Az új nemzedék jövőképe
2023. július 19. 14:00
Intenzív művelésre vált a györei családi gyümölcsösben ifj. Bakó Attila, hogy kizárólag friss fogyasztásra kínáljon kiváló minőségű kajszit, meggyet és szilvát. Kajsziból olasz mintára kandeláber sövényt nevel, amivel úttörő a hazai termesztésben.
Bakó Attila szerint az Olaszországban bevált módszereket mi is meg tudjuk csinálni
A tolnai kajszitermő tájon segítik egymást a gazdák, megosztják tapasztalataikat fajtákról, művelésről, piacról, gépet kölcsönöznek, és ajánlják egymást a kereskedőknek, ha nagyobb tételre van igény. Bakó Attilát is többen hívták, amíg a gyümölcsösben jártunk, és még többen fogják, amikor teljesen termőre fordulnak az intenzív ültetvények.
Június végén már negyedik hete szedték a barackot, a szüret a hónap első hetében, a Priciával indult.
Az idén is termő ültetvényekben érési sorrendben a Spring Blush a következő, majd a Nirosa 2, a Pinkcot, a Big Red, a Mediabel, az Orange Rubis, a Bergeval, a Kioto, a Flavor Cot és a Lady Cot szedhető.
Így indul a kandeláber korona kialakítása
Június végén a kajszi mellett szedik a meggyet, és tart a folyamatos zöldmetszés is. Hétfőtől szombatig húsz-harminc ember dolgozik a gyümölcsösben a családtagok irányításával. A metszést nem hagyják másra, a szedést és válogatást Attila szülei és ilyenkor szabadságon lévő testvérei, Tamás és Klaudia felügyelik. Elsősorban friss fogyasztásra termesztik a gyümölcsöt, a meggyet kézzel szedik, szárral vagy szár nélkül a vevő igényei szerint. A kajszit kis Greefa osztályozóval 5 milliméterenként osztályozzák 36-tól 60 milliméterig. A gép teljesítménye óránként 50 rekesznyi gyümölcs. Mindent előhűtenek, amíg a kereskedőkhöz kerül: ha csak másnapig, akkor elég 15-16 °C-on tartani a kajszit, ha tovább tárolják, akár 2 °C-ra is lehűtik. Idén elsősorban helyben, kereskedőknek értékesítenek, de nemrég létrehoztak egy Facebook-oldalt, hogy közvetlenül is megtalálják őket a vevők és náluk csapódjon le a kiskereskedelmi árrés. Körülbelül 30-40 kilométeres körzetből jönnek hozzájuk vásárolni az emberek.
A jövőben exportálni is szeretnének, amihez megvan a kiváló minőségű gyümölcs, a mennyiség pedig rohamosan nő a közeljövőben.
Tagjai a kisvejkei Danubia-Frucht Szövetkezetnek, az pedig a Balaton Ker-Tész szövetkezethez csatlakozott, ezen a szálon áruházláncokba is beszállítanak. A tolnai körzetből egyedül a Kioto fajtából tudnak akkora mennyiséget szállítani, ami megfelel erre a piacra.
Most szinte nincs hazai barack, Bakó Attilánál azért van, mert kombinált megoldással óvta meg a tavaszi fagyoktól a termést, ahogy arról beszámoltunk a Kajsziültetvények fagyvédelme című cikkünkben (KSZ 2023/22.). Szélgéppel, öntözéssel, fűtéssel védte a fákat. Alapvetően fontosnak tartja a jégvédő hálót, mert hatalmas kárt tehet egy jégverés, és a fák könnyen kipusztulnak a sérülések befertőződése miatt. Nyáron éppen fogékonyak a Cytospora cincta gomba fertőzésére, ami a gutaütésben szerepet játszó egyik kórokozó. A termő ültetvények zöme tehát jégháló alatt van.
Az is segíti a fagyvédelmet, hogy a gyümölcsös területe négy irányba lejt, az alsóbb részekre került a szilva, a dombtetőre pedig a kajszi.
A kajszipusztulás nem különösebben érinti, mert jó erőben tudja tartani a fákat öntözéssel, tápoldatozással, és nagyon figyel az ültetvényhigiéniára: a sarjakat azonnal eltávolítják, és nem engedik felnőni a gyomokat a sorban vagy a sorközben. A Kioto a legérzékenyebb fajta ebből a szempontból, tíz év alatt a fák 30-40%-a is elpusztulhat. Viszont éppen ez a kajszi a legfagytűrőbb, úgyhogy nem akarnak lemondani róla, folyamatosan pótolják a kihúzott fákat. Az új ültetvényekben minden olasz oltványokkal és termesztéstechnológiával létesült, a fák zöme Mirobalan 29C alanyon áll, a pótlásokat GF 677-en rendelik meg. A Bergeval fajtát St Julien alanyon ültették, a karcsú orsó meggy pedig Gisela 6-on lesz.
Extra méretű Kioto
A teljes 18,5 hektárt tudják öntözni, részben mikroszórófejjel, részben csöpögtetőcsővel. A vezetékek a föld alatt futnak, a vizet három kútból nyerik és nagy tárolóból két szivattyúházon keresztül táplálják a rendszerbe. Talajnedvesség-mérés alapján, mobiltelefonról lehet irányítani az öntözést és tápoldatozást.
Szenzorokkal, távolról lehet nyomon követni a hőmérséklet vagy a csapadék alakulását is, ami a fagyvédelemhez és a növényvédelemhez ad támpontot.
Ez már az új generáció jövőképe, mondja Bakó Attila, szerinte szaktudással, állandó fejlesztéssel lehet előrelépni és fenntarthatóan gazdálkodni a gyümölcstermesztésben.
Erőteljesen fejlődnek a tavaly telepített fák
Szülei telepítették az első, immár 24 éves fákat, amelyeket le kell váltani, meggyből is kézi szedésre alkalmas, karcsú orsó koronájú fákat nevelnek majd, és csak az Érdi bőtermővel foglalkoznak. Szilvából elkészült a négyhektáros, Tophit és Topend Plus fajtájú ültetvény. A legnagyobb újdonság azonban a kandeláber művelésű kajszi, vagyis a függőlegesen kialakított háromágú fákból álló sövény. Tavaly februárban és az idén is telepítettek, az említett termő fajtákon kívül 40-50 új kajszit is kipróbálnak öt-öt fával. Érdekes például a Rouge Cot, ami körben sötétpiros gyümölcsöt érlel, nagy kérdés viszont, mennyire fogadja el a magyar piac. A tavaly először ültetett Orange Rubis viszont nagyon jól bevált, már megrendelték belőle a következő adagot.
Többszöri zöldmetszéssel lehet nevelni a kandeláber koronát
Nálunk a kajszit hagyományosan lekvárfőzésre keresik, erre a célra ültették a kimagasló cukortartalmú Flavor Cot fajtát.
A tavalyi telepítéskor 5 × 1,5 méter volt térállás, az idén 4 × 2 méterre váltottak. Huzalos támrendszer mellett magasra engedik a három vezérágat, azokról pedig többszöri nyári metszéssel eltávolítják a fölösleges hajtásokat, illetve rövidre vágva meghagyják a következő évi termőalapokat. Két oldalról 40-40 centiméter széles lombfalat alakítanak ki ezzel a módszerrel. A magas fák előnye, hogy a fagyhatár fölé nyúlnak, a tavaly ültetett fákon 4-5 kilogramm termés van.
A licences fajtákhoz jár a technológiai tanácsadás is, az olasz szakemberek többször fölkeresték az ültetvényt, hogy az elvárt minőségben tudják majd leszedni a termést.
Az elvárt minőség egyik mérőszáma a gyümölcsátmérő, a megfelelő nagysághoz az öntözésen kívül alapos ritkításra is szükség van. Az extra nagy gyümölcshöz ezt a munkát az idén sem lehetett kihagyni a gyümölcsfejlődés első két-három hetében.
Étkezési minőséghez minél szilárdabb húsú, pultállóbb gyümölcs kell, amit a kálium és kalcium megfelelő adagolásával érnek el. Kalciummal május közepétől két-három alkalommal lombtrágyáznak.
További beruházásokra is szükség van, először is önjáró szedőplatformot kell beszerezniük a metszéshez, ritkításhoz és a szürethez. Tervezik a hűtőház bővítését, amihez már megépült az új villanyvezeték a villamos teljesítmény bővítéséhez, továbbá rövid távú cél még a nagyobb teljesítményű osztályozógép beszerzése.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
Az EP az ipar és a nagy állattartó gazdaságok szennyezésének csökkentéséről szóló rendeletet fogadott el
2024. március 12. 15:33
Az Európai Parlament szerdai (márc.6.) plenáris ülése elfogadta az ipari kibocsátásokról szóló irányelv felülvizsgálatát taglaló, a tagállamokkal már korábban megkötött megállapodást, az ipari kibocsátási portálról szóló új rendeletet.
NÖVEKEDÉSI PÁLYÁRA ÁLLÍTOTTUK A MAGYAR VIDÉKET
2023. május 08. 18:16
Magyarország kormányának jövőképe az, hogy a gazdálkodás és az élelmiszeripari termelés hosszú távon is jövedelmező és társadalmilag elismert foglalkozás legyen - mondta Nagy István agrárminiszter a május 4-én és 5-én tartott CPAC Hungary - második európai Konzervatív Politikai Akció Konferencián.
A tárcavezető kifejtette, a 2010-es választások után hivatalba lépő polgári kormány haladéktalanul megkezdte a korábbi, vidékellenes baloldali politikai örökség felszámolását.