Forradalmi lépés: „esőcsináló” repülőgépek Romániában
2023. április 19. 11:20
Repülőgépek segítségével fakasztanának vizet a felhőkből Romániában. Az elmúlt és sajnos a jövendő évek aszályai ilyen, hétköznapinak nem mondható megoldásokat tesznek szükségessé.
Nyolc „esőcsináló" repülőgép beszerzését tervezi megvásárolni uniós pénzből Románia – adta hírül a magyarnemzet.hu. Ilyen, különleges repülőgépeket először 2019-ben próbáltak ki keleti szomszédunknál, 2021-ben a dél-romániai Baragan síkságon, tavaly pedig több országrészben, a Partiumban, Arad és Szatmárnémeti térségében.
„Romániának ma még nincsenek hasonló eszközei, görög és bolgár gépekkel dolgoztunk" – mondta el az Economica.net gazdasági portálnak Gheorghe Caunei, az ASNACP, a jégeső-elhárító rendszert működtető hatóság igazgatója. A direktor szerint négyzetméterenként 5–30 liter csapadékot sikerült ily módon kipréselni a felhőkből.
A repülőket ezüst-jodáttal, vagy sóval töltött pirotechnikai töltényekkel szerelik fel, melyek a felhőkbe juttatva beindítják a csapadékot eredményező aeroszolképződést.
Más eljárásokat is alkalmaznak, Franciaországból kölcsönzött berendezések héliummal, ezüst-jodáttal, vagy sóval töltött léggömböket lőnek fel, kipróbálásukra a délkelet-romániai borvidék, Cotnari térségében került sor. A tapasztalatok szerint a fellövés helyétől 5–10 kilométerre keletkezik eső, a lehulló vízmennyiség négyzetméterenként 5–20 liter, a légkör telítettségétől függően.
A földi esőgenerátorok tesztelését pedig 2022 novemberében kezdték el, a kielégítő eredmények nyomán idén 500, telefonos távirányítással is működtethető generátor beszerzése van soron.
A légkörbe ugyancsak ezüst-jodátot juttató eszközöket maguk a termelők is működtethetik.
A hatóság mindemellett kiadós eső előidézésére is alkalmas jégeső-elhárító rakéta kifejlesztésén, illetve beszerzésén is dolgozik.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A délkelet-európai hőhullámnak jelentős hatása van a mezőgazdaságra
2024. július 24. 12:42
Július 22-én megjelent az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) júliusi, meteorológiai és műholdas adatokra alapozott szántóföldi kultúrákra vonatkozó elemzése. A nyári délkelet-európai hőhullám hazai mezőgazdaságra gyakorolt számszerűsített hatását érdemes minél inkább adatokon alapuló modellek alapján vizsgálni.
Ez rengeteg magyar gazdát érint: fontos változások jönnek 2023-tól a földeken
2022. december 08. 19:10
Hatalmas kihívásoknak lehetünk tanúi a növényvédelemben, ahol egyre erőteljesebben feszülnek egymásnak a hatékonysági és a fenntarthatósági szempontok. Az Európai Unió a növényvédőszer-használat csökkentését irányozza elő, az orosz-ukrán háború miatti új gazdasági és élelmiszerpiaci helyzet viszont a mezőgazdasági termelés növelését kényszeríti ki, amelyhez továbbra is szükség lesz az észszerűen és szabályosan felhasznált növényvédő szerekre. Nincsenek hát könnyű helyzetben az ágazat szereplői, a Portfolio Agrárszektor 2022 Konferencián, Siófokon megrendezett kerekasztal-beszélgetésben azzal azonban egyetértettek a szakértők, hogy megfelelő növényvédelem nélkül nincsen megfelelő mezőgazdasági termelés sem. Továbbá azzal is, hogy a fenntarthatóság ebben a szektorban is megkerülhetetlen lett.