Béremelés: jövőre átlagosan húsz százalékkal nő minden pedagógus fizetése

2024. december 05. 18:12
Szakmai egyeztetést követően a kormány még a héten társadalmi egyeztetésre bocsátja a pedagógusok béremeléséhez szükséges részletszabályokat. A pedagógus béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust és a szakképzésben dolgozó oktatókat is érinti.
Béremelés: jövőre átlagosan húsz százalékkal nő minden pedagógus fizetése
 A pedagógusbér-emelés 140 ezer köznevelésben és szakképzésben dolgozót érint / Fotó: Shutterstock
 
Szerdán negyedik alkalommal tárgyalt a pedagógusok szakszervezeteivel a Belügyminisztérium a jövő év elejére tervezet pedagógusbér-emelésről. A szakmai egyeztetéseket követően a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátja a pedagógusok béremeléséhez szükséges részletszabályokat.
 
A jövő évi költségvetés szerint 339 milliárdot szán a kormány pedagógusbér-emelésre
A javaslat szerint a tanárok és óvónők fizetése január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal emelkedik. A béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust és a szakképzésben dolgozó oktatókat is érinti. A béremelés minden pedagógusra vonatkozik, sőt még azokra is, akik a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő (NOKS) munkakörben pedagógusvégzettséggel dolgoznak. 
 
A 2025-ös béremelésre a kormány 339 milliárd forintot biztosít a céltartalékban, ezenfelül a 2024. évi béremelés fedezetének bázisba építésére a költségvetés tervezete 323,5 milliárd forintot határoz meg 2025-ben. A költségvetés tervezete már a 2026. évi pedagógusbér-fejlesztésre is elkülönít 190 milliárd forintot – számolt be a Magyar Távirati iroda. 
 
A kezdő pedagógusok bruttó bére is jóval 600 ezer forint fölé emelkedik
A pedagógus-szakszervezetek az egyeztetést követően jelezték: a gyakornokoknak a jelenlegi bruttó 528 ezer forintos fizetés helyett minimum bruttó 630 ezer forintos bért ígér kormány, ami körülbelül 20 százalékos béremelésnek felel meg.
 
Mivel még nem tudni pontosan, mekkora lett a 2024-es diplomásátlagbér, a pedagógusok fizetése 2025-ben
  • a pedagógus I. kategóriában minimum 18 százalékkal,
  • a pedagógus II. kategóriában minimum 16-17 százalékkal,
  • a mesterpedagógus kategóriában minimum 13,5 százalékkal,
  • a kutatótanárok esetében minimum 12 százalékkal
emelkedik.
 
A hiányszakmákban dolgozóknak is jut az emelésből
A szakszervezetek úgy értesültek, hogy a kormány a tervek szerint további 3 vagy 4 százalékos emelést szeretne adni a hiányszakmákban oktatóknak, vagyis a természettudományokat, a matematikát és a digitális kultúrát oktató pedagógusoknak. A különböző pótlékok, például osztályfönöki, intézményvezetői juttatások továbbra is a gyakornoki bérhez fognak igazodni.
 
A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint a pedagógus-átlagbér jelenleg bruttó 693 ezer forint, a diplomásátlagbér 72,2 százaléka. A jövő évi pedagógusbér-emelés célkitűzése a 2025-ben várható diplomásátlagbér 80 százalékának elérése. Ez a tervek szerint további 20-21 százalékos tanárbéremelést jelent.
 
forrás: vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Uniós ügynökség: a glifozát nem jelent elfogadhatatlan kockázatot az egészségre és a környezetre

2023. július 27. 14:01
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) nem azonosított kritikusan aggályos területeket az emberekre és állatokra, illetve a környezetre jelentett kockázat tekintetében a gyomirtóként hasznosított glifozát hatóanyag-szakértői felülvizsgálata során - idézte az MTI az uniós szervezet jelentését.
 

Új pályázat indul a Magyar Falu Programban.

2022. november 18. 09:54
Kistelepülések boltjainak támogatására 8 milliárd forint keretösszeggel pályázat indul néhány héten belül a Magyar Falu Program keretében.
 
A lehetőséggel minden olyan kisbolt élhet, amely 2000-nél kevesebb lakosú településen működik, nem csak azok, amelyek 2021-ben kaptak támogatást. Az elnyert összegek bérköltségre, rezsiköltségre számolhatók el.