Egyre hatékonyabban használják ki a gazdák a termeléshez kötött támogatási jogcímeket
Az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár kiemelte: a Közös Agrárpolitika keretein belüli támogatási rendszer sok lehetőséget nyújt a gazdálkodóknak, ugyanakkor szigorú ellenőrzési rendszer társul hozzá.
Feldman Zsolt hangsúlyozta: a korábbi, lényegében csak területalapon működő rendszerben 2015-ben új lehetőségek nyíltak meg. Lehetővé vált a fiatal mezőgazdasági termelők plusz támogatása, elérhetővé vált az egyszerűsített átalány támogatási rendszer a kisgazdaságoknak, és sikerült célzott, a termelés mértékétől függő, termeléshez kötött támogatást biztosítani a szektorban.
Gazdálkodói szempontból a zöldítés legtöbb feladatot igénylő része az ökológiai fókuszterületek biztosítása. A magyar termelők ésszerűen próbálták meg teljesíteni ezeket az előírásokat, legtöbbjük nitrogénmegkötő növényeket vetett, parlagon hagyta bizonyos területeit vagy ökológiai másodvetést alkalmazott – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt elmondta: a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal bevezette az előzetes ellenőrzés jogintézményét, amelynek célja, hogy minél nagyobb arányban történhessen előlegfizetés, illetve minél kisebb legyen a levonással érintett kérelmek aránya. Az ellenőrzés eredményéről a problémákkal érintett gazdálkodók értesítést kaptak és 2016. június 27-ig lehetőségük volt a szankciómentes korrigálásra. A mintegy 50 ezer megkeresett gazdálkodóból 44 ezer élt a korrigálás lehetőségével, ami mindenképpen kevesebb szankció kivetését fogja jelenteni.
Forrás: FM