Agrárpolitikai megállapodás Horvátország és a V4-ek között

2018. január 26. 08:10
Közös nyilatkozatot fogadott el a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia), valamint Horvátország agrárminisztere a Közös Agárpolitikáról (KAP) csütörtökön Budapesten, a magyar V4 elnökség szervezésében.

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter meghívására a visegrádi országok valamint Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia mezőgazdasági miniszterei Budapesten tanácskoztak a KAP jövőjéről. A találkozón Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztos is részt vett.

Fazekas Sándor a tanácskozást követő sajtótájékoztatón kiemelte: ez az első országcsoport, amely véleményezte az Európai Bizottságnak a 2020 utáni agrárpolitika jövőjére vonatkozó tavaly novemberi javaslatát. Az országok egyetértettek abban, hogy erős közös agrárpolitikára van szükség, támogatták az agrárpolitika kétpilléres szerkezetének fennmaradását – mondta.
Egyetértettek abban is, hogy olyan gazdabarát, egyszerű közös agrárpolitika kell, amely lehetővé teszi a forrásokhoz való gyors és hatékony hozzáférést, és biztosítja a világpiaci versenyképességet. Magyarországnak kiemelten fontos az is, hogy a vidékfejlesztési forrásokból migrációs kiadásokra ne használjanak fel összegeket – húzta alá.

Jirí Milek cseh földművelésügyi miniszter, Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, Krysztof Jurgiel lengyel földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, Gabriela Matecna szlovák mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter és Tomislav Tolusic horvát földművelésügy miniszter (b-j) a Visegrádi Országok (V4), valamint Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia agrárminisztereinek rendkívüli tanácskozását követően tartott sajtótájékoztatón az Országház Vadásztermében 2018. január 25-én.
Forrás: MTI – Illyés Tibor

A miniszter jelentős lépésnek nevezte a tanácskozást egy modern, az unió valamennyi polgára számára előnyökkel járó agrárpolitika létrehozásához. Elmondta azt is, szeretnék, ha később több ország csatlakozna a most elfogadott közös nyilatkozathoz. Románia a következő uniós elnöksége, Bulgária a jelenlegi elnöksége miatt nem írta alá a nyilatkozatot. A tervek szerint az agrárpolitikáról márciusra megszülethetnek az alapvető döntések, a rendeletalkotás, a részletek kidolgozása azonban még egy-két évet igénybe vesz.

Phil Hogan, uniós agrárbiztos azt mondta: az új KAP egyszerűsítésén dolgoznak, hogy az nagyobb rugalmasságot és szubszidiaritást biztosítson a tagállamoknak, és kevesebb terhet jelentsen a gazdálkodóknak. Szeretnék modernizálni a szakpolitikát, amely figyelembe veszi a 2015-ben az ENSZ klímaváltozási konferenciáján aláírt nemzetközi megállapodásokat. Szeretnék azt is elérni, hogy a tagországok saját megoldásokat dolgozhassanak ki az Európát érintő közös célok megvalósítására. Egyetértett a tanácskozás résztvevőivel abban, hogy jól megalapozott agrárpolitikára van szükség, ami a gazdálkodóknak megfelelő életszínvonalat biztosít, megvédi a munkahelyeket. Közölte: a Bizottság a KAP-pal kapcsolatos jogszabály javaslatát júniusban teszi közzé, a mezőgazdasági miniszterek az Európai Unió Tanácsában jövő hétfőn tartanak tanácskozást.

Tomislav Tolusic, horvát mezőgazdasági miniszter kiemelte: Horvátországnak nagyon fontos volt a tanácskozás, mivel a KAP jelentős eszköze a nemzeti mezőgazdaság fejlesztésének. Az elfogadott közös nyilatkozat a párbeszédre való felhívást jelenti, nem pedig a Bizottság már kialakított álláspontját. Szavai szerint azt várják, hogy a Bizottság „meghallja a hangjukat” és tiszteletben tartja majd az elfogadott nyilatkozatot, amelyben számos jó elem van, így az egyszerűsítés és a modernizáció, a tagállamoknak nyújtott rugalmasság.

A tanácskozás résztvevői köszönetet mondtak a magyar tárcavezetőnek a találkozó megszervezéséért, ami jó lehetőséget teremtett a gondolatok megosztására, mivel a KAP-nak minden országban lényeges a szerepe, az országok érdekei közösek.

 

vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Írjuk át a Munka törvénykönyvét!

2017. május 04. 07:23
A LIGA Szakszervezetek visszautasítja a vádaskodásokat, és felhívja a figyelemet a Munka törvénykönyve átfogó revíziójának szükségességére - áll a szervezet 2017. május 3-i sajtóközleményében. 

Sokan fordultak a Jogpontokhoz

2018. január 25. 09:39
A Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat 48 ügyben segített az elmúlt másfél évben. A Jogpontokon százezer ügyben adtak tanácsot.