Búcsúszentlászló: kaland és kultúra a göcseji dombok szívében

2024. május 07. 16:41
Búcsúszentlászló, a kevesebb mint 900 lelket számláló zalai község a göcseji dombok ölén fekszik, és ideális úti cél minden korosztály számára.
A település nem csupán a környék természeti szépségeiről híres, hanem gazdag történelmi örökségről is beszélhetünk, melynek középpontjában Szent László király áll. Lássuk, milyen kincseket rejt ez a varázslatos hely!
Búcsúszentlászló: kaland és kultúra a göcseji dombok szívében
A legendák szerint Szent László király maga rendelte el egy kis kápolna felépítését Boldogságos Szűz Mária tiszteletére ezen a helyen, miután csodával határos módon menekült meg az őt üldöző ellenségektől. Bár nincsenek egyértelmű történelmi bizonyítékok arra, hogy a kápolnát valóban Szent László építtette, a régészeti leletek alapján a főoltár mögötti kegykápolna igen régi, a román korra (12-13. század) tehető. Ezen ősi kápolna mellé épült fel a méretében is impozáns barokk templom, amely megőrizte az évszázadokon át rejtett kápolna struktúráját.
Búcsúszentlászló - Zala megye - Szent László öröksége
A török pusztítások alatt a kápolna rejtett fekvése biztosította fennmaradását, valamint a Koránt ismerő muzulmánok tisztelete Jézus anyja, Mária iránt, akinek tiszteletére a kápolna eredetileg épült. A kanizsai basa története szerint, amikor 1690 körül beteg lett, egy keresztény túszát küldte a kápolnába imádkozni a gyógyulásáért. Miután a basa felgyógyult, személyesen is ellátogatott a helyszínre, megkeresztelkedett, és díszes pajzsát itt hagyta, mint adományt. Ezt a pajzsot még 1780 körül is láthatta Kósa Jenő ferences tartományfőnök.
 
A ferences szerzetesek 1694-ben érkeztek ide, Széchenyi Pál, veszprémi püspök megbízásából, aki rájuk bízta ezt a már akkor is ismert zarándokhelyet, melyet a nép Szentlászlónak hívott. A püspök számos csodáról számolt be, melyek Szűz Mária közbenjárására történtek. Ezen időszak alatt a hívők nagy számban zarándokoltak ide, különösen a nagyobb Mária-ünnepeken és Szent László király ünnepén. A török időkben elszenvedett pusztítások után a katolikus egyház újjáépítésében is fontos szerepet játszott a hely és az itt szolgáló ferencesek.
Búcsúszentlászló: kaland és kultúra a göcseji dombok szívében
A búcsúszentlászlói templomot hazánk legszebb templomai között tartják számon.
A barokk templom építése 1714-ben kezdődött és tíz év alatt fejeződött be, bár egyes belső munkálatok még hosszabb ideig tartottak. A templomot Zala vármegye és számos gazdag nemesi család, mint például a Zichy és Széchenyi család támogatta. A püspök 1734. június 20-án szentelte fel a templomot. Jellemző a kor ferences barátainak lelkesedésére, hogy az Isten házának építését akkor kezdték meg, amikor még saját rendházuk sem volt, hanem családoknál vagy egyszerű viskókban laktak. A rendházukat csak 1724-ben kezdték építeni, és 1736-ra fejezték be.
 
A templom alatt lévő kriptába 1811-ig helyezték az elhunyt szerzeteseket, ezt követően a Kálvária dombot használták temetkezési célra. A templomot többször érték súlyos károk a villám és a viharok miatt, például 1774-ben, amikor is olasz mesterek hat évig dolgoztak a helyreállításon. A templom belső berendezése az évszázadok alatt alig változott, hiszen a szobrok és oltárok többsége egyidős a templommal. A magyarországi barokk művészet kiemelkedő alkotásai közé tartozik, különösen a színek és formák harmonikus összjátéka miatt. A főoltár középpontjában Szent László királyt ábrázoló festmény látható, aki itt nem mint harcos lovag, hanem mint országépítő király és igazságos bíró jelenik meg.
 
Kálvária kápolna
A kegytemplom mögött, mintegy 100 méterre emelkedik a Kálvária-domb, rajta egy kápolna, oldalán keresztút, alatta pedig egy forrás.
Búcsúszentlászló: kaland és kultúra a göcseji dombok szívében
Hasonlóan a kegytemplom dombjához, itt is egy sziget állott abban az időben, amikor kilenc nemeshetési nemes ember a ferencesek tulajdonába adta a területet. Az 1718. augusztus 20-ával keltezett adománylevél megemlíti, hogy a sziget „már most szokásul Kálváriának neveztetik”. A Kálvária-kápolna egyidős a barokk templomépülettel, vagyis a 18. században épült. Ide, a dombra temették egy időben az elhunyt szerzeteseket, nem is olyan rég még látható volt egy-egy régi sírhalom, fakereszt.
 
A környékbeli községek családjainak áldozatkészségéből épült 1914-ben a Kálvária-domb körül a 14 keresztúti stáció. Az egyes fülkék márványtáblája örökíti meg az egyes építtető család, közösség nevét.
Búcsúszentlászló
A Kálvária-domb alatt fakadt forrást, miután 1852-ben körülvették fallal, Szent László kútjának nevezték el.  A forrás vize kellemes ízű, vasat és egyéb ásványi anyagokat tartalmaz, s a szájhagyomány több csodás gyógyulást fűz hozzá.
Búcsúszentlászló: kaland és kultúra a göcseji dombok szívében
Búcsúszentlászló és környéke tökéletes helyszín az aktív pihenésre vágyók számára. A túrázás mellett a kerékpározás is népszerű tevékenység. A települést átszelő Széviz patak gazdag növény- és állatvilággal rendelkezik. Vörösszárnyú keszeg, dévérkeszeg, naphal, sügér, törpeharcsa, domolykó, csuka, szivárványos ökle és kövicsík is található benne.
 
A Szoboszló hegy árnyas erdei útjain sétálva különféle vaddal találkozhatunk, a domboldalon pedig gyönyörködhetünk a változatos növényvilágban.
 
forrás: turizmus.com

Kapcsolódó cikkek

Hétvégi programok a Budatétényi Rózsakertben

2023. június 07. 13:56
Június 9-én, pénteken a Budatétényi Rózsakertben barangolhatunk szakértő idegenvezetéssel, egyúttal a gyerekeket (is) várják egy kis kertészkedésre, a becserepezett növények elvihetők. Délután ugyanott zöldtető-építési bemutatót tartanak. Június 10-én, szombaton a Füvészkertben a középkori konyha növényeit „tálalják”, vasárnap pedig két klasszikus füvészkerti sétára is várják a kertbarátokat.
A ma a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez (MATE) tartozó Budatétényi Rózsakert a hatvanas évek közepén létesült, régóta kedvelt kertbarát program a rózsavirágzás idején ellátogatni a főváros 22. kerületébe. Ezen a nyáron többször is lesz még rá alkalom, legközelebb június 9-én, pénteken.

Mire figyelj, ha egy parasztházat felújítasz, berendezel?

2023. január 10. 11:10
Egyre többen keresnek parasztházakat, és számos jó arányokkal rendelkező ingatlant kínálnak is vidéken, többnyire sokkal olcsóbban, mint egy városi lakást. Sokan vásárolnak is ilyen házat, de végül nem tudják, hogyan rendezzék be azt, hogy megőrizze valódi parasztház mivoltát az épület, miután felújították. Székely Csilla lakberendező, bútorfestő népi iparművész beszélt a HelloVidéknek a parasztházak autentikus berendezéséről.