Borlepárlási támogatás segíti a borászatokat

2023. szeptember 18. 12:50
Az Agrárminisztérium 1,6 milliárd forintos keretösszeggel támogatást biztosít a borászatok számára védett eredetű rozé- vagy vörösborok lepárlására a borpiaci nehézségek kezelése érdekében.
 
Borlepárlási támogatás segíti a borászatokat
Az Európai Unióban az elmúlt évek gazdasági nehézségei miatt komoly értékesítési nehézségek sújtják a bortermelőket, elsősorban a rozé- és a vörösborok esetében. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának kezdeményezésére idén 1,6 milliárd forintos keretösszeggel, legfeljebb 90.000 hektoliter rozé- és vörösbor lepárlása valósulhat meg hazánkban támogatott módon. Ez alternatív bevételi lehetőséget jelent azoknak a termelőknek, akik kapacitáshiánnyal vagy eladási gondokkal küzdenek.
 
A támogatás mértékének megállapítása a lepárlásra szánt bor tényleges alkoholtartalma alapján történik, így egy liter bort 150 és 180 Ft közötti nettó áron vesz át a lepárló. Egy bortermelő legfeljebb 2.500 hektoliter borászati terméket szállíthat be az intézkedésben résztvevő lepárlóüzemek valamelyikébe. A beszállított bor csak védett eredetű (azaz oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott) rozé- vagy vörösbor lehet, és a tényleges alkoholtartalma pedig nem lehet kevesebb, mint 11,5 %. A támogatást a lepárlóüzem igényelheti, és teljes mértékben át kell adnia azt a beszállító borászat részére. A beszállítási lehetőség a lepárlóüzem felé a tervek szerint a rendelet megjelenése után néhány nap múlva már megnyílhat.
 
Az intézkedés nyomán az érintett szegmensben érzékelhetően csökkenhet a kínálati nyomás, megkönnyítve ezzel a szüret menetét. Emellett bízunk benne, hogy a támogatás hozzájárul ahhoz is, hogy a magyar gazdák a megtermett szőlőjüket magasabb áron tudják értékesíteni – emelte ki a miniszter.
 
Hasonló intézkedéssel él az idei esztendőben Franciaország is.
 
A részletes támogatási feltételei itt érhetőek el.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

FRISSÜLTEK A KÖZVETLEN TÁMOGATÁSOKHOZ KAPCSOLÓDÓ GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

2024. június 11. 12:35
A 2024. évre vonatkozó aktuális tudnivalókkal bővült az Agrárminisztérium KAP honlapján a terület- és állatalapú közvetlen támogatásokhoz kapcsolódó és a jövőben is folyamatosan bővülő, frissülő Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK) tájékoztatási forma.

A földi és a légi adatgyűjtés összehangolásával megfelelő pontosságú terméselőrejelzést adhatunk

2024. március 28. 14:41
A dróntechnológia használata lehetővé tette a növényi jellemzők, gyomok, betegségek és kártevők elemzését a mintaterületek megzavarása nélkül.