Az Európai Parlament módosítja az Élelmiszerlánc hatósági felügyeletéről szóló uniós jogszabályokat

2017. március 20. 08:53
2017. március 15-én az élelmiszer-ellenőrzések átfogó, uniós rendszerének szigorítását lehetővé tevő új szabályozást szavaztak meg az Európai Parlament képviselői strasbourgi plenáris ülésen. A közelmúlt hamisítási botrányai arra mutattak rá, hogy a hatóságoknak hatékonyabb eszközökkel kell ellenőrizni az élelmiszerlánc összes tagját. Elfogadta az Európai Parlament az Élelmiszerlánc hatósági felügyeletéről szóló uniós jogszabályok módosításait, amellyel így gyakorlatilag véget ért az évek óta tartó jogalkotási folyamat az Európai Bizottság, a Tanács és a Parlament között.

Az elsősorban a tagállami hatóságoknak szól új rendelet több ponton is szigorúbb előírásokat fogalmaz meg. Átfogó és hatékony ellenőrzést ígér az élelmiszerek és takarmányok, az állatorvosi és növény-egészségügyi követelmények, valamint a biotermékek és földrajzi védettséget élvező termékek ellenőrzési rendszerére, továbbá be nem jelentett ellenőrzéseket ír elő az élelmiszeripar minden szektorában. Hatékonyabb fellépést garantál a csalások és megtévesztő gyakorlatok ellen, valamint szigorúbb szabályokat szorgalmaz a harmadik országokból érkező termékek importja esetében.

Az új rendelet 16 korábbi vonatkozó jogszabályt konszolidál egyetlen szövegbe és gyorsabb vészhelyzeti reagálást (A RASFF, TRACES és Europhyt rendszereket egy új gyűjtő rendszerbe integrálja, az IMSOC-ba) tesz lehetővé. A hatálybalépés után az alkalmazás három lépcsőben történik meg:

 

·         A hatálybalépéstől számított egy éven belül az európai referencialaborokra valamint az állatjóléti központokra vonatkozó részeket kell majd alkalmazni.

·         2019. december 14-től kell majd alkalmazni a rendeletben foglaltak zömét.

·         A hatálybalépéstől számított hatodik évtől lépnének életbe az importot érintő változtatások, valamint a szermaradványokra vonatkozó előírások.

A megszavazott új szabályok az ételek jobb nyomon követhetőségét, a hamisítás visszaszorítását és a fogyasztói bizalom helyreállítását célozzák. Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa közötti megállapodás eredményeit rögzítő szabályozás szigorúbb szabályokat szorgalmaz a harmadik országokból érkező termékek importjánál.

Az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állat-egészségügyi és állatjóléti, a növény-egészségügyi, a növényi szaporítóanyagokra és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályokról szóló  P7_TA (2014)0380 szabály első olvasatának magyar fordítása megtalálható ezen a linken:

http://www.sutoipariegyesules.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=2381:az-europai-parlament-modositja-az-elelmiszerlanc-hatosagi-feluegyeleterl-szolo-unios-jogszabalyokat&catid=9:hirek-esemenyek&Itemid=34

 

sutoipariegyesules.hu

Kapcsolódó cikkek

Figyelem! – Fontos változások az EKÁER-bejelentéseknél

2016. július 22. 12:41
Sikeres az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER), amelyet 2015. január elsején a gazdaság fehérítésének céljából vezetett be a kormány - mondta Molnár Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára csütörtökön Óbarokban, sajtótájékoztatón.

Nem megtartani kell a fiatalokat, hanem megdolgoztatni

2018. július 27. 10:00
Sokan panaszkodnak mostanában a munkaerőhiányra, és arra, hogy nem tudják megtartani a fiatalokat. Az Emocionális Marketing Kft. (EM) kutatása arra világít rá, hogy már a kérdésfelvetés is XX. századi gondolkodásra utal. „Olyan ez, mint a csocsóasztal és a babzsák a közösségi térben: kitalálója szerint iszonyú laza, a fiatalok viszont felé sem néznek” - mondja Steigervald Krisztián az EM igazgatója.