Elkerülhetetlen a minimálbér további emelése

2018. január 09. 10:58
2018. január elsejével egy régi szakszervezeti követelés teljesült azzal, hogy a minimálbér nettó értéke végre eléri a létminimumot. Ez az eredmény a 2016. november 24-én a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumában kötött háromoldalú megállapodásnak köszönhető. A megállapodásnak megfelelően 2018-ban a minimálbér 8%-al, 138.000 Ft-ra, a garantált bérminimum pedig 12%-al, 180.500 Ft-ra emelkedik.
Elkerülhetetlen a minimálbér további emelése

A megállapodás létrehozásában jelentős szerepet játszottak a magyar szakszervezetek – köztük a LIGA Szakszervezetek is. A szervezetek 2016 tavaszán közös álláspontot dolgoztak ki, ahol azt a célt tűzték ki, hogy két év alatt a minimálbér növekedése tegye lehetővé, hogy a legrosszabb helyzetben lévő munkavállalók - még ha nagyon alacsony szinten is – de legalább a megélhetési költségeiket fedezni tudják a munkabérükből. Emellett megfogalmazták azt az elvárást is, hogy a képzettség fokozott elismerése érdekében a szakképzettséget igénylő munkakörökben foglalkoztatottakra vonatkozó garantált bérminimum gyorsabb ütemben növekedjen. A tételesen kidolgozott induló szakszervezeti javaslatok a fenti táblázatban láthatóak.

Összehasonlítva ezeket a számokat, konkrétan megállapítható, hogy – még ha eltérő ütemben is - de a minimálbér tekintetében szintre pontosan a szakszervezeti javaslat valósult meg. A gyorsabb ütemű növekedés és a garantált bérminimum jelentősebb emelkedése a feszítő munkaerőhiánynak is „köszönhető”. Nem szabad elhallgatni, hogy a megállapodás létrejöttét nagymértékben elősegítették azok a kedvezmények, melyek a munkáltatók terheit csökkentették. A társasági adó kedvezmény mellett - mely elsődlegesen a nagyvállalati szektor számára előnyös - a szociális hozzájárulási adó (SZOCHO) mérséklése játszott kulcsszerepet. A 2017-es 5 százalékpontos, valamint a 2018-as 2,5 százalékpontos csökkenés minden munkavállalóra vonatkozik. Ez jelentősen mérsékelte a munkaerőköltségeket, illetve lehetővé tett egy költségnövekedés nélküli béremelést. A tapasztalatok azt mutatják, hogy 2017-ben a munkáltatók jelentős része élt ezzel az eszközzel. Nem is nagyon tehettek mást, mivel a munkaerőhiány és a bértorlódások miatt komoly bérfejlesztésre került sor a kötelező elemeken kívüli kategóriákban is. Figyelembe véve, hogy a munkaerőhiány várhatóan 2018-ban sem mérséklődik, további jelentős béremelkedés várható. Ez viszont ráirányítja a figyelmet a bértorlódások problémájára, ami elsősorban az állami, önkormányzati foglalkoztatottak esetében okoz jelentős feszültséget.

Kicsit előretekintve a 2018 utáni évekre, a minimálbér további emelését sem vehetjük le a szakszervezeti követelések napirendjéről, mivel a kétéves megállapodás hatása erre az időszakra már nem terjed ki. A munkavállalók jólétének növelése, a gazdaság és a közszolgáltatások működőképességének fenntartása érdekében további nagymértékű béremelésre van szükség. Ennek egyik eszköze lehet egy új, többéves megállapodás megkötése, mely a kötelező bértételek emelésével segíti elő a bérszínvonal növekedését.

liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Fazekas: A kis és közepes családi gazdaságok érdekeit kell képviselnie az uniónak

2018. február 21. 08:35
Támogatnia kell a családi gazdaságokat az új közös agrárpolitikának (KAP), a jelenlegi támogatási szint nem csökkenhet – szögezte le Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Brüsszelben, az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának ülését követően magyar újságíróknak nyilatkozva hétfőn.

Kemény munkavédelmi ellenőrzések a mezőgazdaságban

2018. június 13. 07:44
Szeptember végéig tart a mezőgazdaság országos munkavédelmi ellenőrzése. A vizsgálatra azért van szükség, mert a munkabalesetek csaknem ötöde a mezőgazdaságban történik.