Belvízkárok kezelése az agrárkár-enyhítési rendszerben

2016. március 08. 08:07
A szokatlanul enyhe telet követő hosszan tartó esőzések következtében ismét a belvíz okozhat jelentős károkat a mezőgazdaságban. Az elmúlt hónapok csapadékos időjárásának hatására a talaj telítetté vált, illetve belvízzel borított területek alakultak ki, amelyek elsősorban az őszi vetésű növényeket károsíthatják. Az érintett termelők az agrárkár-enyhítési rendszerben jelenthetik be esetleges belvízkáraikat a vonatkozó szabályok alapján.
 

Az utóbbi hetek extrém csapadékos időjárásának hatására főként Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében alakultak ki belvízzel elöntött mezőgazdasági területek. A bekövetkezett belvízkárok agrárkár-enyhítési rendszerben történő érvényesítése, és a későbbi kárenyhítő juttatásra történő jogosultság érdekében a kárt szenvedett gazdálkodóknak elsődleges feladata a belvízkárok határidőben történő bejelentése.

A kárbejelentés a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal honlapján elérhető elektronikus kárbejelentő felületen tehető meg a káresemény bekövetkezésétől számított 15 napon belül. Belvíz szempontjából a káresemény bekövetkezése az az időpont, amikor az adott területen termesztett növénykultúrán első alkalommal észlelhetővé válik a várhatóan 30%-ot meghaladó belvíz miatti károsodás.

A károsult termelők a kárbejelentő felületet a www.mvh.gov.hu honlapon az Elektronikus ügyintézés menüpont alatt, majd az ügyfélkapus bejelentkezést követően érhetik el a Mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer elnevezésű alkalmazáson keresztül. Az elektronikus úton történő kárbejelentéshez szükség esetén a NAK falugazdászai nyújtanak segítséget.

Az agrárkár-enyhítési rendszer részletesebb támogatási feltételei és a további termelői teendők a Kapcsolódó anyagok között találhatók.

(FM Sajtóiroda)

Kapcsolódó cikkek

Budapesten tartották a Környezetvédelmi és Irányító Hatóságok Európai Hálózatának plenáris ülését

2017. október 30. 07:28
A Földművelésügyi Minisztérium immár második alkalommal szervezte meg a magyar fővárosban az Európai Bizottság Környezetvédelmi Igazgatóságával közösen a Környezetvédelmi és Irányító Hatóságok Európai Hálózatának plenáris ülését. Fazekas Sándor miniszter megnyitóbeszédében kiemelte, hogy a további környezetvédelmi derogációs követelmények teljesítése folyamatos, 2020-ig befejeződnek. Így abban a kedvező helyzetben vagyunk, hogy a jelenlegi, 2014-2020-as időszakban nagyobb figyelmet fordíthatunk az energia- és erőforrás-hatékonyság növelésére, vagy éppen a természetvédelemre, amely a mostani ülés egyik kiemelt témája.

Jogszabályok érthetően

2017. július 26. 07:56
A Magyar Közlöny 2017. július 17. és július 23. között megjelent számaiban található, az agrárgazdálkodást érintő jogszabályok