Agrárinformatikai együttműködési központ alakult

2019. december 04. 09:10
Agrárinformatikai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központot (AgIT FIEK) hozott létre a Szent István Egyetem vállalati partnerei együttműködésével és a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap mintegy 1,5 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatással.

Szabó István, Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) innovációs és általános elnökhelyettese kedden Gödöllőn, az AgIT FIEK innovációs napján tartott bemutatkozó rendezvényen elmondta, hogy hivataluk kiemelt fontosságúnak tartja a projektet, amely része a felsőoktatási és ipari együttműködési központok hálózatának. Hozzátette, hogy a hivatal által kidolgozott FIEK-program keretében a vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs igényeire alapozva országszerte nyolc ipari-egyetemi együttműködési centrum jött létre, együttesen 35 milliárd forintos támogatással.
– Az együttműködések keretében zajló munka kölcsönös előnyökkel jár mind a vállalati szektor, mind az egyetemek számára, a menedzsmentszemlélet elsajátításával javul a kutatóhelyek hatékonysága, a vállalati kutatásoknak pedig új dimenziókat adhat, hogy számíthatnak az egyetemi tudásbázisok erőforrásaira – mondta az NKFIH elnökhelyettese.

Szabó István, a Szent István Egyetem rektorhelyettese elmondta, hogy a négyéves futamidejű projekt keretében egy hosszú távú és fenntartható ipari-felsőoktatási együttműködés valósul meg, amelynek kiemelt programjai közé tartozik az ISOBUS teszt labor működtetése, digitális termelési rendszerek fejlesztése és Big Data kutatócsoport fenntartása.
– Az egyetem elkötelezett a magyar mezőgazdaság digitalizációjának folyamatos fejlesztése mellett – tette hozzá a rektorhelyettes.   

Az ISOBUS laboratórium feladata a mezőgazdasági gépek IT technológiáinak tesztelése, fejlesztése. A szenzortechnikai laboratórium a környezeti paraméterek regisztrálására alkalmas műszerekkel szereli fel IT felügyelettel nem rendelkező mezőgazdasági eszközöket. A szenzortechnológia ezenfelül még adatokat is szolgáltat a szaktanácsadó rendszer számára.


(MTI) nak.hu

Kapcsolódó cikkek

A jelenlegi európai mézpolitika nem nyújt elegendő védelmet az európai méztermelők számára

2020. január 29. 09:09
Az európai mézpolitika teljességgel tarthatatlan, hiszen nem nyújt elegendő védelmet a laboratóriumi körülmények között létrehozott, főként Ázsiából érkező műmézekkel szemben, ezzel teljesen tönkreteszi az európai mézpiacot és a méztermelőket - jelentette ki Nagy István agrárminiszter Brüsszelben, magyar és spanyol méztermelők tüntetésén elmondott nyilatkozatában hétfőn.
 

Több ezer munkahely menekült meg a magyar halágazatban

2020. május 13. 08:17
Befejeződött az országos, rendkívüli haltelepítés az állami tulajdonú horgászvizeken. 18 nap alatt 324 horgászvízbe 1177 tonna pontyot helyeztek ki a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) szervezésében, közölte a szövetség elnöke kedden Tiszafüreden a Tisza-tónál, a telepítés utolsó helyszínén.