Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről
2024. május 07. 15:45
Mit kell bejelentenie a gazdának és mit vizsgál a hatóság?
Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni a Sentinel műholdcsalád felhasználásával működő területi monitoring rendszert, azaz TMR-rendszert – írja közleményében az Agrárminisztérium.
Hozzáteszik, hogy a rendszer alkalmazása az uniós elvárások okán 2024-ben bővül a tavalyi esztendőhöz képest és minden területalapú agrár- és vidékfejlesztési támogatás azon jogosultsági feltételeire ki kell terjednie, ahol a műholdfelvételek vizsgálata és értékelése alapján nagy bizonyossággal megítélhetőek azok teljesítése.
Az Agrárminisztérium elkészített egy letölthető szakmai tájékoztatót a gazdálkodók számára az öntözött területek azonosításáról és az abból fakadó következményekről.
Az öntözéssel kapcsolatban milyen kötelezettségei vannak a gazdálkodóknak a kérelem benyújtásakor?
- Az egységes kérelem benyújtásakor a kérelmező köteles megjelölni minden táblát és bejelentett területi elemet, amelyen öntözési tevékenységet kíván folytatni. (Új támogató funkció, hogy az idei évtől a kérelembenyújtó felület jelzést ad az adott táblánál, hogy az előző évek TMR adatai alapján öntözöttnek vélelmezhető, ezzel segítve a gazdálkodókat a pontos nyilatkozattételben.)
- Arról is nyilatkozni kell, hogy milyen öntözési technológiát kíván alkalmazni.
- Azon kérelmező, aki az öntözéssel érintett területén cukorrépa, rizs-, zöldségnövény-, ipari zöldségnövény-, extenzív vagy intenzív gyümölcstermesztés jogcímek valamelyikén termeléshez kötött támogatást iránti kérelmet nyújt be, de nem rendelkezik vízjogi üzemeltetési, fennmaradási engedéllyel vagy bejelentéssel, nyilatkozhat, hogy az általa használt mezőgazdasági célú kút megfelel a kút amnesztia keretében legálissá váló kutakra vonatkozó feltételeknek (a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45/N. §-a1 ).
Mely jogcímek esetében van szerepe az öntözéssel kapcsolatos vizsgálatnak?
- A termeléshez kötött támogatások: cukorrépa, rizs-, zöldségnövény-, ipari zöldségnövény-, extenzív és intenzív gyümölcstermesztés jogcímek.
-
Az agrár-környezetgazdálkodási programban (AKG):
- a túzokvédelmi szántó, kék vércse védelmi szántó, alföldi madárvédelmi szántó, hegy- és dombvidéki madárvédelmi szántó, erózió érzékeny szántó, belvíz érzékeny szántó, aszály érzékeny szántó földhasználati kategóriákban részt vevő bejelentett táblák.
- a horizontális gyep, túzokvédelmi gyep, alföldi madárvédelmi gyep, hegy- és dombvidéki madárvédelmi gyep, nappali lepke védelmi gyep és belvíz érzékeny gyep földhasználati kategóriákban részt vevő bejelentett táblák.
- A Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetésekre bejelentett táblák.
Milyen következménye lehet, ha az egységes kérelem keretében az öntözéssel kapcsolatban tett nemleges nyilatkozat és a műholdfelvétel tanúsága között eltérés van?
Amennyiben az eltérés olyan tábla esetében merül fel, amelyre a gazdálkodó a fentiekben felsorolt termeléshez kötött támogatási jogcímek valamelyikén támogatás iránti kérelmet nyújtott be, az eltérés a Kincstár jelzése alapján az egységes kérelem kijavításával szeptember 30-ig szankciómentesen rendezhető. Az érintett gazdálkodó ugyanakkor ezáltal bekerül azon termelők közé, akik közül a Kincstár a vonatkozó jogszabály értelmében a 3%-os helyszíni ellenőrzési mintát kiválasztja.
Amennyiben az eltérés olyan tábla esetében merül fel, amelyre a gazdálkodó az előző pontban felsorolt AKG vagy Natura 2000 kifizetést igényelt, akkor a kijavítás önmagában nem elegendő, hiszen az öntözés ténye a támogatási összeg csökkentésével jár. Ebben az esetben mindenképpen szükséges a tényállás tisztázása.
Fontos hangsúlyozni, hogy 2024-ben a Kincstár az öntözéssel kapcsolatban szerzett információkat csak abban az esetben használja fel, amennyiben az az érintett támogatási jogcím vagy előíráscsoport tekintetében a támogatásra való jogosultság megállapítása szempontjából releváns – áll az Agrárminisztérium dokumentumában.
További részletek és információk itt találhatók.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Olyan vihar volt, hogy többfelé az árkok nem tudták elvezetni a csapadékot
2023. augusztus 30. 12:59
A keddi viharos időjárás miatt összesen huszonhat tűzoltói beavatkozás volt kedden Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A legtöbb esetben úttestre, villanyvezetékre dőlt fákat távolítottak el a vármegye tűzoltóegységei. Tisztabereken több épület tetőszerkezetét megrongálta a vihar, amelyeket a fehérgyarmati hivatásos tűzoltók állítottak helyre ideiglenesen. Nyírbátorban fa dőlt a vasúti sínpályára. A város hivatásos tűzoltói motoros láncfűrész segítségével eltávolították a fát – közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
FRISSÜLTEK A KÖZVETLEN TÁMOGATÁSOKHOZ KAPCSOLÓDÓ GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
2024. június 11. 12:35
A 2024. évre vonatkozó aktuális tudnivalókkal bővült az Agrárminisztérium KAP honlapján a terület- és állatalapú közvetlen támogatásokhoz kapcsolódó és a jövőben is folyamatosan bővülő, frissülő Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK) tájékoztatási forma.