ErdőBiodiverzitás
A CEPI (EU Papírszövetség), a CEPF (EU Magánerdő Szövetség), az EUSTAFOR (EU Állami Erdőgazdálkodók Szövetsége) a Copa-Cogeca (EU Mezőgazdálkodók és Mezőgazdasági Szövetkezetek Szövetsége), a CEI-Bois (EU Faipari Szövetség) és az ELO (EU Földtulajdonosok Szövetsége) közös új platformot (honlapot) indított forestbiodiversity.eu néven.
"Hallgassa meg az EU erdőgondnokait, értse meg a helyszíni cselekedeteiket, tanuljon tapasztalataikból, és lépjen túl a közhelyeken!" Néhány szóval ez az új #ForestBiodiversity nevű figyelemfelkeltő kampány üzenete, amelyet ma Brüsszelben indított az Európai Erdőgazdasági Szektort képviselő 6 szakmai szövetség.
A kampány-videó angolul. (2:14)
Mivel a biodiverzitásról és az erdőstratégiákról folytatott vita még soha nem volt ennyire napirenden, ez a közös kezdeményezés az erdőtulajdonosoknak és az erdőgazdálkodóknak ad szót videofájlok révén, amelyek elérhetőek a Forestbiodiversity.eu elnevezésű platformon. Az interjúk konkrétan azt mutatják, hogy a fenntartható erdőgazdálkodás koncepciója részeként különös figyelmet fordítanak a biológiai sokféleség megőrzésére és az éghajlathoz alkalmazkodásra - ez az erdőtulajdonosok és az erdőgazdálkodók két alapvető célja az erdőgazdálkodás során.
A fenntartható erdőgazdálkodás egyensúlyt teremt a biodiverzitás megőrzése, az éghajlatvédelem és a társadalmi-gazdasági életképesség között, amelyet a helyi szereplők, erdőtulajdonosok és -gazdálkodók nap-mint-nap biztosítanak. Az erdőgazdálkodásnak ezt a sokdimenziós jellegét néha félreértik.
A jól kezelt erdő a biológiai sokféleség otthona a természeti zavarok és a változó éghajlat idején. A jól kezelt erdő képes nagyobb mennyiségű CO2-t elnyelni az erdők fájában és a hozzájárulni a fatermékek szén-dioxid-tárolásának növeléséhez, valamint a fosszilis alapú anyagok és energia helyettesítésére. A jól kezelt erdő az értéklánc első láncszeme abban az értékláncban, amely közel 4 millió zöld európai munkahelyet biztosít, ugyanakkor megőrzött teret kínál mindenki számára.
Csak az ellenálló és egészséges erdő képes továbbra is összetett ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtani, ideértve a biológiai sokféleség megőrzését is. A biológiai sokféleség megőrzése és növelése a fenntartható erdőgazdálkodás középpontjában áll.
Forrás: a fenti 6 szervezett mai
közleménye a CEPI hírlevele által
Kiegészítés:
Most 4 videó érhető el a Forestbiodiversity.eu honlapon, s nyilván idővel számos újat is készítenek. Ha valaki szeretné ezeket magyarra is átültetni, bizonyára megkaphatóak a jogok ehhez a fenti 6 szervezettől. Ugyanakkor sok jó ötlet is meríthető e videókból hasonló, a tartamos erdőgazdálkodás és a biodiverzitás kapcsolatát bemutató hazai videók készítéséhez is.
SzerkFord: Mőcsényi Miklós
fataj.hu
Kapcsolódó cikkek
Törvénymódosítás a megújuló energiaforrások kapcsán
Hatályba lépés: 2021. július 1.