Ez a jövő: Közép-Európa legmodernebb takarmányüzeme Dabason

2023. szeptember 27. 15:15
2023. szeptember 26-án ünnepélyes keretek között felavatták Dabason a közel 45 éves Vitafort Első Takarmánygyártó és Forgalmazó Zrt.  Magyarországon egyedülálló, ultramodern takarmányüzemét.  A döntően saját erőből és állami támogatással megépült  üzem termelésbe állításával  a cég korszakos lépést tett a fenntartható,  korszerű állattenyésztés támogatására. Az ünnepélyes üzemavatón Nagy István agrárminiszter és Sztáray Péter külgazdasági és külügyi államtitkár mondott köszöntő beszédet.
Ez a jövő: Közép-Európa legmodernebb takarmányüzeme Dabason
– „Az A-Z ÜZEM 4.0” nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét, tervezésénél és a technológiaválasztásnál fontos szerepet játszott a környezettudatos szemlélet és fenntarthatóság. Bátran leszögezhetjük, hogy az új takarmányüzem technológiai felszereltsége csúcstechnológiás gyártósorai egyedülállóak a térségben! – mondta Kulik Zoltán a Vitafort Zrt. vezérigazgatója az üzemavató megnyitóbeszédében.
Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója (fotó: Horizont Média Kft.)
 
A nemzetgazdaság szempontjából stratégiai fontosságú hazai állattenyésztés egyik élenjáró vállalata így másfélszeresére növeli termelési kapacitását. A beruházásban kiemelt szerepe van a magasabb hozzáadott értékű termékek előállításának.
 
– Hatalmas büszkeség számunkra, hogy Dabason megépülhetett Közép-Európa legkorszerűbb, ultramodern takarmányüzeme. Az üzem építésére két évvel ezelőtt meghozott döntésünket az egyre növekvő piaci igények kielégítésére alapoztuk. Célunk az volt, hogy az eddig üzemelő termelőegységeinket egy tető alá integráljuk. Ezzel nagyságrendekkel növeljük a nagy koncentrációjú, korszerű termékek előállítását, de ennél is fontosabb, hogy korszerű takarmányozási elvárásoknak megfelelni képes rugalmas, költséghatékony és egyben gazdaságosabb termelést tegyünk lehetővé – hangsúlyozta Kulik Zoltán.
 
A zöldmezős, 6 milliárd forintot meghaladó értékű beruházás – a takarmánygyártásban ma világszínvonalon elérhető legújabb csúcstechnológiák beépítésével – a magyar takarmányipar legfiatalabb büszkesége. A jelenleg a 12 hektáros telephelyen működő négy üzemünket most ebbe a közel 40 méter magas, 7 ezer négyzetméter beépített technológiával rendelkező létesítményünkbe integráljuk, jelentősen növelve a hatékonyságot. Az A-Z ÜZEM 4.0 több mint 1000 m2 alapterülettel, 9 szinttel rendelkezik, ahol két technológiai gyártó vonal  –  takarmánykeverék és koncentrátum, valamint tömény előkeverék (premix) működik egymással szoros összefüggésben. Az integrált üzemben 144 alapanyagtartály, 3 keverőgép, 3 granuláló vonal 5 perces ciklusidővel, 2 grammos bemérési pontossággal, 60-80 féle végterméket képes előállítani, akár 500 tonna napi mennyiségben – tette hozzá üzemavató beszédében Kulik Zoltán.
 
– Az A-Z ÜZEM  4,0” hamarosan megkezdi a sertés, a baromfi és kérődzők ellátására alkalmas, széleskörű termékkörök gyártását. Az új, komplex üzemben a legtöményebb premix és szuper premixektől kezdve koncentrátumokat, tápszereket, és kész keveréktakarmányokat állítunk elő telepre szabott, egyedi receptúrák alapján – hangsúlyozta a vezérigazgató.
 
– Terveink szerint a hazai piac kiszolgálásán túlmenően jelentős mennyiségű terméket gyártunk majd külföldi partnereink megbízására, ezzel tovább erősítve külpiaci jelenlétünket. Minden adott ahhoz, hogy stratégiai jelentőségű régiós gyártóközponttá váljunk! – tette hozzá a vezérigazgató.
Kőszegi Zoltán Dabas polgármestere, Sztáray Péter külgazdasági és külügyi államtitkár, Nagy István agrárminiszter, Kulik Zoltán Vitafort Zrt. vezérigazgatója és Pánczél Károly a térség országgyűlési képviselője (fotó: Horizont Média Kft.)
 
A sajtónyilvános eseményen több mint 400 vendég vett részt, jelen voltak a Vitafort Zrt. legfontosabb hazai partnerei, beszállítói, hazai és külföldi érdekeltségeinek képviselői, Pánczél Károly országgyűlési képviselő, Kőszegi Zoltán Dabas polgármestere, valamint az épület tervezésében és kivitelezésében jeleskedő cég vezetői.
 
Az üzemavató ceremónia az A-Z ÜZEM 4.0 technikai színvonalára utaló „VitaRobi” embernagyságú robot közreműködésével zajlott.  A hagyományos szalagátvágást pedig egy chipes, látványos üzemindítás jelképezte. Az üzemben a tesztgyártási időszakot követően várhatóan jövő év elején teljes gőzzel megindul a termelés.
A Vitafort a térség egyik meghatározó takarmányozási vállalata. A hazai tejtermelő szarvasmarha-ágazat takarmányozásának piacvezetője, s csaknem 45 éve megbízható beszállítója a magyar haszonállat előállító cégeknek,  nagy- és közepes állattartó telepeknek, háztáji gazdaságoknak. Termékeivel a magyar állattenyésztés igényeinek 25 %-át szolgálja ki, exporttevékenysége a világ összesen 21 országára terjed ki.
 
Az A-Z ÜZEM 4.0-ra az elhangzottak mellett jellemző, hogy a gyógyszerkontamináció-mentességet zárt rendszerű, kötött pályás konténeres automata anyagmozgató rendszer teszi lehetővé. A technológia környezetkímélő, kiporzásmentes és dolgozóbarát. A koncentrátum és takarmánykeverék előállító vonal kapacitása évi 100 ezer tonna. A premix vonal 6 t/óra kapacitással évi kb. 30 000 tonna nagy töménységű premixet állíthat elő, amelynek kész takarmánykeverékre átszámított egyenértéke meghaladja a 1,5 millió tonnát.
 
forrás: agraragazat.hu

Kapcsolódó cikkek

Az erdők védelmének szolgálatában

2024. július 10. 14:37
A fenntartható mezőgazdaság és erdőgazdálkodás kiemelkedő szerepet játszik a klímaváltozás elleni küzdelemben, a biológiai sokféleség megtartásában, valamint a természet védelmében, és ezen keresztül a teremtett világ értékeinek megőrzésében - mondta Nagy István agárminiszter, szerdán, a Soproni Egyetem Központi Tanévzáróján, és az Erdőmérnöki Kar diplomaosztó ünnepségén.

Tehenészeti telepet adott át a Solum Zrt. Komáromban

2023. október 05. 14:33
Új tehenészeti telepet adott át, valamint fejlesztette gépparkját és növelte silózó kapacitását a Komárom közeli Nagyherkálypusztán csaknem 3 milliárd forintos beruházással a Solum Zrt.
 
Nagy István agrárminiszter a létesítmény mai avatásán kiemelte, a kormány elkötelezett az állattenyésztés és a növénytermesztés egyensúlyának megőrzése mellett. A Vidékfejlesztési programban telephelyfejlesztésre eddig 1742 kérelemre több mint 196 milliárd forintnyi támogatást ítéltek meg.