Élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok? Most mindenki elmondhatja a véleményét!

2019. április 03. 09:37
Az Európai Bizottság megkezdte az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra vonatkozó jogszabályok értékelését. A munkában – egy online kérdőív kitöltésével – többek között a lakosság, a vállalkozások, a kutatóintézetek, a civil- és szakszervezetek, valamint a hatóságok segítségére is számítanak.

Mik azok az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok?

Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok közé tartozik minden élelmiszer-csomagolás, valamint a konyhai edények, az asztali étkészletek és a konyhai eszközök (evőeszközök, csészék, tányérok, tálak stb.). E körbe sorolhatóak azok a tárgyak is, amelyeket eredetileg nem arra szántak, de várhatóan mégis érintkezésbe kerülnek élelmiszerekkel, mint például a papírszalvéták.

A vonatkozó uniós jogszabályok arra kötelezik a vállalkozásokat, hogy az általuk gyártott élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok – rendeltetésszerű vagy várható – használatuk során ne veszélyeztessék az emberi egészséget. Emellett ugyan ilyen fontos elvárás az is, hogy ne okozzák az élelmiszerek összetételének elfogadhatatlan változását vagy azok érzékszervi tulajdonságainak – például íz, illat – romlását.

Mindenki véleményére számítanak!

Az Európai Bizottság megkezdte a területre vonatkozó jogi szabályozás értékelését. (A folyamatról további információk olvashatóak ezen a honlapon.) A kapcsolódó konzultációs folyamat egyik eleme a nyilvános kérdőív. Ennek célja, hogy összegyűjtsék az érintettek minél szélesebb körének az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokkal, valamint azok szabályozásával kapcsolatos véleményét és tapasztalatait. Mivel a jogszabályok alapvető célja a fogyasztók védelme, ezért a lakosság véleményének megismerése különösen fontos.

A visszajelzéseket a Bizottság tagjai figyelembe veszik az értékelés során, annak lezárását követően pedig közzéteszik a konzultációs tevékenységek összefoglalását.

A kérdőív kitöltésének határideje 2019. május 6.

A magyar nyelvű online kérdőív – rövid regisztrációt követően – az alábbi linken érhető el: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2017-5809429/public-consultation_hu

(Akiknek az online kérdőív használatára nincs lehetőségük, a SANTE-FCM-EVALUATION@ec.europa.eu e-mail címen jelezhetik részvételi szándékukat.)

A nyilvános konzultációkban részt vevő szervezeteket és vállalatokat kéri a Bizottság, hogy regisztrálják magukat az átláthatósági nyilvántartásban

Mindenki véleménye számít! Kérdés, vagy a kérdőív kitöltése közben tapasztalt probléma esetén a szilvassyb@nebih.gov.hu e-mail címen fordulhatnak a Nébih szakemberéhez.

 

portal.nebih.gov.hu

Kapcsolódó cikkek

Egekbe szökött a sertéspárizsi ára

2020. február 13. 14:54
 
Brutálisan drágult a sertéspárizsi, de sokat drágult a tej, a sajt és a narancslé is, derül ki a Privátbankár felméréséből. A sertéspárizsi az oldal tapasztalatai szerint közel 40 százalékkal drágább most, mint tavaly februárban, kilónként akár 2100 forintot is elkérnek érte.

Drága szupertej hódít a hazai boltokban: egyre többen veszik a hagyományos helyett

2021. augusztus 18. 08:33
Gyerekkorunk egyik kedvenc itala, a tej mára már igen megosztóvá vált az emberek között. A mai napig sokan vallják azt, hogy nagyon fontos a tej és tejtermékek fogyasztása, főleg akkor, ha szervezetünk még fejlődésben van. Ez talán nem meglepő, hiszen vitaminok, fehérjék és az emberi szervezet számára fontos anyagok is megtalálhatóak benne. Vannak azonban olyanok is, akik szerint vissza kellene venni a tejfogyasztásból. Az ehhez a réteghez tartozók azt vallják, hogy érdemes lenne leredukálni a mennyiségeket, illetve egyre többen vannak olyanok is, akik inkább növényi italokra és termékekre cserélik a hagyományos élelmiszereket – utóbbit azzal indokolják, hogy ezzel nagymértékben hozzájárulhatunk bolygónk helyzetének javulásához. Az Agrárszektor utánajárt, hogy ez valóban így van-e.