Bérfeszültséget is okozhat a fiatalok szja-mentessége

2021. január 19. 08:19
Legkésőbb 2022. január 1-től személyijövedelemadó-mentességet kaphatnak a 25 év alatti fiatalok, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök ma reggel jelentett be. Óhatatlan, hogy a lépés döntő hatással lesz a diákmunkaerő-piacra is.
Bérfeszültséget is okozhat a fiatalok szja-mentessége

A miniszterelnök pénteken reggel jelentette be, hogy a 25 év alatti fiatalok szja mentességben részesülhetnek 2022. január 1-től, az átlagfizetés mértékéig. Megkérdeztünk néhány diákmunka-szövetkezetet, hogy mit gondolnak a terv következményeiről a diákmunkára. A fiatalok munkavállalási kedvének növekedését hozhatja-e a lépés?

A válaszadók úgy gondolják, hogy a döntés mindenképpen felpezsdítheti a diákmunka-piacot. Kurdi Ferenc, a Pensum Diákmunka Szolgáltató Iskolaszövetkezet kereskedelmi igazgatója szerint kétféle következmény lehet a lépésnek:

1. magasabb nettó bért kaphatnak a fiatalok ugyanolyan költségszint mellett

2. a vállalkozások számára „olcsóbbá” válik a diákmunka.

Mint írta, a nagy kérdés a korábbi tapasztalatok alapján az, hogy a cégek, vállalkozások mennyire engedik át a kedvezményt a nettó bér növelésére. Véleménye szerint a probléma, hogy az adómentesség bérfeszültséget okozhat. Egy diák körülbelül a kétszeresét keresné meg nettóban, mint egy alkalmazott, és hozzávetőleg 30 százalékkal kapna többet, mint egy nyugdíjas. Erre a kereskedelmi igazgató számításokat is végzett:
325.000 Ft összes bérköltséget figyelembe véve (a szövetkezetek részéről 1,2-es szolgáltatási szorzóval):

Alkalmazott nettó bére: 160.000 Ft
Nyugdíjas nettó bére: 230.000 Ft
Diák nettó bére: 271.000 Ft


Amit nem valószínű, hogy a munkáltatók felvállalnak. Így - bár első ránézésre ez a rendelkezés a diákoknak kedvező - valójában a fiatalokat alkalmazó cégeknek jelent kedvezményt, ha a nettó béreket megtartják azon a szinten, amelyen jelenleg vannak. Esetleg azért szorulhatnak rá a cégek némi béremelésre, mert a diákok száma csökken. Ugyanis míg 2010-ben körülbelül 380 ezer diák tanult a felsőoktatásban, 2019-re ez a létszám 285 ezerre csökkent, és ebben benne vannak a levelezős és esti tagozatosok is, akik nem dolgozhatnak iskolaszövetkezetben.

A Meló-Diák cégvezetője Majzik Nándor, még korainak érezte, hogy a hatásokról nyilatkozzon, de mint írta, minden olyan hírnek örülnek, ami a diákok foglalkoztatását segíti.

 

hrportal.hu

 

Kapcsolódó cikkek

Itt a lesújtó igazság: a legtöbb magyarnak csak szenvedés a munkahelye, ide menekülnek inkább

2022. február 18. 09:51
A Pénzcentrum oldalán tavaly év végén fútó nagy Boldogságtesztben  a vállalkozók vallották magukat a legboldogabbnak. Mi lehet ennek az oka? Ilyés Márton, a Budapesti Vállalkozásfejllesztési Közalapítvány vezetője szerint egy rossz munkahelyhez képest vállalkozónak lenni jó, mégiscsak egy fajta függetlenséget, magamura érzést tud nyújtani, ami bizonyos  embertípusoknál elengedhetetlen a létezéshez. Ugyanakkor nem csak az egyénnek, az ország gazdaságnak is előnyös, hiszen ez az szféra , amelyik a legfinomabban hangolva tud illeszkedni a fogyasztói igényekhez a kis innovációkkal. Mégis kevesen mernek belevágni ma még, kiderült az is, mi ennek a valódi oka.

Megduplázzák az agrárhallgatók számát

2021. június 22. 10:21
 Erősödik Gödöllő központi szerepe az oktatásban, és több kutatóintézet is ide költözik