A világ első precíziós lézerpuskás gyomirtó robotja
2023. október 19. 10:02
Régen kapáltunk, aztán fésűztünk, ma növényvédőszerezünk és kultivátorozunk – holnaptól csak ráengedjük a táblára az intelligens robotot, ami felismeri és lézerrel elégeti a gyomokat.
A növényvédő szerek mezőgazdasági használatának megszüntetése érdekében a Carbon Robotics olyan időjárásálló robotot hozott létre, amely lézersugárral irtja a gyomokat. A szuperszámítógéphez kapcsolódó mesterséges intelligencia egy szkennerrel felszerelt robot valós idejű képe alapján ad utastást a vontató mögé szerelt berendezésnek. Morfológiai alapon, vagyis a kultúrnövényt és a gyomot az alakjuk révén különbözteti meg, és az utóbbira olyan erős fénysugarat bocsát ki, ami a merisztémánál elpusztítja azt.
Morfológiai alapon különbözteti meg az MI a gyomot a haszonnövénytől
Az Autonomous Weeder egy önvezető, traktor méretű robot, amely kamerák, számítógépek és lézerek segítségével azonosítja, célozza meg és távolítja el a gyomokat anélkül, hogy károsítaná a termést, vagy megzavarná a talaj élővilágát. A cég nem állítja, hogy máris nullára csökkenthető a gyomirtószer-felhasználás – ez nyilván amúgy is gyomnyomástól, termőterülettől és más táblaadottságtól is függ. Az azonban bizonyos, hogy ez a komplex, precíziós megoldás kevesebb környezeti terheléssel, kevesebb menetszámmal és talajtaposással jár, hiszen nem kell több ezer liter permetszert többször végigvontatni a talajon. Sőt, a kézimunka-igényű kultúrákban – például szójában – kiváltja a nem is mindig megbízható emberi munkaerőt, méghozzá 0-24/7-ben.
Tekintve, hogy az emberi munkaerő egyben drága is, továbbá a növényvédő szerek alkalmazása a gazdálkodási költségek 20-30 százalékát is kiteszik, az ilyen eljárások terjedése megjósolható.
forrás: agraragazat.hu
Kapcsolódó cikkek
Cseresznye metszése – és egy csodaszép magyar szó
2023. március 20. 10:37
A régi öregek úgy tartották, hogy a cseresznyét nem kell metszeni, és volt is benne igazság, mivel óriásfákat neveltek, amelyek saját magukat tisztították. Az is mindegy volt, hogy mennyi lesz a termés, hiszen bőven jutott belőle a szomszédnak és a madaraknak is. Manapság azonban mások a lehetőségek.
Kevesen engedhetik meg maguknak az óriás cseresznyefákat, ezért érdemesebb a hely függvényében kisebb növekedési erélyű, kisebb koronaformát nevelő alanyt ültetni.
Klímaváltozás és karbonlábnyom
2023. március 16. 12:53
Mind a klímaváltozást fokozó anyagok mennyiségi csökkentésének igénye, mind pedig a klímaváltozás hatása miatt kénytelenek leszünk már középtávon is elmozdulni a ma használatos takarmányozási rendszerektől. A ma és a jövő dinamikus kihívásaira csak a takarmányok és a takarmányozási stratégiák folyamatos optimalizálásával válaszolhatunk.
Ez újabb takarmánynövények bevezetésével, a keveréktakarmányokban használt összetevők arányának megváltoztatásával, és különösen a melléktermékek nagyobb arányú felhasználásával járhat – mondta el az Állattenyésztésnek dr. Halas Veronika, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi docense.