A szabadság kiadása egyes jogviszonyokban elhalasztható

2021. június 29. 09:27
A kormányzat a 149/2021. (III.27.) korm-r-ben felhatalmazást adott arra, hogy a szabadság kiadása egyes jogviszonyokban a veszélyhelyzettel összefüggésben elhalasztásra kerüljön. Ugyan a veszélyhelyzetnek még nincsen vége, az Országgyűlés elé benyújtásra került egy törvényjavaslat, mely a kormányrendelet szabályait törvényi szintre emeli.
A szabadság kiadása egyes jogviszonyokban elhalasztható

A szabályozás és annak indokai

A 2021. május 22. napjától hatályos kormányrendelet akként fogalmaz, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény szerinti egészségügyi szolgálati jogviszonyban, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény szerinti jogviszonyban és a szociális, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi szolgáltatónál, intézményben, hálózatnál, illetve javítóintézetnél foglalkoztatott esetében a szabadság kiadására eltérő szabályok vonatkoznak, ha a foglalkoztatott a SARS-CoV-2 koronavírus-világjárvány következményeinek elhárításában részt vett. Ezen esetekben ugyanis a járványügyi helyzet következtében tetemes mennyiségű szabadság "ragadt bent", mely szabadság törvény szerint történő kiadása az érintett munkáltatók működését veszélyeztetné. A veszély elkerülése érdekében a szabadság kiadására vonatkozó azon alapszabálytól, mely szerint a szabadságot az esedékesség évében kell kiadni, a jogalkotó eltekint.

 

Ezek a szabályok változnak

A 2021. évben esedékes szabadságnak – ideértve az alap- és a pótszabadságot is – a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnéséig arányos része - nem az esedékesség évében - hanem az esedékesség évét követő 3 éven belül adható ki. A szabadság kiadásának rendjére ugyanakkor a foglalkoztatott jogviszonyára irányadó szabályokat kell alkalmazni.

Fontos követelmény, hogy a szabadságot a foglalkoztatott többi szabadságától elkülönítetten kell nyilvántartani. Követhetőnek kell tehát lenni a munkaidőnyilvántartásban annak, hogy az eltérő szabályokat a munkáltató hogyan, és mely szabadságnapokra vonatkozóan alkalmazta.

A munkáltató ezen túlmenően a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napon belül írásban kell, hogy tájékoztassa a foglalkoztatottat az elhalasztott szabadság mértékéről és kiadásának rendjéről.

 

Ezek a szabályok változatlanok

A munkajog alapvető szabálya, hogy a szabadság a jogviszony megszűnésének kivételével pénzben nem váltható meg. Ez alapján a kormányrendelet, valamint a törvényjavaslat is rögzíti, hogy a szabadság – az érintett foglalkoztatási jogviszonya megszűnésének kivételével – pénzben nem váltható meg.

Kérdések a szabályozás tükrében

Habár az érthető, hogy a feltorlódott szabadság kiadása a munkáltató működését veszélyeztetné, a szabadság kiadásának elhalasztása ugyanakkor a szabadság rendeltetését veszélyeztetheti. Ezen túlmenően kérdéses, hogy a munkaidőszervezés egyes szempontjairól szóló 2003/88/EK irányelv, illetve az Európai Alapjogi Karta szabályai nem sérülnek-e. Ezen jogforrások az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit is előírják, mely követelmények érvényesülését a szabadság ki nem adása érintheti.

 

Dr. Kéri Ádám

ügyvéd

 

Kapcsolódó cikkek

Jogsértések a munkáltatók 60 százalékánál

2019. július 31. 09:30
2019 júliusában publikálta a munkaügyi hatóság első negyedévi jelentését, amely szerint az ellenőrzött 5887 munkáltató 60%-ánál (3507) tárt fel különböző szintű jogsértéseket, amelyek összesen 22 880 munkavállalót érintettek.

Sokakat érintő adószabály változott meg a magyar munkahelyeken: erről mindenképp érdemes tudni

2021. szeptember 28. 08:43
A pandémia utáni gazdasági helyreállításával párhuzamosan ismét megjelent hazánkban a munkaerőhiány, így egyre fontosabb olyan társadalmi csoportokat is bevonni a munkaerőpiacra, akik korábban nem férhettek oda, mint amilyen a megváltozott munkaképességűek. De miért éri meg ma egy vállalatnak fogyatékossággal vagy egészségkárosodással élő kollégákat alkalmazni, milyen csoportbeli, társadalmi és adózási hasznai lehetnek ennek? Többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ egy szakmai konferencia.