Blokkolnák a Napot az amerikaiak
2023. július 19. 12:32
Az amerikaiak azt fontolgatják, hogy a geomérnökség segítéségével blokkolnák a Napot, amivel megállítanák a Föld további felmelegedését.
Az amerikai kormány egy politikai dokumentumából kiderült, hogy valóban fontolgatja a geomérnökség alkalmazását a Föld éghajlatának befolyásolására. A hírt világszerte aggodalommal fogadták. Az Európai Bizottság be akarja tiltani a geomérnökség alkalmazását, amely az időjárás módosításával jár.
A geomérnökség tudományos fogalom, nagy léptékű, globális hatású, előre eltervezett hatásokat okozó beavatkozás a Föld, mint fizikai rendszer működésébe. Napjainkban elsősorban a földi légkör olyan megváltoztatását értik alatta, mely a globális felmelegedés hatásait mérsékelni tudja, pl. a napsütés behatásának gyengítésével, vagy esetleg teljesen meg is szünteti.
Az amerikai kormány terve különböző cselekvési lehetőségeket irányoz elő, amelyek a Földet érő napsugárzás egy részének blokkolását jelentik.
Az egyik lehetőség szerint aeroszolokat juttatnának a légkörbe, amelyek lebegő részecskéi visszavernék a napfényt. Itt például a kén-dioxid levegőbe fújását fontolgatják. Ennek eredményeképpen a földgolyó homályossá váló felszínén csökkenne a hőmérséklet, és a klímaválságot kordában lehetne tartani - vetíti előre az amerikai terv.
A tudósok erősen megosztottak a kérdésben. A geomérnökség alkalmazásának vannak heves támogatói, de a legtöbb szakértő óvatos, rámutatva, hogy az ilyen intézkedések következményei a mezőgazdaságra és a természetre túlságosan kiszámíthatatlanok. A horribilis költségek mellett a kísérlet óriási kockázatokkal járna.
Számítások szerint ahhoz, hogy a hőmérsékletet a 2020-as szinten tartsuk, évente 5-8-szor több kén-dioxidot kellene a légkörbe juttatni, annyit amennyit például a Fülöp-szigeteki Pinatubo vulkán kitörésekor kibocsátott. Az 1991-es kitörése rövid időre valóban csökkentette a globális hőmérsékletet. Amerikai becslések szerint a művelet évi 18 milliárd dollárba kerülne.
A japánok viszont kiszámolták, hogy 6700 repülőgépnek kellene naponta kén-dioxidot szállítani a sztratoszférába. Ennek az erőfeszítésnek az eredménye egy fokos hőmérsékletcsökkenés lenne!
Egy másik, az USA által fontolgatott forgatókönyv szerint tengervizet permeteznének a légkörbe, hogy hatalmas felhőket hozzanak létre, amelyek visszaverik a napsugarakat. Egy másik elképzelés szerint pedig nagy paravánokat telepítenének az űrbe, hogy a Földet leárnyékolják a napfénytől. Az utolsó lehetőség pedig az egész Föld felszínének fényesebbé tétele, hogy több napfényt verjen vissza. Ezt a meleg országokban az épületek fehér falainak és fényes tetőinek mintájára képzelik el.
Bár az amerikai ötletek a sci-fi filmek forgatókönyveire hasonlítanak, néhány elképzelés megvalósítható. Éppen ezért a tudósok és politikusok világszerte aggodalommal figyelik az Egyesült Államok lelkesedését, hogy ezeket a terveket a gyakorlatba ültesse.
Az Európai Unió nem ért egyet ezekkel az elképzelésekkel, és az Európai Bizottság betiltaná az időjárás megváltoztatására és az éghajlatváltozás megállítására irányuló geomérnöki beavatkozásokat,amit azzal indokol, hogy
az éghajlat megváltoztatására irányuló mesterséges emberi beavatkozások elfogadhatatlan kockázatokkal járnak. Az ilyen kísérletek könnyen kicsúszhatnak az ellenőrzés alól, és katasztrofális következményekkel járhatnak.
Emellett az uniós hatóságok jelezték, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenését és a biológiai sokféleség javulását eredményező természetes intézkedéseket részesítik előnyben.
Az Európai Bizottság nemzetközi megbeszélésekre szólított fel a geomérnökség kockázatairól és irányításáról.
Forrás: farmer.pl
Kapcsolódó cikkek
Újraindítja a Liberty Dunaújváros a hengerműveket
2024. október 18. 18:55
A Portfolio-hoz eljutott belső levél alapján a Liberty Dunaújváros menedzsmentje – a szakszervezetekkel egyeztetve – az elmúlt hetekben áttekintette az üzem novemberi újraindításának lehetőségeit. Terveik szerint a késztermékgyártás a technológiai sorrendet követve, november közepétől fokozatosan indul újra.
Hét százalékkal csökkent a hazai üvegházhatásúgáz-kibocsátás
2023. augusztus 18. 15:05
Uniós előírás alapján a tagállamok minden évben július végéig küldenek megközelítő adatokat az üvegházhatású gázok előző évi kibocsátásáról az Európai Bizottságnak. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) összesítése szerint Magyarország kibocsátása 2021-hez viszonyítva 7 százalékkal mérséklődött 2022-ben - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) kedden az MTI-vel.
A tárca közleménye szerint az előzetes adatok alapján az 1990-es bázisévhez képest ez már 37 százalékos csökkenést jelent.