Előnyös megállapodást kötött a legerősebb német szakszervezettel a VW

2021. április 15. 09:00
Rossz pozícióból tárgyalnak a dolgozók
Előnyös megállapodást kötött a legerősebb német szakszervezettel a VW

A Volkswagen megállapodásra jutott 120 ezer dolgozója béréről Németország legerősebb szakszervezetével. Elemzők szerint a tárgyalások eredménye rávilágított, hogy a dolgozóknak még nincs nagy alkuereje – írja az Autopro.

Az IG Metall szakszervezettel kötött megállapodás értelmében 2022 januárjától 2,3 százalékkal fogják növelni 120 ezer, a VW konszern munkavállalóinak 18 százalékát kitevő dolgozók bérét. A német OEM ezenkívül idén júniusban egy ezer eurós egyszeri kifizetéssel fogja segíteni munkavállalóit a koronavírus-járvány átvészelésében.

Rossz pozícióból tárgyalnak a dolgozók

Kiran Ganesh, az Ubs Wealth Management befektetési tanácsadó vállalat kommunikációs vezetője úgy fogalmazott: „Egyes dolgok, mint ez a bérmegállapodás, emlékeztetőül szolgálnak arra, hogy még mindig magas a munkanélküliség, és a mostani nem egy olyan környezet, ahol a dolgozók alkupozícióban vannak.”

A Swissquote vezető elemzője, Ipek Ozkardeskaya meglátása szerint most minden érdekcsoport hajlandó közösen viselni a járvány okozta gazdasági krízis hatásait, és a dolgozóknak jelenleg csak szolidaritás jut. Hozzátette, hogy a VW és az IG Metall megállapodása nyomást fog helyezni más szakszervezetekre.

Más, Reuters által megkérdezett szakértők közül ketten is kiemelték a megállapodás hosszú időtartamát. Thomas Gitzel, a VP Bank alelnöke felhívta rá a figyelmet, hogy a 23 hónap időtartam sokkal nagyobb a munkavállalói oldal eredeti követelésénél, így aztán a VW valószínűleg elégedett az eredménnyel.

Holger Schmieding, a Berenberg Bank vezető közgazdásza úgy véli, a megállapodás időtartama azt mutatja, hogy a bérnyomás csak lassan fog ismét felépülni.

Forrás: Autopro

www.szakszerveztek.hu

 

Kapcsolódó cikkek

Sok magyar maradt home office-ban

2020. július 07. 08:37
A szükségállapot megszüntetésével is maradt a home office a felsőfokú végzettségűek 51 százaléka, valamint budapesti munkavállalók 40 százaléka számára, míg a legfeljebb általános iskolai végzettségűek 20 százaléka vesztette el állását a járványnak köszönhetően.

Eszköz vagy érték a munkavállaló? - a vezető szerepe a fluktuációban

2021. október 15. 09:33
Egyre több szervezet ébred rá arra, hogy a sikerük nagy mértékben azon (is) múlik, hogy a náluk dolgozó emberek elkötelezettek-e munkahelyük iránt vagy sem. Ez a felismerés pedig felveti azt a kérdést, hogy egy vezető milyen mértékben felelős azért, hogy az adott szervezetben a munkavállalók menni vagy maradni akarnak.