Drónhasználat és vadgazdálkodás: mindent látni fognak
2024. december 18. 21:00
Drónhasználat és vadgazdálkodás: mindent látni fognakA drónok egyre több alkalmazási lehetőségét fedezik fel az erdő- és vadgazdálkodásban. Ezzel az agrárium után ebben az ágazatban is megjelent a precíziós gazdálkodás.

Ennek hatására alakult meg nemrég az Országos Magyar Vadászati Védegylet Drónos Szakbizottsága. A szakbizottság tagjait az ötletgazda, Szabó László, a Nógrád Megyei Vadász Szövetség elnöke kérte fel. A szakemberrel a dróntechnológia alkalmazási lehetőségeiről készítettünk interjút.
– Eléggé fogékony vagyok a dróntechnológiára, illetve 30 évig erdészként dolgoztam, továbbá a mai napi foglalkozom mezőgazdasággal is, tehát mindhárom területre van rálátásom – bocsátotta előre a szakember. – A drónokat ma már mindegyik területen használják kisebb-nagyobb mértékben, az erdő- és vadgazdálkodásban azonban most kezd nagyobb teret nyerni – s ezzel ebben a szegmensben is megjelent a precíziós szemlélet. Ezért gondoltam arra: eljött az ideje annak, hogy a szakmai szervezetekben is hangsúlyosabb figyelmet kapjanak a drónok. Innét jött a szakbizottság életre hívásának ötlete, melynek most legfontosabb feladata a technológia sokrétű felhasználási lehetőségeinek minél szélesebb körben történő tudatosítása. Ezt elmondtam egy védegyleti ülésen és legnagyobb örömömre Dr. Semjén Zsolt, a védegylet elnöke és az akkori vezetőség maximálisan támogatta a kezdeményezést.

Ma már teljes erdőrész kitermelhető faanyaga felmérhető drónnal – forrás: Pixabay
Szabó László az Agroinformnak kifejtette: kiválóan alkalmazhatók például a drónok egy-egy terület pontos felmérésére, ugyanis a földhasználó, vagy bérlő által megadott adatok gyakran nem egyeznek a valós paraméterekkel. Ennek különösen nagy jelentősége van például a vadkár megfizetésénél, hiszen nem mindegy, hogy a vadgazdálkodó 50 hektárra fizet például 50 százalékos vadkárt, vagy csak 40 hektárra. Használható a vadkár folyamatos monitoringozására, annak megállapítására, hogy valóban vadkár-problémáról van-e szó, vagy agrotechnológiai problémáról, esetleg egy eleve gyenge kelésről, hogyan fejlődött az a növény, van-e belvízzel borított rész, amit esetleg később vadkárként szeretnének kifizettetni (sajnos, ilyenre is akad példa) és így tovább. Vagy ha van egy nagy, mondjuk, 100 hektárnyi körbekerített területünk és ez e célra szolgáló műszer jelzi, hogy valahol elszakadt a vezeték – nos, ennek felkutatására lejárni a villanypásztor vonalát, időben komoly feladat a vadőrnek. Egy drón segítségével azonban csak negyed óra, az eszközzel gyorsan le lehet repülni a szakaszt és a helyreállításhoz már csak az ismert pontra kell eljutnunk.
– Nagy táblában jellemző a vadkár – folytatta Szabó László. – Sok esetben kívülről semmi jele nincs annak, hogy egy nagy kukoricatáblába bevette magát a vad. Ha ne adj' isten, még vizet is talál a területen, tavasszal beleköltözik és ott marad egészen őszig, hiszen senki és semmi nem háborgatja – óriási kárt tud okozni. Ezek a mindenki számára kellemetlen szituációk kivédhetők azzal, hogy időközönként drónnal ellenőrizzük a területeket: felülről rögtön látszik az aktuális állapot, s így már, ha szükséges, az adott, a vad által jobban használt területre koncentrálható a vadkárelhárítás. A másik felhasználási terület az illegális agancsgyűjtés visszaszorítása lehet. Azt gondolom, az erdőben végzett tevékenységek közül ez ma a legkárosabb, hiszen a bőgésben legyengült, pihenésre vágyó szarvasbikák nyugalmát az agancsgyűjtők zavarják. Rosszabb esetben, űzik, hajtják is a vadat, hogy hullajtsa el az agancsát. Ráadásul erre a fontos képződményre szüksége lenne a vadgazdálkodónak is, mert sok mindenre lehet következtetni belőle, ami hasznos információ a következő vadászati szezonra nézve. Az agancsgyűjtés mára oly méreteket öltött, ami tarthatatlan, ennek véget kell vetni. Ez szerintem leginkább a felderítési tevékenység erősítésével lehetséges, ami szintén történhet drónnal.

A drónozás hasznos (külföldön már kötelező) kaszálás előtt, így megmenthetők a gidák – forrás: iStock
Ezen kívül használható fészekalj,-, vagy éppen gidamentéshez kaszálás során. Ha a gazda kaszálni akar a területen, az illetékes vadgazdálkodónak jelzi, aki lerepüli a kaszálót drónnal. Így rögtön láthatóvá válnak a madárfészkek és a sűrű, magas fűben megbúvó őzgidák.
– Magyarországon évente átlagosan 3000-3500 gidát kaszálnak el, ami óriási szám – mondta a Nógrád Megyei Vadász Szövetség elnöke. – Sajnos, én is kaszáltam már el gidát, senkinek nem kívánom az érzést, amikor ott piheg a kis állat a fűben, él még, de lábai már nincsenek – szörnyű látvány volt, ami szerintem minden jóérzésű embert megvisel... Azt gondolom, akár a Magyar Madártani Egyesülettel, akár a gazdaszervezetekkel és más civil szervezetekkel összefogva fontos lenne felhívni a figyelmet a kaszálást megelőző drónos felderítés jelentőségére. Ez így működik Ausztriában, Németországban és Svájcban is, nagyon komoly büntetéseket fizetnek azok a gazdák, akik nem kérik a kaszálások előtt a drónos vizsgálatot és esetleg elkaszálják a gidát. Ez közös érdek, hiszen a természeti környezetről van szó, aminek megóvása mindannyiunk kötelessége. Ráadásul a drónnal egy-egy ilyen hely, ahol gida pihen, vagy madárfészek rejtőzik, a GPS-nek köszönhetően meg is jelölhető, s a munkát végző traktor rendszerébe áttölthető az adat. Így a gép kaszálás közben ki tudja kerülni az adott részt.
A szakember arról is beszélt: szeretnének egy adatbázis-rendszert is létrehozni, amihez a mentett állatok fülébe krotáliát helyeznének, aminek segítségével később is pontosan megállapítható lenne például az állat kora. Azaz: tudni lehetne, hogy az adott bak mennyi idős. A többi adattal együtt létrejönne egy országos nyilvántartás, amihez minden vadgazdálkodó hozzáférhetne.
– Vagyonvédelemre is lehetne használni a drónokat a vadászházaknál, magasleseknél, tehát nagyon sokrétűen használható, de ez még csak a kezdet – fogalmazott. – A mesterséges intelligencia segítségével már most is olyan dolgokat tud a drón, amiről korábban nem is álmodtunk. Körberepül egy területet, leméri, megszámolja, hány fa van adott erdőrészletben és megadja, hány köbméter – de úgy, hogy a vékony gallyakat levonja belőle. Ráadásul a hazai medve- és farkasállomány felmérésére is alkalmas, miközben ma mindenki csak találgat. Mindez óriási dolog és még nem látjuk a végét. Erre fel kell készülnünk az erdő- és vadgazdálkodásban is.
Indexkép: Pixabay
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Magyarország a tudásalapú mezőgazdaság fejlesztését ösztönzi
2024. december 06. 19:55
A magyar uniós elnökség a tudásalapú mezőgazdaságra, a fenntartható, válságálló, gazdabarát agrárium létrehozására összpontosít - mondta az Agrárkutatási Állandó Bizottság (Standing Committee on Agricultural Research, SCAR) budapesti ülését követő csütörtöki konferencián az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
Továbbra is egységesen kell fellépni az ukrán gabonadömpinggel szemben
2023. szeptember 13. 14:45
A szlovák és a magyar agrárminiszter is egyetért abban, hogy az év végéig meg kell hosszabbítani az ukrán gabona behozatali tilalmat. Nagy István tárcavezető Pozsonyban tárgyalt Jozef Bíreš szlovák mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterrel.