A nap kérdése: táppénz ideje beleszámít-e a munkaidőkeretbe?

2022. április 07. 13:05
Figyelembe kell-e venni a havi órakeretnél a betegállomány idejét, ha igen, akkor ez esetben csak a hétköznapok vagy a hétvége is beleszámít a keretbe? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
A nap kérdése: táppénz ideje beleszámít-e a munkaidőkeretbe?

OLVASÓNK KÉRDÉSE:

Egy 23 munkanapos (184 munkaórás) hónapban, a hónap elején 5 napig táppénzen (nem betegszabadságon) volt a munkavállaló, ebből kettő nap hétvégére esett. Teljes munkaidős, 12 órás folyamatos munkarendben dolgozik. Miután gyógyultan visszament a munkahelyére, a munkáltató az adott hónapra beosztotta 184 órányi munkavégzésre. Figyelembe kell-e venni a havi órakeretnél a betegállomány idejét, ha igen, akkor ez esetben csak a hétköznapok vagy a hétvége is beleszámít a keretbe?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munkavállaló a keresőképtelenség napjaira távolléti díjat (betegszabadság) vagy táppénzt kap, és utólag nem kell ledolgoznia az e napokra meghatározott munkaidőbeosztás szerinti munkaórákat. Azaz a keresőképtelenség napjaira előzetesen beosztott munkaidőt, beosztás hiányában a napi munkaidőt teljesítettnek kell tekinteni, vagy a keresőképtelenség napjait figyelmen kívül kell hagyni. Így, ha az egyhavi munkaidőkereten belül egy munkavállaló három munkanapon keresőképtelen volt, akkor a teljesítendő munkaórái száma (23-3)x8=160, az ezen felüli munkaórák rendkívüli munkaidőnek minősülnek.

www.adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

A munkáltatók szerint is elkerülhetetlen a fizetésemelés

2022. június 07. 09:23
Szinte minden munkaadó – a válaszadók 94  százaléka – tisztában van az infláció jelentette kihívással, vagyis azzal, hogy a munkavállalók a bőrükön érzik az árak emelkedését. A dolgozók reáljövedelme jelentősen csökken a válaszadók 71 százaléka szerint, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy az alacsonyabb jövedelműeket jobban sújtja az infláció – összegezte saját kutatásának eredményeit az Edenred Magyarország Kft.

A bértámogatás a munkahelyek megőrzésének eszköze

2020. május 05. 09:13
A 2020. május 4-én ülést tartott – videókonferencia keretében – a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma. A LIGA Szakszervezetek jelezte, hogy a bértámogatást igénylő vállalatok száma várhatóan növekedni fog, a szakszervezetek pedig kulcsszerepet vállalhatnak a vállalatok tájékoztatásában.