Belgium bevezette a négynapos munkahetet

2022. február 21. 09:01
Az új szabályozás célja, hogy javuljon az emberek munkahelyi és magánéleti egyensúlya.
Belgium bevezette a négynapos munkahetet

Az új munkaügyi reformokat fogadott el a belga parlament, melynek részeként bevezették a négynapos munkahetet - írja a HVG az Euronews cikke alapján. A döntések értelmében a munkaidő letelte után nem lehet munkaügyekkel zaklatni a dolgozókat, akik kikapcsolhatják telefonjukat és e-mailjeikre sem kell válaszolniuk, főnökük nem kötelezheti őket erre. 

A dolgozók kezdetben maguk dönthetnek a munkarendről: ha a négynapos munkahét mellett döntenek, fél évig lesz lesz érvényes a döntésük, de ebben az időszakban sem lesz kötelező minden héten öt helyett négy napot dolgozni.. Ezt követően értékelhetik tapasztalataikat, és ha akarnak, visszatérhetnek az ötnapos munkahétre. Az új szabályozás szerint a jelenlegi 38 órát lehet öt helyett négy nap alatt teljesíteni.

A szabályozás célja, hogy javuljon a dolgozók munkahelyi és magánéleti egyensúlya, és többet lehessenek a gyerekeikkel. A miniszterelnök szerint az elmúlt nehéz évek után egy innovatív gazdasági lépés történt, ami digitálisabb és fenntarthatóbb jövőt vetít elő.

 

HVG / www.hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Nagyobb egyensúlyt a szülők és gondozók munkája és magánélete között: új uniós minimumszabályok

2019. augusztus 29. 09:10
Olyan témáról írok ma, amire szülőként és munkajoggal foglalkozó szakemberként egyaránt felkaptam a fejem: júniusban új irányelvet fogadott el az Európai Unió, aminek az a célja, hogy javítsa a szülők és gondozók munka és magánélet közötti egyensúlyát. De nem lehet a hírt olvasva most azonnal laptopot eldobva szaladni a gyerekekért: a tagállamoknak három évük van arra, hogy az új szabályokat átültessék a saját jogrendszerükbe. Lássuk mik ezek az újdonságok! A téma érdekessége és a szabályok nagyobb száma miatt két blogbejegyzésben veszem végig őket.

A jólét ára: évi 400 ezer munkavállaló hiányzik az EU-ban

2021. szeptember 23. 13:38
2023-ban már Magyarországon is működnie kell annak a frissen átalakított uniós jogszabálynak, amely lehetővé teszi a magasan képzett harmadik országbeli munkavállalók elhelyezkedését. Ilyen rendszer most is érvényben van, azonban annak túl szigorú szabályain most enyhítettek – írja a hang.hu.