Gigamennyiségű metángázzal járulnak hozzá a tehenek a globális felmelegedéshez

2016. május 18. 09:00
A szarvasmarhák (és más kérődző állatok) beleiben a rostok megemészthetetlensége miatt nagy mennyiségben termelődik metán.

Napjainkban mind többet hallunk az üvegházhatású gázok káros hatásáról. Az ilyen gázra jellemző, hogy átereszti (csak kismértékben nyeli el) a rövidebb hullámhosszú napsugárzást, ugyanakkor jelentős mértékben elnyeli a földfelszín hosszúhullámú kisugárzását. Mindezek miatt hozzájárul a felszín, illetve a felszínközeli levegőréteg felmelegedéséhez.

 

 
 
 

 

Régóta ismert az a tény, hogy az állattenyésztési szektor jelentős mértékben járul hozzá az „antropogén” üvegházhatású gázok okozta légszennyezéshez. Így a mezőgazdasági metántermelésért – a rizstermesztés mellett – elsősorban a szarvasmarha-állomány felelős. (Rizstermesztéskor az elöntött rizsföldek talajában lévő szerves anyagok elegendő oxigén hiányában lebomlanak, az egyik keletkező melléktermék a metán.)

A kérődző állatok körében természetesen – állománynagyságuk és nagy termetük miatt – elsősorban a szarvasmarha a metántermelés fő okozója. Mennyit is termelnek? Az USA-ban a szarvasmarha-telepekről több millió tonna (!) szén-dioxid és metán kerül a légtérbe, ezzel pedig az állattartó telepek nagyon is jelentős mértékben járulnak hozzá a globális felmelegedéshez.

szarvasmarha

Nyugat-Európában a tejhasznú szarvasmarha-állomány takarmányozására a hüvelyesek termesztése a legjobb módszer – fotó: Shutterstock

A Science for Environment Policy (2016, 446) közlése szerint a hozzájárulás mértéke világszinten 14,5%, ami 2,4 metrikus gigatonna CO2-ekvivalensnek felel meg. Kézenfekvőnek tűnik tehát a kérődző állatok okozta légszennyezés csökkentési lehetőségeinek számbavétele mellett azt is vizsgálni, hogy az egyes intézkedések milyen számszerűsített költségekkel és hasznokkal járnak, egyben a marginális költségeket is figyelembe venni.

A csökkentési lehetőségek számbavételekor olyan megoldások is szóba kerültek, mint az étrendi olajok takarmányba keverése, kalcium, kálium és nátrium-nitrátok formájában a takarmányozásra szánt szalma karbamidos kezelése, a COcsökkentéséhez a legeltetési gyakorlat javítása és hüvelyesek vetése, termesztése.

Költségigény szempontjából legkedvezőbbnek ígérkezik a legeltetési gyakorlat javítása, de a hüvelyesek vetése is jó gondolat, minthogy a költségeket ellensúlyozni tudja a megnövekedett takarmányhozam.

A többi módszer – a nagy költségigény miatt – nem tud meghonosodni a farmerek gyakorlatában. Nyugat-európai viszonyok között a tejhasznú szarvasmarha-állomány takarmányozására a hüvelyesek termesztése tűnik a legjobb és legköltségtakarékosabb módszernek.

Forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Mától beadhatóak az egységes kérelmek

2018. április 04. 19:31
2018. április 3-án megnyílt az egységes kérelem kitöltési felülete – közölte a Magyar Államkincstár.

Gyesről visszatérve köteles vagyok elfogadni másik pozíciót?

2017. augusztus 31. 09:29
GYES-ről munkába visszatérő anyuka vagyok, jeleztem a főnökömnek es a HR osztálynak, hogy 4 órában szeretnek dolgozni, amint a kisfiam elkezdi a bölcsődet. Szülés előtt egy multinacionális cég középvezetője voltam, ez a pozíció jelenleg be van töltve. A cég nagyon korrekt volt, felajánlottak egy másik pozíciót, 4 órában, viszont nem szeretnek ebben a munkakörben dolgozni. Mik a lehetőségeim jogilag? Elutasíthatom ezt a felajánlott pozíciót? Mi ennek a jogi következménye? Ez nem azt jelenti, hogy én felmondtam és megszűnik a munkaviszonyom?