Belgium bevezette a négynapos munkahetet

2022. február 21. 09:01
Az új szabályozás célja, hogy javuljon az emberek munkahelyi és magánéleti egyensúlya.
Belgium bevezette a négynapos munkahetet

Az új munkaügyi reformokat fogadott el a belga parlament, melynek részeként bevezették a négynapos munkahetet - írja a HVG az Euronews cikke alapján. A döntések értelmében a munkaidő letelte után nem lehet munkaügyekkel zaklatni a dolgozókat, akik kikapcsolhatják telefonjukat és e-mailjeikre sem kell válaszolniuk, főnökük nem kötelezheti őket erre. 

A dolgozók kezdetben maguk dönthetnek a munkarendről: ha a négynapos munkahét mellett döntenek, fél évig lesz lesz érvényes a döntésük, de ebben az időszakban sem lesz kötelező minden héten öt helyett négy napot dolgozni.. Ezt követően értékelhetik tapasztalataikat, és ha akarnak, visszatérhetnek az ötnapos munkahétre. Az új szabályozás szerint a jelenlegi 38 órát lehet öt helyett négy nap alatt teljesíteni.

A szabályozás célja, hogy javuljon a dolgozók munkahelyi és magánéleti egyensúlya, és többet lehessenek a gyerekeikkel. A miniszterelnök szerint az elmúlt nehéz évek után egy innovatív gazdasági lépés történt, ami digitálisabb és fenntarthatóbb jövőt vetít elő.

 

HVG / www.hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Koronavírus: ha nem védekezünk jobban, kezelhetetlenül nagy járványhullám vár Magyarországra (első rész)

2020. október 14. 09:07
A vírus alapvetően kiszámíthatóan terjed. Ha jó adataink vannak, akkor a járványügyi folyamatok nagyon jól előre jelezhetők - vélekedett a Portfolio-nak adott interjújában Oroszi Beatrix epidemiológus, aki arra a felvetésünkre is reagált, hogy milyen adatokkal rendelkezik most Magyarország. A Semmelweis Egyetem munkatársa ennek kapcsán kiemelte, hogy a tesztelések száma elérte a kapacitás-korlátot, heti 70 ezer körüli értékről már nem növekszik tovább a tesztek száma. A Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai projektcsapat tagja szerint éppen ezért az állandósuló napi esetszámokból nem szabad levonni azt a téves következtetést, hogy hátradőlhetünk és a vírus reprodukciós rátája (R) 1 körüli, mert ez nem így van. Sőt, azt is elárulta, hogy már nem közlik az R értéket, mert a tesztkapacitás hiánya miatt nem tükrözné a valós járványügyi helyzetet. Az orvossal emellett beszélgettünk a német járványügyi kezelés sikerességének okairól, valamint a dél-koreai, osztrák, és természetesen a svéd útról is. Szóba került továbbá, hogy kikre és milyen esetekben a legveszélyesebb a vírus. Ezek szerint az idősebb, krónikus alapbetegséggel rendelkező, elhízott férfiak aggódhatnak a leginkább az új koronavírus miatt.

Így kezelheti a munkáltató a védettségi adatokat

2021. november 04. 13:52
A koronavírus járvány elleni küzdelemben újabb és újabb kormányrendeletek születnek, nem könnyű azonban egyértelműen látni, hogy a munkáltató pontosan mely személyes adatok kezelésére jogosult. Az alábbiakban a munkáltató mozgásterét, illetve a munkavállaló tűrési kötelezettségének határait mutatjuk be: