Folyamatosan gyarapodik hazánk zöld vagyona
2024. július 25. 15:19
Mezővédő sávok létesítésével kapcsolatban pilot projektet indít az Agrárminisztérium – jelentette be Nagy István tárcavezető a XXXIII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor kerekasztal beszélgetésén, szerdán, Tusnádfürdőn.
A miniszter a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt 100 évben megduplázódott a hazai erdőállomány, itt azonban még nem állhatunk meg. A minisztérium ugyanis elkötelezett amellett, hogy az ország fával borított területét 24%-ról 27%-ra növelje. Ebben a folyamatban támaszkodnunk kell azokra a szakemberekre, akik a fenntarthatóság érdekében hozzák meg döntéseiket. Emellett le kell tudnunk győzni azt a társadalmi elvárást, hogy nem lehet egy fát sem kivágni, miközben a mindennapi használati eszközeinkben kiemelkedő szerepe van a faanyagnak – tette hozzá. Nagy István szerint akkor járunk el helyesen, ha rábízzuk magunkat azokra a szakemberekre, akiknek hivatása, hogy egyre jobb minőségben és egyre nagyobb mennyiségben őrizzük meg a Kárpát-medence fával borított területeit a jövő generációi számára.
Hangsúlyozta, kiemelt figyelmet kell fordítani a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás közötti együttműködésre, kulcskérdés ugyanis a párbeszéd. A magyar kormány pedig elkötelezett abban, hogy minden pályázati segítséget megadjuk a gazdáknak ahhoz, hogy az erdőtelepítéssel kapcsolatos terveiket meg tudják valósítani.
Nagy István a beszélgetésen kitért arra is, hogy az erdők számos funkcióval rendelkeznek, így nagy szerepe van a rekreációban is. Hazánkban az erdők turisztikai, idegenforgalmi és az egészséges sportolási szerepe is egyre inkább növekszik. Ezt igazolja az is, hogy a magyar erdőkben évente 40-50 millió erdőlátogatási alkalmat számolnak – fűzte hozzá az agrártárca vezetője.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Hogyan lehetne megmenteni a magyar erdőket? A szakemberek már dolgoznak rajta
2024. szeptember 17. 14:24
A folyamatos erdőborítás a megváltozott klíma miatt fontosabb lenne, mint valaha.
A klímaváltozás hatására megváltozhat a Mecsek ma ismert képe: nem válik teljesen kopár területté a jövőben sem, azonban egyes fafajok, köztük a bükk és a fenyőfélék visszaszorulhatnak, más őshonos fajták pedig, például a molyhos tölgy és az ezüst hárs előtérbe kerülhetnek. Az idei nyár kánikulai szárazsága nagyon megviselte a Mecseket is, hiszen déli, nyugati lejtőin számos fa levelei összetöpörödtek, ami sok helyen lombhullatás előtti színekkel ruházta fel az erdőt.
Lipicai lovak vágtája a havas tájban – videó
2023. február 02. 13:43
Bámulatos felvétel a felszabadultan vágtázó szilvásváradi lipicai ménesről.
Látványos videót tett közzé a minap az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad a közösségi oldalán, amelyben az istállóból kirohanó lipicai lovakat láthatjuk, ahogy önfeledten élvezik az hóban vágtázást. Az 1–3 éves korú csikók ménese a Bükk-fennsíkon, Csipkéskúton található.