A természet rendjéhez igazodunk

2023. június 21. 18:52
A fa élő és holt állapotában is kitüntetett helyet foglal el életünkben. A mindennapjainkhoz szükséges faanyaghoz a fák életének feláldozásával jutunk hozzá, a kitermelés időpontjának és módjának meghatározásakor azonban az egész erdei életközösségre tekintettel kell lenni. Mindez felelősségteljes tervezést és munkát kíván az erdészektől.
A fakitermelés a legjelentősebb beavatkozás az erdő életébe. Egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és hogyan végezzük. A módozatot jogszabályok, természetvédelmi és közjóléti elvárások szabályozzák, időpontja pedig döntően a fák nyugalmi állapotához igazodik.
A természet rendjéhez igazodunk
Tavasz beköszöntével az erdő kizöldül, a fakitermelés ezért leáll
Az őszi lombhullás után az erdei életközösség alacsonyabb sebességre kapcsol. A növények és az állatok egy része is téli álomba szenderül. Általában kevesebb az áztató csapadék, és a talaj gyakran fagyos. Ezek a tényezők azért fontosak, mert a nehéz és terjedelmes faanyag kitermelése, erdei mozgatása jelentősen károsíthatja a visszamaradó faállományt, a talajt és a talajszinten lévő, természetes magszóródásból származó újulatot is.
 
A munkát ezért akkor és úgy kell megszerveznünk, hogy a lehető legkisebb kárt okozzuk. A változó klíma enyhe teleket, hó helyett esőt hoz magával. Ez megnehezíti a szakemberek munkáját – sokszor napi szinten szükséges favágó brigádokat szervezni.
Hatékonyan és kíméletesen dolgoznak
A munkaerő hiánya és a változó körülmények miatt gyarapodnak erdeinkben az igen hatékony fakitermelő gépek (harveszterek). Ezek a fakitermelés szinte összes műveletét elvégzik.
Harveszter
Harveszter
Hozzájuk csatlakoznak a kihordók (forwarderek), amelyek a fatermékeket kiszállítják a munkaterületről. Ez a két gép (egy-egy kezelővel) 5-6 fős kitermelői brigád munkáját helyettesíti sokkal hatékonyabban, kíméletesebb módon.
Forwarder
Forwarder
 
Amikor megindul bennük a nedvkeringés, minden növény érzékeny, ezért akkor már nincs helye az erőteljesebb beavatkozásoknak. A tavaszi pezsgés még jórészt nyáron is tart, az első kisebb termelési feladatokat csak augusztus tájékán kezdik a szakemberek, amennyiben az nem sérti túlzottan a természetvédelmi, közjóléti érdekeket. A nagyobb „erdőzúgás” pedig csak novemberben, lombhullás után kezdődik újra.
 
Ez a ciklikusság tehát az erdő, az erdész életében ökológiai alapokon nyugszik; nem változtat rajta sem a technikai fejlődés, sem a társadalmi elvárások.
A klimatikus változások, a tartós télies időjárás hiánya azonban rövidíti az optimális fakitermelési időszakot. Szerencsére az újabb gépek, technikák nemcsak kíméletesebben végzik a munkát, hanem nagyobb teljesítményre is képesek.
 
Dudás Béla
EGERERDŐ Zrt.
 
Forrás: A Mi Erdőnk

Kapcsolódó cikkek

A gazdatámogatás egyszerűsítéséről tárgyaltak a KAP főigazgatók Budapesten

2024. szeptember 11. 19:44
A Közös Agrárpolitika keretei között működő támogatási rendszer egyszerűsítése kiemelten fontos az európai mezőgazdaság jövője szempontjából – mondta Feldman Zsolt szerdán, a Közös Agrárpolitikáért felelős uniós főigazgatók budapesti ülésén.

Fontos: év végéig 277 milliárd forint forráshoz jutnak a gazdák

2023. október 16. 15:16
Megkezdődött az egységes kérelmek előlegeinek kifizetése. A részletekről hétfőn Nagy István és Feldman Zsolt tartott sajtótájékoztatót.
Sajtótájékoztatón jelentette be hétfőn reggel Nagy István agrárminiszter és Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár, hogy év végéig 277 milliárd forint forráshoz jutnak a gazdák.