Az oktatásnak az agrár- és élelmiszergazdaság piaci igényeihez kell igazodnia

2017. február 07. 07:58
A hazai szakképzés és felsőoktatás szétaprózódott

Az oktatásnak az agrár- és élelmiszergazdaság piaci igényeihez igazodva kell működnie, ezért a keresletet és a munkaerő kínálatot össze kell hangolni - állapították meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett felsőoktatási kerekasztal megbeszélésen. 

A NAK hétfői tájékoztatása szerint a kamara, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a főbb piaci szereplők részvételével megtartott fórumon résztvevők egyetértettek abban, hogy az agrár-felsőoktatásban tapasztalható képzési problémák az ágazat versenyképességét veszélyeztetik. Az is kiderült: a képzési problémák kihatnak az ágazat társadalmi megítélésére, gyengítik a kutatási potenciált, ezáltal erőteljesen hozzájárulnak a munkaerőpiac elégtelenségéhez.
Ezt a gondot az Emberi Erőforrások Minisztériumának a kérdéskörről a kormány részére készített munkaanyaga is feltárta. Palkovics László, felsőoktatásért felelős államtitkár a bemutatott előterjesztés kapcsán rámutatott: a hazai szakképzés és felsőoktatás szétaprózódott, nem rendelkezik összehangolt képzési utakkal. A felnőttképzés és szakképzés szerepe kontraproduktív, a normatív támogatás nem fedezi az önköltséget, valamint a megszerzett tudás piaci relevanciája alacsony. 
Győrffy Balázs, a NAK elnöke rámutatott: az agrárkamara és az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) által közösen rendszeresen összeállított munkaerőpiaci barométer egyfajta megrendelés az oktatás irányába, az ugyanis közvetlenül a tagok igényeit tükrözi.

 

magyahrhirlap.hu

Kapcsolódó cikkek

Európai Bizottság: az uniós tejágazati csomag javítja a tejtermelők helyzetét az ellátási láncban

2016. december 02. 09:18
Uniós szintű intézkedésekkel javítani lehet a tejtermelők helyzetét az ellátási láncon belül - jelentette ki Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztos Brüsszelben, az uniós tejágazati csomag második jelentését ismertetve.

Kiemelt támogatás a 2017. évi fagy- és jégesőkárosultaknak

2017. augusztus 15. 12:54
A Földművelésügyi Minisztérium 100%-os kamat-, kezességi díj és költségtámogatás nyújtásával segíti azokat a jégeső vagy fagykárt szenvedett, ültetvényes gazdálkodást folytató termelőket, akik az Agrár Széchenyi Kártya (ASZK) Konstrukció, az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2020 vagy az MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2020 keretében vesznek fel hitelt.