Gazdálkodási napló: fontos információk a könnyítésekről
2024. február 09. 16:09
könnyítések ellenére mindenki próbálja meg a teljeskörűen rögzíteni a naplót – tanácsolja a NAK.
A 2024. február 1-jén megjelent „Könnyítések a Gazdálkodási Napló benyújtási folyamatában” AM közlemény kapcsán több kérdés is felmerült, ezekre válaszolt a nak.hu a tájékoztatójában.
A nak.hu arra hívja fel mindenki figyelmét, hogy a könnyítések ellenére lehetőségei szerint próbálja meg a teljeskörűen rögzíteni a naplót – fotó: pixabay.com
1. A helyszíni ellenőrzésre kijelölt gazdálkodók esetében az ellenőrzés a papíralapú gazdálkodási- és permetezési naplók alapján fognak történni. A könnyítések alapvetően az elektronikus feltöltésre vonatkoznak, helyszíni ellenőrzéskor a gazdálkodó által vállalt kötelezettségek szerinti adattartalommal be kell tudni mutatni a gazdálkodási- és permetezési naplókat.
2. A gazdálkodók legfontosabb tennivalója az elektronikus adatszolgáltatásra vonatkozóan, hogy a feltöltési kötelezettség keretében a 2023-as elektronikus gazdálkodási naplót legkésőbb február 15-ig hozzák létre.
3. Kinek kell elektronikusan feltöltenie a gazdálkodási naplójának adattartalmát?
AÖP támogatást igénylőknek
- VP4-10.1.1-21 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (a továbbiakban: AKG)
- VP4-11.1.1-11.2.1-18 és VP4-11.1.1-11.2.1-21 Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (a továbbiakban: ÖKO)
- VP4-12.1.1-16 NATURA 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációskifizetések (a továbbiakban: VP NATURA 2000 GYEP)
- VP4-4.4.1-16 Élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások
- VP4-4.4.2.2-16 Vízvédelmi célú nem termelő beruházások: vízvédelmi és vizes élőhelylétrehozása, fejlesztése
- VP2-6.1.1-16 A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás
- VP2-4.1.3.2-16 Kertészet korszerűsítése – ültetvénytelepítés támogatására öntözéskialakításának lehetőségével támogatás
- VP3-14.1.1-23 A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás
- VP2-4.1.3.2-4.1.3.3.-5.1.1-21 Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása
- VP2-4.1.3.5-21 Kertészeti üzemek megújításának támogatása
- VP-5-4.1.1.6-15 Az állattenyésztési ágazat fejlesztése -trágyatárolók építése
- VP2-4.1.3.3-16 Kertészet korszerűsítése – gyógy-és fűszernövény termesztés fejlesztése támogatás
- VP2-4.1.3.6-17 Borszőlőültetvény telepítés támogatása
- Nitrátérzékeny területen gazdálkodóknak (adattartalom az eGN kitöltési útmutató szerint, a benyújtási határidő 2024.03.31)
4. Vezetnie kell a gazdálkodási naplót az eGN kitöltési útmutató szerinti adattartalommal, de NEM kell elektronikusan feltöltenie azt adattartalmát (helyszíni ellenőrzés során azonban be kell mutatnia) az alábbiak által érintetteknek:
- erózióérzékeny területtel rendelkezik
- aki a HMKÁ8 nem termelő tájképi elemekre és területekre vonatkozó minimális arányt nitrogénmegkötő növényekkel vagy ökológiai másodvetéssel teljesíti
- termeléshez kötött közvetlen támogatást igényelt
5. Milyen időszak vonatkozásában kell az adatokat feltölteni?
- 2023.01.01 – 2023.12.31 naptári év vonatkozásában a Nébih felületén ennek megfelelően legalább a 2023-as napló megnyitásával, a szükséges műveletek és adatok rögzítésével.
- A 2024-es napló elektronikus feltöltését egyelőre nem vizsgálják, természetesen helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálhatják a 2024. évi naplót (papíron vagy akinek már megvan elektronikusan).
6. Azon gazdálkodók, akik növényvédőszer-használattal összefüggő vállalásokat tettek az egyes támogatások igénylésekor, a megfelelés a permetezési napló tartalma alapján ellenőrizhető, tehát mindenki február 15-ig ellenőrizze azon táblái kapcsán a permetezési napló feltöltését.
- Amennyiben valaki növényvédőszer korlátozást vállalt, majd egyáltalán nem használt növényvédő szert, ettől függetlenül rögzítse a permetezési napló kötelezettséget gazdaság és tábla szinten is.
- Ha a növényvédő szeres kezelések rögzítésre kerültek, de a permetezési napló kötelezettség nem került felvételre, a 2023-as naptári év naplójának ellenőrzésében nem von szankciót maga után.
- Nem elvárás a növényvédelmi megfigyelések elektronikus rögzítése (helyszíni ellenőrzésen azonban papíralapon az arra kötelezetteknek be kell tudni mutatni).
7. A Nébih a február 15-ig hiányos, vagy nem megfelelően töltött permetezési napló esetén elektronikus üzenetet fog küldeni, amely alapján az abban megjelölt határidőig kiegészíthető lesz az elektronikus gazdálkodási napló és annak permetezési napló része.
- A támogatásokhoz kapcsolódó szankció azon ügyfelek esetében nem kerülhető el, akik egyáltalán nem hoztak létre elektronikus gazdálkodási naplót 2024.02.15-ig, vagy akik az adott támogatásban részt vevő területükön tiltott szert juttattak ki.
- A támogatások kifizetéséhez azonban az adatpótlási határidő lejártáig a Nébih által küldött elektronikus levélben szereplő releváns adatokat fel kell tölteni, mert ellenőrzésre kerülnek.
8. Akinek vállalásai alapján előírás, azok tápanyag-gazdálkodási tervet töltsék fel az eGN-be február 15-ig.
A nak.hu felhívja mindenki figyelmét, hogy a könnyítések ellenére lehetőségei szerint mindenki próbálja meg teljeskörűen rögzíteni a naplót. A rögzítést ne hagyja az utolsó napokra, hiszen várható a rendszer leterheltsége.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Újabb támogatásra lehet pályázni a tejhasznú szarvasmarha ágazatban
2023. április 06. 13:23
Megjelent az új, tejhasznosítású szarvasmarha ágazatot érintő állatjóléti támogatás, keretösszege 28 milliárd forint – jelentette be Nagy István. A forrásokra 2023. május 1– 31. között lehet pályázni.
A tárcavezető kifejtette, a felhívás keretében rendelkezésre álló forrásokat a már jelenleg is futó hasonló támogatás folytatásaként a nőivarú, tejtermelő szarvasmarhák tartása esetén lehet majd igénybe venni. Az alaptámogatáshoz kapcsolódó kötelezettségeket minden igénylőnek vállalnia kell. Így az állatsűrűségre, gondozói felügyeletre, valamint a fejési technológiára és preventív beavatkozásokra vonatkozó kötelezettségeknek is eleget kell tenni. A kiegészítő támogatásokhoz kapcsolódó előírások önkéntesek. Ezek a természetes körülmények biztosítására, valamint takarmányozásra vonatkozó előírások.
HAMAROSAN BENYÚJTHATÓ A TENYÉSZKOCA ÁLLATJÓLÉTI TÁMOGATÁSI IGÉNY
2023. március 07. 16:34
A tenyészkoca állatjóléti támogatása igénybevételének feltételeiről szóló 7/2015. (III. 11.) FM rendelet alapján a tenyészkoca tartása során az igénylők az előírásokon túlmutató állatjóléti kötelezettségvállalás ellentételezésére – az előírtnál nagyobb férőhely; előírtnál jobb mikroklíma paraméter értékek; kártevő- és légyirtás; megnövelt fényerő; továbbá takarmányozáshoz ivóvíz minőségű víz biztosítására – vissza nem térítendő állami támogatást vehetnek igénybe, amennyiben vállalják a támogatott tevékenység öt éven át történő folytatását.
A támogatási kérelem kizárólag az ügyfélkapus azonosítást követően elérhető elektronikus kérelemkitöltő felületen, a Magyar Államkincstár által erre a célra kialakított elektronikus űrlapon, a 2023/2024. támogatási évre vonatkozóan 2023. március 16. 9:00:00 és 2023. március 31. 23:59:59 között tölthető ki és nyújtható be!