Béremelés: jövőre átlagosan húsz százalékkal nő minden pedagógus fizetése
2024. december 05. 18:12
Szakmai egyeztetést követően a kormány még a héten társadalmi egyeztetésre bocsátja a pedagógusok béremeléséhez szükséges részletszabályokat. A pedagógus béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust és a szakképzésben dolgozó oktatókat is érinti.
A pedagógusbér-emelés 140 ezer köznevelésben és szakképzésben dolgozót érint / Fotó: Shutterstock
Szerdán negyedik alkalommal tárgyalt a pedagógusok szakszervezeteivel a Belügyminisztérium a jövő év elejére tervezet pedagógusbér-emelésről. A szakmai egyeztetéseket követően a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátja a pedagógusok béremeléséhez szükséges részletszabályokat.
A jövő évi költségvetés szerint 339 milliárdot szán a kormány pedagógusbér-emelésre
A javaslat szerint a tanárok és óvónők fizetése január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal emelkedik. A béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust és a szakképzésben dolgozó oktatókat is érinti. A béremelés minden pedagógusra vonatkozik, sőt még azokra is, akik a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő (NOKS) munkakörben pedagógusvégzettséggel dolgoznak.
A 2025-ös béremelésre a kormány 339 milliárd forintot biztosít a céltartalékban, ezenfelül a 2024. évi béremelés fedezetének bázisba építésére a költségvetés tervezete 323,5 milliárd forintot határoz meg 2025-ben. A költségvetés tervezete már a 2026. évi pedagógusbér-fejlesztésre is elkülönít 190 milliárd forintot – számolt be a Magyar Távirati iroda.
A kezdő pedagógusok bruttó bére is jóval 600 ezer forint fölé emelkedik
A pedagógus-szakszervezetek az egyeztetést követően jelezték: a gyakornokoknak a jelenlegi bruttó 528 ezer forintos fizetés helyett minimum bruttó 630 ezer forintos bért ígér kormány, ami körülbelül 20 százalékos béremelésnek felel meg.
Mivel még nem tudni pontosan, mekkora lett a 2024-es diplomásátlagbér, a pedagógusok fizetése 2025-ben
- a pedagógus I. kategóriában minimum 18 százalékkal,
- a pedagógus II. kategóriában minimum 16-17 százalékkal,
- a mesterpedagógus kategóriában minimum 13,5 százalékkal,
- a kutatótanárok esetében minimum 12 százalékkal
emelkedik.
A hiányszakmákban dolgozóknak is jut az emelésből
A szakszervezetek úgy értesültek, hogy a kormány a tervek szerint további 3 vagy 4 százalékos emelést szeretne adni a hiányszakmákban oktatóknak, vagyis a természettudományokat, a matematikát és a digitális kultúrát oktató pedagógusoknak. A különböző pótlékok, például osztályfönöki, intézményvezetői juttatások továbbra is a gyakornoki bérhez fognak igazodni.
A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint a pedagógus-átlagbér jelenleg bruttó 693 ezer forint, a diplomásátlagbér 72,2 százaléka. A jövő évi pedagógusbér-emelés célkitűzése a 2025-ben várható diplomásátlagbér 80 százalékának elérése. Ez a tervek szerint további 20-21 százalékos tanárbéremelést jelent.
forrás: vg.hu
Kapcsolódó cikkek
Érik a lakossági vízdíjak emelése
2024. február 15. 14:38
A vállalkozásoknál februárban emelték meg a vízdíjakat, de ez is kevés lehet, hogy a rezsicsökkentett lakossági árazás megmaradjon. A rendszerbe az idén csak annyi plusz forrás érkezik, amennyi messze nem elegendő a katasztrofális helyzetbe került vízhálózat megfelelő ütemű felújítására, az Állami Számvevőszék szerint a víziközmű-ágazat vesztesége 25-50 százalék között mozog. A kormány tavaly már ígéretet tett a vízdíjak felülvizsgálatára, de egyelőre nem tettek bejelentést az árszabás átalakításáról.
Ha ilyen tejet vett, meg ne igya - lépett a boltlánc
2023. augusztus 07. 11:33
Többen panaszkodtak rosszullétre a piliscsabai Aldiban vett 1,5 százalékos, saját márkás tej fogyasztása után. Összesen 12 ezer liter italt hívtak vissza - itt vannak az érintett tételek.