Ekkor támadható kevéssé a munkáltató felmondása

2019. június 03. 09:35
 
A munkáltatók általános törekvése, hogy a munkaviszonyt jogilag biztonságos módon szűntessék meg. Amennyiben ugyanis ez nem jár sikerrel, a felek évekig tartó pereskedésbe kényszerülnek. Ez pedig még abban az esetben sem célszerű, ha 2012 óta a munkavállalók által érvényesíthető kártérítések mértéke alacsony, így a munkaviszony jogellenes megszüntetéséhez drasztikus jogkövetkezmény nem kapcsolódik. Nézzük mik a gyakori megszüntetési módok:
 

A közös megegyezés általában bombabiztos

A felek a munkaviszonyt közös megegyezéssel bármikor megszüntethetik. Ebben az esetben a munkaviszony abban az időpontban szűnik meg, amiben a felek nyilatkozatukban megállapodnak. Ez a munkaviszony megszüntetési mód azonban a felekre következményekkel jár. Először is a munkavállaló sem felmondási időre, sem pedig végkielégítésre nem jogosult. Másodszor pedig az aláírt közös megegyezés jogilag később nehezen vitatható. Amennyiben erre mégis sor kerül, abban az esetben ennek menete a törvényben pontosan meghatározott eljárás. Első lépésben a munkavállalónak a saját jognyilatkozatát meg kell támadnia. A nyilatkozatot a munkavállaló megtámadhatja, ha annak megtételére a munkáltató megtévesztéssel vagy jogellenes fenyegetéssel vette rá. A megtámadás határideje az Mt.28.§ (7) bekezdés alapján 30 nap, melyet a tévedés felismerésétől, illetve a jogellenes fenyegetés megszűnésétől kell számítani. A megtámadási nyilatkozatban a megtámadás pontos okát meg kell nevezni. A munkaviszony megszüntetésére vonatkozó megállapodás vagy egyoldalú jognyilatkozat megtámadása esetén a keresetlevelet pedig a megtámadás eredménytelenségének megállapításától számított harminc napon belül lehet előterjeszteni. A megtámadás eredménytelen, ha a másik fél (munkáltató) annak közlésétől számított tizenöt napon belül nem válaszol, vagy a megtámadás okát nem fogadja el.

 

Annak mérlegelése során, hogy a munkavállalót érte e jogellenes fenyegetés, megtévesztés, a közös megállapodás megkötésének körülményeit kell vizsgálni. Abban az esetben, amennyiben a megállapodás megkötésekor a munkavállalónak módjában állt az aláírást megfontolni, esetlegesen jogi képviselővel (családjával) konzultálni, nem állapítható meg a jogellenesség. Hasonlóképpen nem minősül jogellenes fenyegetésnek, amennyiben a munkavállaló kötelezettségszegő magatartása esetén a munkáltató felkínálja a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetés és az azonnali hatályú felmondás közötti választás lehetőségét.(Mfv.I.10.575/2015.). Jogellenes fenyegetésnek minősült ugyanakkor az, amikor a munkavállalót bezárták az irodába és addig nem engedték ki, ameddig a nyilatkozatot alá nem írta. Természetesen a kettő között számos átmenet létezik.

 

Az átszervezés ésszerűsége nem vitatható

A másik munkaviszony megszüntetési indok, mely bíróság előtt nehezen vitatható, az átszervezés, mely a munkáltató működésével összefüggő felmondási indok.  Átszervezésről beszélünk például abban az esetben, amennyiben az elbocsájtott munkavállaló munkakörét másik munkavállaló veszi át vagy a munkakört ténylegesen szétosztják. Ebben az esetben a munkavállaló sem azt nem vitathatja, hogy az átszervezés racionális-e a munkáltató életében, sem pedig azt, hogy miért éppen rá esett a munkáltató választása. Az azonban vita tárgyát képezheti, hogy az átszervezés ténylegesen megtörtént-e. Amennyiben bizonyítható, hogy a munkáltató a megszüntetett munkakörre másik munkavállalót keres, abban az esetben a munkaviszony megszüntetésének jogellenessége állapítható meg.

 

A fenti szempontrendszert vizsgálva jutott a Kúria arra a meggyőződésre, hogy nem jogellenes a munkavállaló munkaviszonyának átszervezésre hivatkozással történő megszüntetése arra tekintettel, hogy az öntödei üzemrész, ahol munkát végzett ténylegesen veszteséges volt, mely indokolhatta az átszervezést, csoportos létszámcsökkentést, amely kifejezetten az öntödei, valamint a kapcsolódó területekre vonatkozott. Kiemelte, hogy a munkáltató szervezeti ábrával is igazolta – amit a munkavállaló nem vitatott –, hogy a rendes felmondásban hivatkozott átszervezés megvalósult. Következetes az ítélkezési gyakorlat abban, hogy átszervezéssel nem kizárólag a szervezeti felépítést érintő változtatás, hanem a korábbi feladatelosztás módosulását is érteni kell (Mfv.I.10.547/2005.). Az adott munkakörhöz tartozó feladatok más módon való ellátása, illetve szétosztása önmagában megvalósítja az átszervezést (Mfv.I.10.213/2002.).

 

Dr. Kéri Ádám

ügyvéd

Kapcsolódó cikkek

5 tanács a jó jelöltélményhez: így csábíthatja el a jó szakembereket

2022. március 11. 07:39
A jó szakemberek megszerzéséhez manapság már kell a jó jelöltélmény (az angol szaknyelvben candidate experience). Azaz olyan légkör, kommunikáció, folyamatok, amely azt sugallja az állásra pályázónak, hogy itt jó lesz dolgozni, itt értékelnek, figyelnek rám, ellátnak minden szükséges információval. Varga Krisztina személyzeti tanácsadó cikksorozatának második részében több olyan hibát is bemutat, ami nagy károkat okoz, pedig kis odafigyeléssel elkerülhető lenne. Például felsővezetői pozícióra pályázóval ne kezdő HR-es vegye fel a kapcsolatot.