Génmódosított élelmiszerek: biztos a magyar "nem"
2024. július 16. 15:00
A magyar kormány elutasítja a génmódosított élelmiszerekre vonatkozó szabályok enyhítését.

Az unió élelmiszerbiztonsági hatósága tudományos szempontból megalapozottnak találta a szabályozás enyhítését – forrás: Pixabay
Az EU élelmiszerbiztonsági hatósága (EFSA) viszont támogatja azt és az Európai Bizottság is kezdeményezte a GMO-kra vonatkozó szabályozás módosítását. Utóbbi javaslata szerint az eddig két kategóriába sorolt genomikai technikák (NGT) felhasználásával termesztett növények közül az NGT 1 kategóriába tartozó növények mentesülnének a géntechnológiával módosított szervezetekre (GMO-k) vonatkozó szigorú uniós követelmények, így a kötelező címkézés és a hosszadalmas engedélyezési eljárás alól is.
Az NGT 2 kategóriába sorolt, mélyrehatóbb DNS-módosítással rendelkező növényekre továbbra is vonatkoznának a GMO-szabályok.
Az unió élelmiszerbiztonsági hatósága tudományos szempontból megalapozottnak találta a szabályozás enyhítését. Az Európai Parlament februárban alakította ki álláspontját a génszerkesztett növényekkel kapcsolatban, azonban az ügy december óta az Európai Unió Tanácsában rekedt, mivel egy kisebbségben lévő csoportosulás elutasította és blokkolta a spanyol elnökség által előterjesztett kompromisszumos szöveget.
Ezután úgy tűnt, hogy a belga elnökségnek kompromisszumos javaslattal sikerül feloldani a konfliktust, azonban az idei hónaptól a soros elnökséget betöltő magyar kormány úgy tűnik, megakadályozza a szabályozás módosítását, Budapest kétségbe vonja az NGT 1 és a hagyományos növények egyenértékűségét.
Az élelmiszerbiztonsági hatóság véleményével szemben a magyar kormány szerint a bizottság által javasolt kritériumok „nem biztos, hogy elegendőek a hasonlóság megállapításához". A magyar uniós elnökség felkérte az uniós országokat, hogy tegyenek javaslatot alternatív kritériumokra az NGT 1-es kultúrákra vonatkozóan.
Az Orbán-kormány a címkézési követelményekről, illetve az NGT-növények és a biogazdálkodás együttéléséről is megnyitja a vitát, amikor azt hangoztatja: a génmódosított növények és a biotermesztés szétválasztása nehéznek bizonyulhat.
A magyar kormány álláspontja szerint több uniós ország szeretné, ha az NGT 1 kötelező címkézési szabályait a vetőmag-előállításon kívül kiterjesztenék az élelmiszerekre és más termékekre is annak érdekében, hogy a teljes termelési lánc mentén biztosítható legyen az átláthatóság.
Forrás: agroinform.hu/Economx
Kapcsolódó cikkek
Kézműves Kiválóságok Díj 2023, ahol Magyarország legfinomabb értékei versengenek!
2023. szeptember 12. 16:51
A Kézműves Kiválóságok Díjra való nevezés izgalmas időszaka következik! Magyarország legismertebb kézműves termelői készülnek bemutatni kreativitásukat és hagyományőrző szakértelmüket immár harmadik alkalommal. A díjra szeptember 25-ig lehet jelentkezni!
Különleges trappistasajtot fejlesztettek Kaposváron
2023. január 23. 12:21
Egészségvédő tejtermékeket fejlesztett ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kaposvári kampusza, valamint a Fino Food Kft.; a felsőoktatási intézmény és a tejipari cég napokban zárult, 1,8 milliárd forintos projektjének eredményeként készülő élelmiszerek jövőre az üzletek polcaira kerülhetnek – tájékoztatott közleményében a MATE.
„A magyarok által leginkább kedvelt tejtermékeket fejlesztették tovább” a három évig tartó, döntő részben európai uniós pályázati forrásból megvalósult programban – idézi az MTI Szommerné Egyed Lindát, a Fino-Food Kft. ügyvezetőjét.