Ez a dolgozók bosszúja: készül a nagy felmondási hullám Magyarországon?
2024. július 16. 17:03
Egyre többen jelentkeznek az álláshirdetésekre az inflációs válság nyomán, miközben folyamatosan csökken a meghirdetett munkahelyek száma. A jelentkezők döntő többsége minden bizonnyal nem munkanélküli - hiszen a munkanélküliségi ráta alacsony -, hanem a meglévő állásával elégedetlen.
Két vármegye kivételével az ország egész területén nőtt az álláshirdetésekre beérkezett jelentkezések száma 2024 második negyedében az előző év azonos időszakához képest
– mutatott rá a Profession.hu aktuális negyedéves jelentése. A legnagyobb emelkedés Jász-Nagykun-Szolnok, Heves és Fejér vármegyékben történt. Az elérhető állások száma az elmúlt másfél évhez hasonlóan továbbra is csökken éves összehasonlításában, de már csak 2,9%-kal marad el a tavalyitól.
Tavaly ilyenkor 44%-ot nőtt az álláshirdetésekre leadott jelentkezések száma 2022 azonos időszakához képest, most pedig további 17%-os emelkedést látható. Ezzel párhuzamosan 2,9%-kal kevesebb álláslehetőséget publikáltak a állásportálon. Ez mérsékeltebb csökkenési ütem a 2023-ban kimutatott 23%-os visszaeséshez viszonyítva.
A mérsékelt toborzási aktivitás nem meglepő annak tükrében, hogy a gazdaság tavaly recesszióban volt, a kilábalás pedig egyelőre visszafogott. A gyenge kereslet miatt a vállalatok döntő többségének nincs szüksége új dolgozók felvételére. A Profession számait a KSH adati is alátámasztják, amelyek az idei év elején a betöltetlen álláshelyek csökkenését mutatták, vagyis egyre kevesebb a nyitott pozíció.
Mindeközben kifejezeten gyorsan nőtt az átlagbér Magyarországon, érdemben meghaladva a várakozásokat. Ráadásul az infláció visszaesett, ami a reálbér gyors növekedését hozta magával. Ez azonban nagyon úgy tűnik, hogy számos dolgozó számára kevés, hiszen sokan jelentkeznek az álláshelyekre. Egyrészt sokaknak jóval alacsonyabb mértékben nőtt a bére, mint az országos átlag, másrészt azok, akik nagyobb béremelést értek el, könnyedén úgy érezhetik, hogy csökkent az életszínvonaluk. A legnagyobb béremelkedést pedig továbbra is úgy lehet elérni, ha a dolgozók új állás után néznek.
„Az elmúlt két és fél év alatt nőtt a foglalkoztatottak száma és emelkedett a munkanélküliségi ráta is a KSH adatai alapján. Ezzel párhuzamosan a 2022-ben tapasztalt jelentős munkaerőigény folyamatos visszarendeződése zajlik, az akkori kimagasló álláshirdetési számokat egy alacsonyabb, stagnáló toborzási ütem váltotta fel a munkaadói oldalon, az álláskeresők azonban aktívabbak” – mondta el Tüzes Imre. A Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója kiemelte:
a jelentkezési trendeket elemezve látható, hogy a bérmegjelölés jelentős hatással van a jelentkezők számára.
Ebben a negyedévben 35%-kal több jelentkező érkezett azokra a gépszerelőt kereső hirdetésekre, amelyekben szerepel az elérhető fizetés.
Kevesebbet toboroznak a cégek
A legnagyobb mértékben Veszprém vármegyében lassult a toborzás volumene, ahol 21%-kal kevesebb betöltésre váró állást hirdettek meg, mint tavaly ilyenkor. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 16%-os csökkenéssel, majd Komárom-Esztergom (-13,2%), Nógrád (-10%), Győr-Moson-Sopron (-9,9%) és Bács-Kiskun vármegye (-9,1%). Kétszámjegyű növekedés Szabolcs-Szatmár-Bereg (20,4%), Békés (16,8%), Hajdú-Bihar (15,6%), Jász-Nagykun-Szolnok (15,6%), valamint Vas vármegye (12,2%) esetében látható.
A különböző szakmák közül a leglátványosabb növekedést a közigazgatásban (40,5%) és a vendéglátás, idegenforgalomban (39,6%) feladott álláshirdetések száma produkálta a vizsgált időszakban, csökkenést pedig a mezőgazdaság, környezet (-24,1%), a mérnök (-14%) és a gyártás, termelés (-13%).
A vármegyénként elérhető lehetőségek nagyon eltérőek az országon belül, lokációtól függően változik, hogy találkozik-e a kereslet és a kínálat – mondta Tüzes Imre. Kiemelte:
Ennek kiegyenlítésére bizonyos szakmák esetében kézenfekvő megoldás lehet a home office engedélyezése, amit sok cég felismert és ez tetten is érhető az aktivált hirdetésekben
A bérek feltüntetése mellett ezzel a lehetőséggel is versenyelőnyre tehetnek szert a munkáltatók a többi hirdető között, és akár az ország távolabbi pontjából is szerezhetnek értékes munkaerőt. Ahol pedig nem megoldható a távoli munkavégzés, a cég utazási támogatással segítheti az ingázó kollégákat, amely információ szintén vonzó lehet a távolabb lakó álláskeresőknek” – tette hozzá a szakember.
forrás: portfolio.hu
Kapcsolódó cikkek
Leáll a magyarországi Suzuki gyár
2024. január 15. 17:16
A japánban gyártott motorok késése miatt az esztergomi Suzuki-gyárban január 15-től 21-ig felfüggesztik a munkát.
Levélben fordultunk az ÉKM-hez
2024. augusztus 13. 18:14
2024. augusztus 8-án a LIGA Szakszervezetek levélben fordult Lázár János építési és közlekedési miniszterhez üdvözölve a miniszter döntését, amellyel, mint a tulajdonosi jogok gyakorlója a MÁV-Volán Csoport több, mint 33 ezer munkavállalója részére egyszeri nettó 200.000 Ft SZÉP-kártyára való kifizetését rendelte el az érintett munkavállalóknak a nagy nyári hőhullám idején, extrém körülmények között végzett kitartó és odaadó munkájuk elismeréseképpen.