A talaj a növénytermesztés kulcsa, de honnan tudjuk, mi van a talpunk alatt?
2023. szeptember 19. 15:28
Milyen módszerekkel ismerhető meg a talajösszetétel?
A PREGA – Precíziós Gazdálkodás Konferencián "Mit mutatnak a talajszelvények? Biomassza potenciál és talajhibák kapcsolatának vizsgálata" címmel Bucsi Tamás, az Agro AIM Hungária Kft. vezetője, talajtankutató tartott előadást.
Bucsi Tamás az előadásában részletezte, hogy a precíziós gazdálkodás során zónalehatárolási módszerek alkalmazhatók a félhektáros raszterektől a talaj vezetőképességének mérésén (EC-n) át a hozamalapú és biomasszapotenciál térképekig. Kitért az egyes módszerek előnyeire és hátrányaira is, valamint a begyűjtött adatok információtartalmára is.
Valós példán bemutatta, hogyan alkalmazható a biomassza potenciál vizsgálata egy adott táblán annak kiderítésére, mitől alacsonyabb hozamú egy-egy területrész. Kiemelte, hogy műholdfelvételekből nyert egynapos és idősoros elemzés után a talajhibák feltárásához talajszelvényeket is feltártak, valamint megismerték a terület kialakulásának történetét, részleteit. A vizsgálatok során feltártak egy olyan összecementálódott, lápi mésziszap talajréteget, amely akadályozza a gyökérfejlődést, valamint magas kalcium-karbonát tartalma magas növénytermesztési kockázatot jelent.
"Nem minden esetben elég az, hogy megcsináljuk a zónakialakításokat és a zónákból átlagmintavételezéseket végzünk el, hanem ha talajhibákra, talajproblémákra utaló jeleket tapasztalunk, akkor ott érdemes belenézni a talajba és megvizsgálni a rétegeket" – zárta előadását a szakember.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről
2024. május 07. 15:45
Mit kell bejelentenie a gazdának és mit vizsgál a hatóság?
Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni a Sentinel műholdcsalád felhasználásával működő területi monitoring rendszert, azaz TMR-rendszert – írja közleményében az Agrárminisztérium.
Ebből a magyar építőanyagból épülnek az ausztrál házak
2023. február 14. 13:19
A hazai faipar jelentős múltra tekint vissza, a jelen viszont már kevésbé fényes. Vannak azonban pozitív kivételek, a vásárosnaményi Swiss Krono gyár 35 éve sikeresen működik, évente körülbelül 380 ezer köbméter OSB lapot gyárt, amellyel a régió meghatározó szereplője. Az építőipar visszaesése és a drasztikusan megemelkedett energiaárak a vállalatot sem kímélik, de két, összesen 62 millió euró értékű beruházással inkább előremenekülnek, és 40 százalékkal növelik a kapacitásaikat, ráadásul új, innovatív termékkört is fejlesztenek. A Pénzcentrum Szabadné Kázmér Orsolyát, a Swiss Krono vásárosnaményi gyárának igazgatóját kérdezte a hazai faipar helyzetéről, a munkaerőpiaci kihívásokról és a gyár üzleti stratégiájáról.