Forradalmi megoldás: nanobuborékkal kezelhető a salátagyökerek gombás fertőzése
2024. április 18. 14:14
Az eljárás a hozamot is növeli.
A Proefstation, vezető belga mezőgazdasági kutatóközpont munkatársai 2023-ban egy tanulmányt adtak közre a zöldségnövények gyökereit óriási mértékben károsító anaerób penészgomba (Phytophthora cryptogea) fertőzések visszaszorítási lehetőségeiről, és "Moleaer" néven kidolgoztak egy eljárást az ilyen fertőzések ellen.

Nanobuborékkal csökkenthető a gyökerek gombás megbetegedései – Fotó: Shutterstock
A kutatók megállapították, hogy a hőmérséklet kiemelt szerepet játszik a kórokozó gombák terjedésében: a Pythium és a Phytophthora esetében egyaránt 25 és 30 Celsius-fok között figyelhető meg a legnagyobb növekedés.
A kísérletekben a növényeket mesterségesen fertőzték meg Phytophthorával, és további stresszhelyzeteket váltottak ki a magasabb hőmérséklet (25 ºC vagy 77 ºF) tartása érdekében.
A nanobuborékokkal és oxigénnel dúsított vízzel kezelt, hidropóniás rendszerben termesztett saláták gyökerei teljesen egészségesek maradtak, termésük pedig mintegy 11 százalékkal nagyobb tömeget mutatott a szaponinnal kezelt és kezelés nélküli kontrollhoz képest.
A Proefstation tanulmánya egyértelműen igazolta, hogy a Moleaer nanobuborék technológia a fokozott oxigénellátás révén hatékonyan segíti a saláta gyökérzónájából a kórokozók eltávolítását, és növeli a salátafejek súlyát. Az eredmény alapján megállapítható, hogy az ilyen kezelés hatékony védelmet nyújt a gombával szemben.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A mesterséges édesítőszerekben lévő vegyi anyagok károsíthatják a DNS-t
2023. június 13. 15:44
A szukralóz-6-acetátról - a szukralóz emésztése során keletkező vegyületről - szóló új tanulmány eredményei megkérdőjelezik az általánosan használt mesterséges édesítőszerek biztonságosságát.
A szukralóz a cukornál körülbelül 320-1000-szer édesebb mesterséges édesítőszer, amelynek kalóriatartalma nulla. Élelmiszerek széles skáláján használják, többek között diétás italokban, rágógumikban, cukormentes lekvárokban, kávészirupokban és szószokban.
Figyelem! Ha ilyen mákot vettél, ne használd fel!
2024. december 04. 12:48
Idegen anyag lehet benne.