Élelemforrás embernek, állatnak: a batáta kisüzemi termesztésre is alkalmas
2023. május 25. 12:32
Az emberek többségének a batátáról még mindig az ugrik be elsőre, hogy Afrika növénye. Ez egyébként nem igaz, Közép-Amerikából származik, és a legnagyobb termelője Kína. Itthon is termesztjük, a szupermarketekben és a zöldségeseknél is van belőle. A növény termesztésének toplistáját Európában Portugália vezeti, de nálunk is egyre népszerűbb. Vannak már néhány száz hektáros termelők is, de alapvetően a kis gazdaságok növénye.
A batáta a rizs, a búza, a burgonya, a kukorica és a kasszava után a 6. legjelentősebb élelmiszernövény a világon. A legnagyobb termelő Kína a világ összes termésének 67%-ával, majd követi Malawi 3,7%-kal, Tanzánia 3,6%-kal, Nigéria 2,2%-kal, Etiópia 2%-kal, eztán következik Uganda, India, Madagaszkár, Ruanda és Pápua Új-Guinea. A FAO listájára négy európai ország került fel: Portugália, Spanyolország, Olaszország és Görögország.
Hazánkban a termesztésének a klímaváltozás adott lendületet – egyesek szerint Szolnoktól délre termeszthető, bár a Nyírségben is eredményesen termesztik. „Ásotthalmán úgy kezdődött a növény karrierje, hogy Váraljai Dénes lehetőséget látott az itteni homokos talajon a termesztésében: egyrészt a melegedő klíma miatt, másrészt a 2012 körül kialakult burgonyahelyzet miatt – meséli Fackelmann István, a község alpolgármestere.
A krumplit nem lehetett eladni, és akkor jött Dénes az ötletével. Megalapítottuk helyben a Batáta Baráti Kört, ahol ingyenes volt a tanácsadás, a szaporítóanyag.
Előadásokat szerveztünk a növényről és a termesztéséről, egymás között kicseréltük a szakmai tapasztalatokat termesztéstechnológiáról, piaci lehetőségekről. Emellett elindult az Ásotthalmi-12-es fajta elismertetése is.”
Az önkormányzat a batátára alapozva egy csipszüzemet is létesített, de magát a termelésszervezést a Bivalyos Tanya Kft. – Váraljai Dénesnek a ma már a fiai által vezetett vállalkozása – végzi. A 16 főt foglalkoztató vállalkozás amellett, hogy van egy 150 családos vándorló méhészetük, mindennel foglalkozik, ami a batátához kapcsolódik, a szaporítóanyag-előállítástól az árunövény termesztésén át a termés kereskedelméig.
– A legtöbb gazdával pusztán annyi a kapcsolatunk, hogy jó minőségű szaporítóanyagot biztosítunk a részére, de bárhol bekapcsolódhat a rendszerbe. Mi elsősorban szaporítóanyag-előállítással foglalkozunk: a kísérleti fázissal, a szelekcióval, a fajtanemesítéssel. Tagjai vagyunk az Országos Fajtanemesítők Egyesületének, és a helyi fajta fenntartása mellett mindig újabb és újabb fajtákkal is kísérletezünk – sorolja Váraljai László a családi gazdaság tevékenységét.
Tagjai vagyunk egy nemzetközi együttműködésnek, amerikai egyetemi és portugál partnerünkkel együtt a világ legjobb, nemzetközi gyakorlatban sikeres fajtáit is próbáljuk idehozni, mindeközben fenntartói vagyunk az Ásotthalmi-12-es fajtának.
A családi gazdaság tagjai persze szakértői a batátatermesztésnek, így helyszíni szemléket tartanak, szaktanácsadással segítik a termelőket. De integrátorként is működnek: a kisebb gazdáknak a felszedéshez gépet tudnak biztosítani, kereskednek is a batátával, így általában a „gazdáiktól” – amennyiben igénylik – megveszik a termést, saját raktárukban megfelelő körülmények közt tárolják és ők értékesítik.
A batáta Magyarországon
A növény meghonosítására 1913–14-ben tett úttörő kísérletet az Országos Magyar Királyi Növénytermelési Kísérleti Állomás. A kísérletek bebizonyították, hogy az ország melegebb, déli részein szabadföldi termesztésre alkalmas. Az ötvenes évek elején újabb kísérletek kezdődtek, és megállapították, hogy a batáta eredményesen termeszthető, és helyesen alkalmazott agrotechnikával a burgonyánál nagyobb termést lehet betakarítani. 1986-ban Horváth Lajos Tápiószelén kezdett honosítási kísérletekbe. A termesztéstechnológia kidolgozása mellett munkájának fontos eredménye a 2003-ban állami minősítést nyert sárgásfehér húsú Tápiói 96 fajta.
Az 1990-es évek elején, Ásotthalmon Váraljai Dénes kezdett el batátatermesztési és honosítási kísérleteket, melyet jelenleg a Bivalyos Tanya Kft. keretében folytatnak tovább. Ásotthalmi-12 narancssárga húsú fajtájuk 2015-ben kapott állami elismerést, melynek fajtatulajdonosa Ásotthalom Község Önkormányzata.
A Váraljai testvérek édesapjuktól vették át a gazdaságot. Elsősorban szaporítóanyag-előállítással foglalkoznak: a kísérleti fázissal, a szelekcióval, fajtanemesítéssel, emellett fenntartói az Ásotthalmi-12-es fajtának Fotó: Csatlós Norbert
Jelenleg az országban 6 cég foglalkozik szaporítóanyag-előállítással. Anno kistermelők kezdtek el édesburgonyát termeszteni, de most már egyre több a nagyobb termelő is. A termesztéstechnológia minden üzemméretre kész. A növény pedig jól illeszthető a vetésforgóba.
– Nekünk is van technológiai ajánlásunk kistermelőknek, akik 300 vagy 1000 négyzetméteren termesztenek, de ugyanúgy a több hektáron termelők számára is tudunk szaktanácsot adni a termesztéshez és a gépesítéshez is. A vevőink nagy része egyébként kicsi, az 50 darabos palántacsokrokat vásárolják. Országosan több mint 1000-1500 postai csomagot küldünk ki, ötven-száz-százötven darabokat kiskerti termesztésre. Ásotthalmon az önellátás növényének is nevezik, ami különösen alkalmas a háztájiba – teszik hozzá a Váraljai testvérek.
Dr. Szarvas Adrienn, a cég növényorvosa doktori értekezését a batátatermesztésről írta. Ő foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat:
„A növény a fejlődése elején nem szereti a nitrogént, ezért alá ősszel érdemes szerves trágyát kihelyezni, de a szegényebb talajban is megél.
Amire különösen ügyelni kell, az a talajfertőtlenítés, hogy a gumókat semmi ne rágja meg, erre különféle biológiai hatóanyagok állnak rendelkezésre. Kerti körülmények között, 100 cm-es sor és 30 cm-es tőtávval ültetve 150 tő biztosíthatja egy négytagú család éves szükségletét.
A palánta sík- és bakhátas termesztésre egyaránt alkalmas, meghálálja a fekete talajtakarást. A kiültetését követően a növényt néhány hétig öntözni kell a megfelelő fejlődés érdekében. Betakarítás után a gumóhéj szilárdságának és a gumó eltarthatóságának fokozására, valamint a gumó sérüléseinek kezelésére, továbbá a beltartalmi értékek (elsősorban a cukortartalom) beállítására 5-8 napig 85-90% relatív páratartalom, folyamatos szellőztetés és 27-30 °C-os hőmérséklet kell a batátának. Tárolni jól szellőző helyiségben, 13-16 °C-on, 85-90% relatív páratartalom mellett kell, és érdemes rendszeresen átválogatni.
Az édesburgonya glikémiás indexe alacsony, így cukorbetegek is fogyaszthatják, ma pedig már itthon is egyre elterjedtebb a fogyasztása.
Persze ez annak is köszönhető, hogy a zöldségeseknél és a szupermarketekben is kapható. De az édesburgonyát állati takarmányként is egyre nagyobb mértékben hasznosítják.
A világ termésének közel 70%-át előállító Kínában a termés kb. 40%-át erre a célra fordítják. A gumót elsősorban sertések, a lombozatot pedig kérődzők takarmányozására használják, de a batáta-feldolgozás (keményítő-, etanol- és lebomlóműanyag-gyártás) melléktermékei is takarmányozási célokat szolgálnak.
A gumót Kínában pellet, liszt és chips formájában is használják takarmányozásra.
Tudni kell azonban, hogy a gumónak magas a tripszin-inhibitor tartalma, így akár 27%-kal is csökkenhet az emészthetősége. A tripszin-inhibitorok azonban hőkezeléssel inaktiválhatók (100 ºC biztosítása 15 percig), vagyis ha valaki háztájiban etetné a sertésekkel a héját vagy az apróbb gumót, főzze meg!
50 szál egy csomagban – így rendelhető házhozszállítással a szaporítóanyag Ásotthalomról
Levélzetét, lombozatát, indáit általában zöldtrágyaként a talaj tápanyag-utánpótlására, vagy takarmányozásra használják: utóbbi esetben a batáta hajtásrendszerét szárítva vagy silózva hasznosítják. A zöld részek takarmányértéke a lucernához hasonlítható, a lombozat fehérjetartalma nagy.
Egyelőre nem általános a lombozatból takarmányt készíteni, de a vízhiányos időszakokban egyre nő a jelentősége. Takarmányként friss, szárított vagy silózott formában használják fel, a belőle készített szilázsnak kellemes, édeskés íze van. Kisebb, vegyes gazdaságokban a változatos hasznosítás is előnye a batátának, vagyis
felszedés előtt le lehet vágni a lombozatot a marhának, kecskének, a „selejt” gumót meg a disznóknak lehet megfőzni.
„A batáta termesztésében nagy jövőt látunk – mondják az ásotthalmiak Batáta Baráti Körében. A klímaváltozást jót bírja, a vetésforgóba jól beilleszthető, és jó ára van. Emellett a kis családi gazdaságokban eredményesen termeszthető, és az állattartásban mind a lombozata, mind a gumója hasznosítható. Egyszóval mi mindenkinek ajánljuk.”
Forrás: Kistermelők Lapja
Kapcsolódó cikkek
Ezekért a tejtermékekért a dupláját fizetjük, mint tavaly
2022. december 22. 11:32
Átíródik a szlogen? Az élet, erő, egészség helyett, helyesebb az élet, erő és luxus?
Az összefoglaló az Agrárközgazdasági Intézet jelentése alapján készült.
A nyerstej termelői ára nemzeti valutában kifejezve az Európai Unióban 46 százalékkal, az USA-ban 32 százalékkal, Új-Zélandon 5 százalékkal emelkedett 2022 októberében az egy évvel korábbihoz képest.
Súlyos "Parkinson-járványnak" nézünk elébe, ha...
2023. május 22. 13:48
...nem csökkentjük drasztikusan a veszélyes peszticidek, oldószerek és a légszennyezés mértékét! A Parkinson- kór nem válogat. Nincs tekintettel korra, nemre, bőrszínre, vallási felekezetre, politikai hovatartozásra, pénzügyi helyzetre.
Bárki bármikor megbetegedhet. Michael J. Fox, Robin Williams, Alan Alda, Deborah Kerr, Salvador Dalí, Ozzy Osbourne, Muhammad Ali, Davis Phinney, Sir Roger Bannister, Linda Ronstadt, Brian Grant, Forrest Gregg, Neil Diamond, II. János Pál pápa, Frida Falcon, Jimmy Choi, Dr. Andy Grove, Jonathan Silverstein. Csak néhány ismertebb név a sokmilliónyi ismeretlen mellett, akiket egy pont bizonyosan összeköt, mindannyian megkapták a Parkinson- kór diagnózisát.