Nagy, széles és még lassú is – most nagy szükség lesz a türelemre
2024. június 26. 17:29
Csúcsra pörög a betakarítás, a közlekedőknek több és nagyobb mezőgazdasági gépre kell számítaniuk az utakon.

Legyenek megértők velük: kenyerünk alapanyagát és az állatok takarmányát takarítják be, az időjárás hektikussága miatt gyakran rohamtempóban – forrás: Pixabay
A nyári aratási munkálatok megkezdésével az autósok is több mezőgazdasági munkagéppel találkozhatnak az utakon. Elvileg a gyorsforgalmi utakon nemigen közlekedhetnek ezek a gépek, de a falvak közötti alsóbbrendű úthálózaton a gyorsabb járművek vezetőinek fel kell készülni a jelenlétükre.
Legyenek megértők velük: kenyerünk alapanyagát és az állatok takarmányát takarítják be, az időjárás hektikussága miatt gyakran rohamtempóban. Ráadásul a mezőgazdasági gépek, kombájnok vezetőinek nehéz dolguk van a közúton, hiszen gépeikkel gyakran a teljes úttestet elfoglalják a közlekedés során. A szemből érkező vagy az előző járművekkel való találkozáskor elsősorban a mezőgazdasági gép vezetőjének kell mindent megtennie a saját és a mások biztonsága érdekében.

A többi sofőr annyit tehet – s azt tegye is meg mindenképpen –, hogy ezeket a gépeket fokozott óvatossággal és mérsékelt sebességgel közelíti meg, felkészülve az átlagtól eltérő közlekedési manőverekre, szükség esetén a gyors megállásra.

Mezőgazdasági járművel mindenütt lehet közlekedni, ahol azt a KRESZ nem tiltja. A mezőgazdasági munkákra használt lassú járművek óránként maximum 25 km/órás, mezőgazdasági vontatók legfeljebb 40 km/órás sebességgel haladhatnak. Ezért feltorlódhat mögöttük a forgalom, ami fokozott toleranciát igényel az autósoktól. A traktorvezető ilyenkor annyit megtehet, hogy ahol lehetséges, ott félrehúzódik és elengedi az autósokat – meg fogják köszönni...

A közúti vonulás során a jelzőfényeknek nem szabad takarásban lenniük, a kombájnokról pedig le kell szerelni a vágóasztalt. Villogó sárga fénnyel kell ellátni az olyan járműveket, amelyek szélesebbek 3 méternél. Nedves időjárási körülmények esetén az úttestre való felhajtás előtt a gépek kerekeiről le kell takarítani a sarat. A pótkocsi rakományát takarni szükséges.
Forrás: agroinform.hu/Infostart
Kapcsolódó cikkek
A tűzifával sem verhetik át a magyar embereket
2024. május 15. 14:35
A kormány és a hatóság közös célja, hogy az illegális fakereskedelemtől is megvédjék a magyar fogyasztókat, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) folyamatosan ellenőrzi a közúti fuvarozókat, a telephelyeket és az online hirdetési felületeket is – hívta fel a figyelmet dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára.
Már hivatalos! Jelentősen drágulnak az üzemanyagok január 1-jén
2024. december 12. 20:13
Mutatjuk, miért és mennyivel emelkedik a benzin és a gázolaj ára.