A talaj a növénytermesztés kulcsa, de honnan tudjuk, mi van a talpunk alatt?

2023. szeptember 19. 15:28
Milyen módszerekkel ismerhető meg a talajösszetétel?
 
A PREGA – Precíziós Gazdálkodás Konferencián "Mit mutatnak a talajszelvények? Biomassza potenciál és talajhibák kapcsolatának vizsgálata" címmel Bucsi Tamás, az Agro AIM Hungária Kft. vezetője, talajtankutató tartott előadást.
A talaj a növénytermesztés kulcsa, de honnan tudjuk, mi van a talpunk alatt?
Bucsi Tamás az előadásában részletezte, hogy a precíziós gazdálkodás során zónalehatárolási módszerek alkalmazhatók a félhektáros raszterektől a talaj vezetőképességének mérésén (EC-n) át a hozamalapú és biomasszapotenciál térképekig. Kitért az egyes módszerek előnyeire és hátrányaira is, valamint a begyűjtött adatok információtartalmára is.
 
Valós példán bemutatta, hogyan alkalmazható a biomassza potenciál vizsgálata egy adott táblán annak kiderítésére, mitől alacsonyabb hozamú egy-egy területrész. Kiemelte, hogy műholdfelvételekből nyert egynapos és idősoros elemzés után a talajhibák feltárásához talajszelvényeket is feltártak, valamint megismerték a terület kialakulásának történetét, részleteit. A vizsgálatok során feltártak egy olyan összecementálódott, lápi mésziszap talajréteget, amely akadályozza a gyökérfejlődést, valamint magas kalcium-karbonát tartalma magas növénytermesztési kockázatot jelent.
 
"Nem minden esetben elég az, hogy megcsináljuk a zónakialakításokat és a zónákból átlagmintavételezéseket végzünk el, hanem ha talajhibákra, talajproblémákra utaló jeleket tapasztalunk, akkor ott érdemes belenézni a talajba és megvizsgálni a rétegeket" – zárta előadását a szakember.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Egészséges erdők az egészséges emberekért

2023. március 22. 13:42
Az erdőkkel egy egészségesebb és jobb világot teremthetünk saját magunk és az utánunk következő generációk számára - emelte ki köszöntő beszédében Zambó Péter erdőkért felelős államtitkár az Agrárminisztérium Magyar Tudományos Akadémián tartott konferenciáján, melyet az Erdők Világnapja alkalmából rendeztek.
Az államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kormány kiemelkedően fontosnak tartja az erdők egészségi állapotának megőrzését és javítását. Hangsúlyozta, a magyar erdők már napjainkban is a leglátogatottabb belföldi turisztikai célpontnak számítanak. Felkeresésük jelentősen megugrott a világjárvány időszakában, és azóta sem csökkent, meghaladja az évi 40-50 millió látogatási alkalmat. Zambó Péter fontos tapasztalatként említette, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltoztak a látogatási szokások.
 

Nem akarnak búzát termeszteni az amerikai gazdák?

2024. június 07. 12:45
56 millió hektárról 35,5 millió hektárra csökkent a vetésterület.
 
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) adatai szerint az USA-ban a búzatermesztő farmok száma 2002 óta mintegy 40 százalékkal (közel 170 ezerről 97 ezerre), a durumbúzát termesztő farmoké pedig mintegy 60 százalékkal csökkent.