A szupermarketes mézek 80 százaléka hamisított?

2024. október 31. 18:46
Legalábbis Németországban úgy tűnik, ez a helyzet.
A szupermarketes mézek 80 százaléka hamisított?
Nagyon sok hamisított méz van forgalomban – fotó: pixabay.com
 
A mézről köztudott, hogy az élelmiszer termékek közül a legkönnyebb hamisítani, amit legtöbbször különböző cukrozott szirupok bekeverésével követnek el. Azt is tudjuk, hogy nagy mennyiségű hamisított méz van forgalomban Európában.
 
A közelmúltban a német szupermarketekben árusított mézek ez évi átfogó vizsgálatát végző észtországi precíziós laboratóriumban végzett felmérés azt a meglepő eredményt hozta, hogy azok 80 százaléka hamisított. Egy új laboratóriumi vizsgálattal pedig a méhészek a 30 mézmintából 25-öt kevertnek azonosítottak.
Csökkent a méz, a cukor ára a boltokban – a legjobb akciók a héten |  Startlap Vásárlás
fotó:startlap.hu
 
A Német Méhészszövetség (DBIB) az EU illetékes hatóságaival együtt igyekszik feltárni a hamisításokat, de a méz a leggyakrabban hamisított élelmiszerek közé tartozik, mivel a hamisítást csak precíz laboratóriumi vizsgálattal – esetleg DNS teszttel – lehet hitelt érdemlően bizonyítani, sőt egy több ezer üvegből álló tétel vásárlásakor a göngyölegeket csak szúrópróba alapján lehet vizsgálni.
 
Ugyanakkor az üzletekben vagy a nagykereskedőnél talált hamisított méz lenyomja az árat, és rontja az adott szállító hírnevét, amivel óriási kárt okoz.
 
Hamisításra utaló jel lehet a nagyon olcsó ár, mivel – amint Bernard Heuvel,  a DBIB elnöke kifejtette „2 euró/kg áron senki sem tud elfogadható minőségű mézet előállítani, még Kínában vagy Indiában sem".
 
Forrás: agrarheute.com/agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

A Fanta után itt a Piros Arany-botrány: sokkal olcsóbb az olaszoknál a magyar termék, mint itthon

2024. július 23. 15:24
Több mint 70 százalékkal olcsóbb a Piros Arany egy olaszországi boltban, mint egy hazaiban. Az eltérés első blikkre teljesen ledöbbentő, de ha jobban az okok mögé nézünk, akkor könnyen belátható, miként is történhet ez meg. Elég, ha csak elkezdjük sorolni: Európabajnok áfa, kiskereskedelmi különadók, csomagolóanyagok utáni díjak, vagy éppen a kisebb verseny.

Egyre kevesebbet vásárolnak a boltokban a magyarok

2022. december 05. 10:46
Októberben a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,4%-kal elmaradt az előző havi szinttől, ezzel folytatódott a cikkcakkos, összességében stagnáló trend. Ezt a képet ugyanakkor nagyon rontja, hogy az üzemanyagforgalmat leszámítva a kiskereskedelmi volumen már elmarad az egy évvel ezelőttitől.