A sikeres nyelvtanulás 5 pozitív hatása a munkavégzésre

2020. február 28. 09:49
A mai, egyre szorosabban összekapcsolt világban a nyelvtudás létfontosságú képesség, mely lehetőséget ad, hogy közvetlenebb és értékesebb módon tudjunk kapcsolódni - akár a közvetlen környezetünkben akár nagyobb távolságokban mérve - valamint jobban felkészít minket arra is, hogy szakmailag sikeresek legyünk.

1. Fejleszti az elmét!

Sokszorosan bizonyított és tagadhatatlan mennyi kognitív előnnyel jár a nyelvtanulás. A többnyelvűség fejleszti a memóriát és a koncentráció képességet valamint segít különböző tevékenységeket párhuzamosan végezni (multitasking). Amikor ugyanis egy idegen nyelven kommunikálunk, az agyunk megtanulja aktívan elnyomni a másik nyelvet, javítva a képességünk, hogy kizárjuk a zavaró tényezőket, valamint megtanuljuk azt is, hogyan kell gyorsan váltani két különböző nyelv, vagyis feladat között. Emellett a kommunikáció egy idegen nyelven rengeteg kreativitást igényel, például amikor ismeretlen szavak és kifejezések hadával kerülünk szembe és valahogy ki kell fejeznünk magunkat. Ennek eredménye az is, hogy rugalmasabban gondolkodunk, javul a problémamegoldó és döntéshozó képességünk is.

2. Kapcsolódunk!

A nyelv a legközvetlenebb kapcsolat más kultúrákhoz. Ha egy másik nyelven tudunk kommunikálni, jobban elfogadunk és elismerünk más hagyományokat, véleményeket és viselkedési formákat. A nyelvtanuláson keresztül nyitottabbá, megértőbbé, empatikusabbá válhatunk. Így aki idegen nyelveket beszél, képes különböző nézőpontokból látni a világot, mely segít kapcsolódni másokhoz és javítja a kommunikációs képességekeinket is. Ennek eredménye, hogy a munkahelyünkön, a közvetlen vagy kiterjedtebb szakmai csapatunkban a nyelvtanulás pozitívan hat a csapattagok közötti együttműködésre. Mindemellett, ha egy kollégával vagy partnerrel az anyanyelvén kommunikálunk, ledöntjük a köztünk lévő akadályokat valamint a másik fél is sokkal komfortosabban és magabiztosabban fogja magát érezni, mely szintén hatalmas előny lehet egy nemzetközi csapatban.

3. Növeli az önbizalmad!

A tanulási folyamat része, amikor mások előtt egy idegen nyelven megpróbáljuk kifejezni magunkat és közben hibákat ejtünk. Nem biztos, hogy minden esetben úgy sikerül magunkat kifejezni, ahogy szeretnénk, de ki kell mozdulnunk a komfort zónánkból és akkor is megpróbáljuk. Ennek a sokszor nehéz és frusztráló folyamatnak a pozitív eredménye, amikor valakivel, például egy anyanyelvivel végre sikerül megértetnünk magunkat és folyékonyan kommunikálnunk másokkal. Az a pillanat hatalmas sikerélmény és csodás teljesítmény, ami rendkívül pozitív hatással van az önbizalmunkra, ami kihat a munkánkra is.

4. Segít a keresésben!

Akár már egy másik nyelv ismerete is segít hozzáférni olyan információkhoz, melyek az anyanyelvünkön vagy nem elérhetőek vagy az eredeti nyelven gazdagabb tartalommal rendelkeznek. Amikor például a munkánkhoz keresünk inspirációt, ötleteket, adatokat vagy épp szeretnénk pontosan lefordítani valamit, sokkal egyszerűbben és kényelmesebben navigálunk az interneten, ha beszélünk más nyelveket.

5. Jobban teljesítünk!

A nyelvtanulás hatására javul a munkateljesítmény: gyorsabban írunk e-maileket, bátrabban szólalunk meg meetingen, könnyebb memo-t írni egy megbeszélés után, magabiztosabban prezentálunk. A nyelvtanulás közvetlenül hozzájárul olyan gyakorlati képességek javításához, melyek a mindennapi munkánk részeit képezik.

Miért ne fejleszd a csapatod most? A nyelvtanulás nagyszerű eszköz arra, hogy javuljon a kommunikáció, együttműködés és a csapatod teljesítménye, mindamellett, hogy növeli a kollégák önbizalmát is.

Szabó Zsófia, Juventus Képzési Központ (www.juve.hu)

hrprotal.hu

Kapcsolódó cikkek

Az iskolakertek a magyar agráriumot is gazdagítják

2019. június 11. 12:31
Az iskolakertek hozzájárulnak ahhoz, hogy a felnövekvő generáció óvja, védje és becsülje környezetét - jelentette ki Nagy István Agrárminiszter a Szokolya Zöld Szíve Ökológiai Szemléletű Madárbarát Tan- és Élménykert átadásán, pénteken.
 

Évek óta nem volt ilyen rossz szezon a méhészek szerint

2019. július 19. 09:04
Az elmúlt hónapok szélsőséges időjárása megkeserítette a méhészek életét. Az elmúlt évtizedek egyik legrosszabb szezonjáról a Nagykanizsa és Környéke Méhészegyesület elnöke, Somogyi Gyula beszélt a zaol.hu-nak.