Gazdák foglalják el jövő héten Franciaországot

2024. november 13. 19:36
A Mercosur-megállapodás ellen tiltakoznak a termelők. A francia gazdák az utakat nem fogják lezárni, mint tavaly.
Gazdák foglalják el jövő héten Franciaországot
A gazdák Brüsszelben már szerdán, Franciaországban jövő héten tiltakoznak / Fotó: AFP
 
Új tiltakozó akcióba kezdenek a jövő héten a francia gazdák az Európai Unió tervezett szabadkereskedelmi egyezménye ellen a Dél-amerikai Közös Piaccal (Mercado Común del Sur – Mercosur), mert attól tartanak, hogy az olcsó agrárimport veszélyezteti a megélhetésüket. Az akciót szerdán jelentették be.
 
„Drámai következményekkel járhat a mezőgazdaságra ez a kereskedelmi megállapodás” – figyelmeztetett a France Inter rádiónak nyilatkozva Arnaud Rousseau, a húszezer helyi agrárszakszervezetet tömörítő FNSEA (Fédération nationale des syndicats d’exploitants agricoles) igazgatója.
 
„Ezért hétfőtől kezdve ott leszünk minden régióban, hogy hallassuk Franciaország hangját, abban a reményben, hogy minden európai ország csatlakozik hozzánk, mert ez nem egyetlen ország ügye, nem francia ügy, hanem európai” – idézte a szavait a Reuters.
 
Az utakat ezúttal nem zárják le a gazdák
A tavalyi tiltakozásoktól eltérően a gazdák most nem tervezik az utak és autópályák lezárását; akkor is az olcsó, többek között ukrán import, valamint a túlságosan szigorú uniós szabályozások ellen tiltakoztak, nem csupán Franciaországban, hanem több más tagállamban is Spanyolországtól Németországig.
 
Nem az a célunk, hogy megzavarjuk a francia emberek életét, hanem az, hogy elmondjuk nekik: büszkék vagyunk rá, hogy etetjük őket, és továbbra is termelni akarunk – hangsúlyozta Rousseau.
 
A kormány mellettük áll
A gazdák élvezik a kormány támogatását. A megállapodást eddig is nagyrészt Párizs blokkolta, és Annie Genevard agrárminiszter vasárnap megismételte, hogy rossznak tartja az egyezményt, amelyet Brüsszel még idén tető alá akar hozni.
A francia kormány a gazdák mellett áll, meg akarja akadályozni a Mercosur-megállapodást / Fotó: AFP
 
A tárcavezető szerint a megállapodás eredményeként „99 ezer tonna marhahús, 108 tonna cukor és hasonló mennyiségű csirkehús” juthat be az országba, ami tragikus károkat okoz majd a helyi termelőknek, akiket így is elég gond sújt.
 
Brüsszelben már szerdán megjelentek a traktorok
Nem a francia gazdák az egyetlenek, akik hangot adnak a tiltakozásuknak: a belga agrártermelők szerdán vonultak az EU épülete elé a vallon szövetség, a FUGEA felhívására. A The Brussels Times tudósítása szerint 
 
az egész városban és a teljes brüsszeli régióban is közlekedési fennakadások várhatók a felvonuló traktorok miatt.
 
Az állattenyésztőket és gazdálkodókat tömörítő szövetség a múlt héten felszólította a vallon és a szövetségi mezőgazdasági minisztert, hogy nyilvánosan álljanak ki a Mercosur-egyezmény ellen.
 
Az Európai Bizottság nem enged
Az állami tulajdonban lévő Radio France Internationale értesülése szerint azonban az Európai Bizottság köti az ebet a karóhoz, a francia és a termelői ellenkezés ellenére le akarja zárni a negyed százada tartó tárgyalásokat, és ebben támogatja két nagy tagállam, Németország és Spanyolország.
FRANCE-POLITICS-GOVERNMENT-AGRICULTURE
Annie Genevard agrárminiszter próbál szövetségeseket keresni az EU-ban / Fotó: AFP
 
Eredetileg arról volt szó, hogy az egyezményt a G20-as csoport november 18–19-én Brazíliában tartandó csúcstalálkozóján aláírhatják, uniós illetékesek és diplomaták szerint azonban ezt még „korai” és „nagyon hipotetikus” lenne kijelenteni.
 
Azonban Párizs sem mondott még le róla, hogy megtorpedózza a tervet. Négy további tagállam támogatása szükséges ahhoz, hogy meglegyen a lakosság 35 százalékát képviselő blokkoló kisebbség, és a mezőgazdasági miniszter „aktívan dolgozik” azon, hogy meggyőzze „Belgiumot, Bulgáriát, Ausztriát, Írországot, talán Olaszországot”, hogy vétózzák meg a megállapodást.
 
Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselő-jelöltje azonban keddi meghallgatásán támogatta az egyezményt, és figyelmeztetett, hogy ha a 27-ek nem lépnek, „akkor az űrt Kína tölti majd be”. A figyelmeztetés nem légből kapott, mert Peking folyamatosan növeli jelenlétét Latin-Amerikában.
 
Videó itt.
 
forrás: vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Gazdaságátadás: az állatokat akkor is el kell látni, ha családi tragédia történt

2023. október 20. 17:41
Az első gazdasszonyokról szóló konferencián jártunk.
 
A MAGOSZ első "Gazdaasszony az agráriumban" című konferenciáján gazdálkodók beszélgettek a nők szerepéről az agráriumban az OMÉK-on. A kerekasztal-beszélgetés során elhangzott, hogy a 15-20 évvel ezelőtti időszakhoz képest olyan mértékű az innováció és az adminisztrációs rendszer változása, hogy ma már nagyon szerteágazó, amihez egy gazdálkodónak, legyen nő vagy férfi, értenie kell (finanszírozás, projektmenedzsment, piacelemzés, agrotechnológia, értékesítés).

Hiába nyitottak a munkaadók, kicsi az esélye az évközi minimálbér-emelésnek

2023. június 23. 15:44
Túl vannak az első tapogatózó egyeztetésen a szociális partnerek, miután hónapok óta csökken a minimálbér vásárlóereje. A vállalkozói oldal ugyan nyitottnak mutatkozik az évközi emelésre, amely legkorábban szeptember–október tájékán lenne esedékes, de akkor már a jövő évi minimálbér-tárgyalásoknak kell elindulniuk.
 
A munkaadói oldal sem zárkózott el attól, hogy elinduljon egy párbeszéd a felek között, mert ők is érzékelik, hogy a magas infláció mekkora probléma a munkavállalók körében – mondta a Világgazdaságnak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) csütörtöki ülése után.