Az OTP lett egész Európa legjobb teljesítményt nyújtó bankja egy nemzetközi elemzés szerint

2024. július 16. 17:23
A magyar OTP Bank lett 2023-ban Európa legjobb teljesítményt nyújtó bankja az S&P Global Market Intelligence friss rangsora szerint.
Az OTP lett egész Európa legjobb teljesítményt nyújtó bankja egy nemzetközi elemzés szerint
Címlapkép forrása: Portfolio
 
Az intézmény napokban közzétett elemzése alapján a legnagyobb magyarországi bank jó teljesítménye leginkább a magasabb kamatlábaknak betudható erőteljes hitelezési marzsoknak köszönhető. A második és harmadik helyen Lengyelország két legnagyobb bankja, a PKO Bank Polski és a Bank Polska Opieki végzett.
 
Az S&P Global Market Intelligence Európa 50 legnagyobb, tőzsdén jegyzett bankját az eszközök alapján hét súlyozott pénzügyi mutatószám - az átlagos saját tőkére jutó megtérülés, a nettó kamatmarzs, a nem kamatjellegű bevétel/átlagos eszközállomány, a költség/bevétel arány, a problémás hitelek aránya, a nettó stabil finanszírozási arány és Tier 1 tőkemutató - alapján rangsorolta a relatív teljesítményértékelés meghatározásához.
 
A BANKOK EURÓPA-SZERTE PROFITÁLTAK A 2023-BAN AZ INFLÁCIÓ LEKÜZDÉSÉRE BEVEZETETT MAGASABB KÖZPONTI BANKI KAMATLÁBAKBÓL.
 
Magyarország irányadó kamatlába 13%, Lengyelországé pedig 6,75% volt 2023 nagy részében, ami lehetővé tette az említett piacok bankjai számára, hogy a finanszírozási költségeknél gyorsabban növeljék a jövedelemtermelő eszközök hozamát. A budapesti székhelyű OTP, valamint a varsói székhelyű PKO és Bank Pekao a legnagyobb európai bankok közül a legmagasabb nettó kamatmarzzsal rendelkeztek az év végén, 3,92%-kal, 4,12%-kal, illetve 4,13%-kal – jegyzi meg az S&P Global.
 
A megemelkedett kamatfelár és a nem kamatjellegű bevételeknél mutatott erős teljesítmény hozzájárult a három közép-európai bank jövedelmezőségének növeléséhez, és ez a teljesítményrangsor élére repítette őket – kommentálta az eredményeket David Hayes, az S&P Global Market Intelligence globális pénzügyi intézeti kutatásért felelős vezetője.
 
EZZEL SZEMBEN FRANCIAORSZÁG HÁROM LEGNAGYOBB BANKJA, A BNP PARIBAS, A CRÉDIT AGRICOLE ÉS A SOCIÉTÉ GÉNÉRALE A RANGSOR UTOLSÓ HÁROM HELYÉT FOGLALTA EL,
 
mivel a legtöbb mutatószámban alulteljesítették az európai bankszektort. A strukturális problémák és a Franciaországban bevezetett szabályozott megtakarítási számlák, amelyek a bankok számára bizonyos minimális kamatláb megfizetését írják elő, korlátozták a magasabb kamatkörnyezetből származó előnyök kihasználását - állapította meg az intézet.
 
OTP árfolyamának alakulása
 
Veszi a részvényeit az OTP, de ez sem támasztja az árfolyamot - Portfolio.hu
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
 
forrás: portfolio.hu

Kapcsolódó cikkek

A versenyképességet növelni kell az ágazatban, amihez a kormány minden támogatást megad a gazdáknak

2023. augusztus 14. 14:22
-jelentette ki Nagy István pénteken Hajdúböszörményben, a Hajdúsági Expo és Kelet-magyarországi Agrárfórum megnyitóján.
 
A tárcavezető kitért arra, hogy a versenyképességet növelni kell az ágazatban, amihez a kormány minden támogatást megad a gazdáknak. Nagy István szerint a kormányzat elkötelezettségét és eltökéltségét mutatja, hogy a 2027-ig tartó uniós költségvetési ciklus forrásaihoz Magyarország soha nem látott mértékű, 80 százalékos nemzeti kiegészítő finanszírozást biztosít.

Gazdászok a javából

2023. május 12. 11:28
Az Agrárszakképző Intézmények Országos Gazdászversenye nem csupán a nemes versengést és a találkozás lehetőségét jelenti, hanem ráirányítja a figyelmet a jövő nemzedék kiváló gazdászai képzésének fontosságára is.
 
Az Agrárszakképző Intézmények III. Országos Gazdászversenyét 2023. május 5-én rendezte meg az Alföldi Agrárszakképzési Centrum - a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és a Hód-Mezőgazda Zrt-vel, együttműködésben a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karával - a XXX. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítás és Vásár keretein belül.