Drága a tejzsír, drága a vaj

2018. szeptember 24. 09:24
A termelők örülnek, jó ára van a tejnek, különösen a külpiacokon. Az elmúlt fél évben Romániába szállítottuk ki a legtöbb teljes nyerstejet, és végre dobozos tejből is többet exportáltunk, mint amennyi belépet az országba.

A KSH adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 91,44 forint/kilogramm volt 2018  augusztusában, kiviteli ára pedig 103,77 forint/kilogramm. A nyerstej kivitele 24-szerese volt a behozatalnak. A nyerstej exportjának 86 százalékát a teljes, 14 százalékát a fölözött tej tette ki. Legfőbb exportpiacunk Románia, a teljes nyerstej 39 százaléka ide irányult. Fontos célpiacok még  Horvátország (16%), Olaszország (14%), Szlovénia (7%), Szlovákia (6%). A fölözött nyerstej 31 százalékát Lengyelországba, 21 százalékát Hollandiába, 12 százalékát Németországba, 9-9 százalékát Horvátországba és Szerbiába szállítottuk.

Forrás: AKI
A dobozos tej kivitele1,1-szerese volt a behozatal-nak. Az import 15 százalékkal csökkent, míg az export 10 százalékkal nőtt 2018 első fél évében az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A sajt és túró behozatala 2018 első hat hónapjában 1,9-szerese volt a kivitelnek. Az import fele Németországból, ötöde Lengyelországból, 7 százaléka Hollandiából származott.

A hazai előállítású adagolt vaj feldolgozói értékesítési ára 16 százalékkal, a tejfölé 8 százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú zacskós frisstejé 2 százalékkal emelkedett.

Hogy miért ilyen drága a vaj, azt érzékelteti a tejzsír iránti élénk keresletet mutató ábra:

 
 
agrarszektor.hu

Kapcsolódó cikkek

Várhatóan augusztus közepéig kapják meg az új őstermelői igazolványokat a termelők

2016. július 18. 08:23
A közbeszerzés elhúzódása miatt egy-két hetet csúszhat az új őstermelői igazolványok elkészítése, így várhatóan augusztus közepéig kapják meg azokat a termelők - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke Budapesten sajtótájékoztatón.

Maraton életre-halálra: erre nagyon harapnak a bankok

2016. április 21. 07:46
Ostromolják ajánlataikkal a mezőgazdasági termelőket a bankok, hogy az idén is előfinanszírozhassák az uniós területalapú agrártámogatásokat. A termelők számára az lehet előnyös, hogy a tényleges kifizetéseknél jóval hamarabb juthatnak forrásokhoz, a pénzintézeteknek pedig a támogatás stabil fedezetet nyújthat a hitelezéshez. A banki előfinanszírozási kedvet az sem fogja vissza, hogy tavaly óta az úgynevezett zöldítés bevezetése miatt a gazdálkodók már nem kaphatják meg automatikusan a hektárra vetített teljes támogatási összeget, az 1200 hektár feletti üzemektől pedig az alaptámogatás száz százalékát elvonja a kormány. A banki konstrukciókból kiderül, hogy a termelők egy-három év támogatásának 70-100 százalékát finanszíroztathatják meg, bár ezért természetesen kamatot és egyéb jutalékokat is fizetniük kell.