Botrány a gabonakereskedelemben? Új szabályozás jöhet a termelők védelmében
2024. november 20. 13:37
Új, a termelők felelősségét pontosabban szabályozó gabonaszerződéseket szeretne látni a kormány – mondták el az Agrárszektor gabonakereskedelemre rálátó forrásai a szaktárca vasárnapi közleménye után. Ha ez megvalósulna, akkor a termelőnek csak addig kellene felelősséget vállalnia az eladott áruért, amíg át nem adja a vevőnek – ez jelenleg sok esetben a végső vevőig tart, vagyis a gazda akkor is bukik, ha a köztes és a végső felhasználó között „leromlik” a gabona minősége.
Vasárnap tette közzé az Agrárminisztérium, hogy "a felvásárlás nagyobb átláthatósága és a piaci bizalom erősítése érdekében a szaktárca felülvizsgálja a kukoricafelvásárlás minőségvizsgálati gyakorlatát."
A közleményben Nagy István kifejtette, az ágazatban a kukorica felvásárlási tevékenységekkel kapcsolatban kialakult széles körű bizalmatlanság jövőbeni csökkentése és megszüntetése érdekében a tárca áttekinti, a gabonafélék minőségvizsgálati gyakorlata szabályozási eszközökkel javítható-e. A gazdálkodók jelzései alapján Magyarországon jelenleg ugyanis heterogén módon történik a gabonafélék felvásárlás előtti ellenőrzése, különös tekintettel a toxintartalom-meghatározására. Ez jelentős kiszolgáltatottságot és veszteséget okozhat a hazai gazdálkodóknak – tette hozzá a minisztérium.
Új szabályozás a szerződések esetében
Az Agrárszektornak nyilatkozó, a gabonakereskedelemre rálátó forrásaik szerint a közlemény alapján az is várható, hogy a kormány rendezheti a gabona adásvételének jelenleg tapasztalható anomáliáit. Mint egyikük elmondta:
Időnként indokolatlan az, hogy hol van az áru átvétel-átadásának a helye, honnantól változik a kockázatviselés kezdete, mikortól keletkezik a fizetési kötelezettség.
Mindez azért okozhat problémát, mert rendszeresen előfordul, hogy a vevő a termelőtől azzal a céllal vásárol gabonát, hogy azt továbbadja, ám ilyenkor kiköti azt,
hogy a termelő felelőssége a végső értékesítésig tart.
Példát is említett:
A szerződésekben sokszor benne van, hogy addig felelsz érte, amíg az új helyre nem érkezik meg. Előfordul, hogy valaki átveszi a tételt a gazdától, egy harmadik telephelyre leszállítja, majd azt mondja, hogy nem az a minőség érkezett be, amit ő átvett. Ilyenkor termelő a hunyó.
Ez abban az esetben történhet meg, ha a vevő valójában rosszabb minőségű árut próbál értékesíteni, mint amit átvett, de megeshet az is, hogy az adott tételt nem megfelelően tárolták, és időközben minőségromláson esett át.
Ilyen esetekben, ha minőségi kifogás merül fel, egyes szerződések esetén a termelő viseli a felelősséget – hiszen a szerződésben ezt a végső értékesítésig követelik meg.
Voltak kifogásolható esetek
Az Agrárszektornak nyilatkozó forrás rámutatott arra: ilyen anomáliák nem ritkák a hazai gabonakereskedelemben.
Több ilyen, nehezen kinyomozható eset történt az elmúlt időben, ez is közrejátszhat abban, hogy a kormány az átadás-átvétel, a fizetési kötelezettség keletkezését jogilag szeretné szabályozni a szerződésekben.
A források szerint indokolható lenne egy ilyen beavatkozás, amelynek eredményeképp a termelő csak addig felelne az áru minőségéért, amíg át nem adta a vevőnek, utána pedig már nem a gazdát terhelné az, hogy mi történik az áruval. Azt, hogy a majdani új szabályozás pontosan hogyan is nézne ki, egyelőre nem világos.
forrás: portfolio.hu
Kapcsolódó cikkek
Kulcsfontosságú a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázása
2024. november 25. 17:46
Fontos, hogy az agráriumban minél többen kihasználják a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket, és az is, hogy a precíziós gazdálkodás minél szélesebb körben elterjedjen – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett Agtech Summitot kísérő NAK TechLab Demo Day megnyitóján.
A turisták részéről is fokozott körültekintést igényel a horvát afrikai sertéspestis járvány
2023. július 26. 16:05
Házisertés-állományokban is igazolták az afrikai sertéspestis (ASP) jelenlétét Horvátországban. A magyar állategészségügyi hatóság megerősíti járványvédelmi intézkedéseit, hogy minimalizálja a vírus behurcolásának kockázatát - adta közre a Nébih.