A szupermarketes mézek 80 százaléka hamisított?
2024. október 31. 18:46
Legalábbis Németországban úgy tűnik, ez a helyzet.

Nagyon sok hamisított méz van forgalomban – fotó: pixabay.com
A mézről köztudott, hogy az élelmiszer termékek közül a legkönnyebb hamisítani, amit legtöbbször különböző cukrozott szirupok bekeverésével követnek el. Azt is tudjuk, hogy nagy mennyiségű hamisított méz van forgalomban Európában.
A közelmúltban a német szupermarketekben árusított mézek ez évi átfogó vizsgálatát végző észtországi precíziós laboratóriumban végzett felmérés azt a meglepő eredményt hozta, hogy azok 80 százaléka hamisított. Egy új laboratóriumi vizsgálattal pedig a méhészek a 30 mézmintából 25-öt kevertnek azonosítottak.

fotó:startlap.hu
A Német Méhészszövetség (DBIB) az EU illetékes hatóságaival együtt igyekszik feltárni a hamisításokat, de a méz a leggyakrabban hamisított élelmiszerek közé tartozik, mivel a hamisítást csak precíz laboratóriumi vizsgálattal – esetleg DNS teszttel – lehet hitelt érdemlően bizonyítani, sőt egy több ezer üvegből álló tétel vásárlásakor a göngyölegeket csak szúrópróba alapján lehet vizsgálni.
Ugyanakkor az üzletekben vagy a nagykereskedőnél talált hamisított méz lenyomja az árat, és rontja az adott szállító hírnevét, amivel óriási kárt okoz.
Hamisításra utaló jel lehet a nagyon olcsó ár, mivel – amint Bernard Heuvel, a DBIB elnöke kifejtette „2 euró/kg áron senki sem tud elfogadható minőségű mézet előállítani, még Kínában vagy Indiában sem".
Forrás: agrarheute.com/agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A Dreher 7 milliárd forintból fejlesztette gyártókapacitását
2023. június 22. 18:04
Hétmilliárd forintos beruházással 120 százalékkal növelte alumíniumdobozos gyártókapacitását a Dreher Sörgyárak - mondta Békefi Gábor, a cég vezérigazgatója az MTI-nek.
Szamócapalánta-előállítóknak és -forgalmazóknak nyújt tájékoztatást a Nébih
2023. május 03. 18:25
Az elmúlt évek ellenőrzéseinek köszönhetően az illegális szamócaszaporítások száma csökkent, azonban még jelenleg is vannak visszaélések e téren. A problémák sok esetben a szabályok ismeretének hiányából fakadnak, ezért a Nébih szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb tudnivalókat.
A gyümölcs-szaporítóanyag előállításához és forgalomba hozatalhoz a növénytermesztési hatóság által kiadott engedély szükséges. A szamóca (Fragaria L.) is e körbe tartozik.