mindegyikben károk keletkeztek. Ezeken a helyeken már biztos, hogy ötven százalékos terméskiesés várható. Az égi veszély cellaszerűen és sávosan érkezett, ezért voltak olyan egybefüggő táblák, amelyeknek az egyik felét például nem érte semmilyen jég.
 

Szijjártó Péter: nem engedjük a magyar gazdák tönkretételét!

2023. szeptember 15. 14:05
A cél nem a közép-európai országok elárasztása volt az ukrán gabonával, hanem az, hogy az afrikai országok megkapják az ukrán gabonát.