Gyümölcsfák oltásának és átoltásának technikáját lehet elsajátítani a MATE felnőttképzésén

2024. január 16. 16:52
A hazánkban termesztett legfontosabb gyümölcsfajok alakító- és fenntartó metszésének módszereit mutatják be a szakemberek.
 
A MATE Kertészettudományi Intézete felnőttképzési program keretében idén is meghirdeti országos tavaszi gyümölcsmetszési tanfolyamát. Emellett 2024 áprilisában új képzést is indít, ahol a gyümölcsfák oltásának és átoltásának technikáját lehet elsajátítani Budapesten, Cegléden, Érden, Fertődön és Keszthelyen.
Gyümölcsfák oltásának és átoltásának technikáját lehet elsajátítani a MATE felnőttképzésén
Metszési tanfolyamok
A tavaszi metszés a gyümölcsöskertekben nagyon fontos munka, amely a következő évi terméshozás megalapozása, valamint növényeink hosszú távú termőegyensúlya, kondíciója és egészsége szempontjából is kiemelt jelentőségű.
 
A gyümölcsfákat és bokrokat nemcsak tavasszal metszhetjük, de az időjárás erre ilyenkor ideális. A különböző gyümölcsfajok metszési időpontjának megválasztásánál ugyanakkor növényvédelmi és egyéb szempontokat is figyelembe kell vennünk. A 2024. évi metszési tanfolyamok ezért Keszthelyen március elején kezdődnek, majd további két márciusi hétvégén országosan négy helyszínen, Budapesten, Cegléden, Érden és Fertődön lesznek. Bárki jelentkezhet, a részvétel nem igényel semmilyen előképzettséget.
 
A kétnapos gyakorlati képzés során a hazánkban termesztett legfontosabb gyümölcsfajok alakító- és fenntartó metszésének módszereit mutatják be, intenzív és extenzív ültetvényekben. A metszési tanfolyam célja, hogy minél többféle gyümölcsfaj, koronaforma és művelési rendszer szakszerű metszésének szakmai fogásaival ismerkedjenek meg a résztvevők. ​​​​​​​Ahhoz, hogy úgy tudjuk alakítani, metszeni gyümölcstermő növényeinket, hogy ne csak jól teremjenek, hanem esztétikai élményt is nyújtsanak, alapvető szakmai ismeretek elsajátítása szükséges.
 
A MATE Kertészettudományi Intézetének tanszékei, kutatóállomásai régóta foglalkoznak a különböző gyümölcsfajok kutatásával, a termesztéstechnológiai elemek fejlesztésével, valamint új fajták nemesítésével. A munkatársak szakértelme garancia arra, hogy a metszési tanfolyam résztvevői a legkorszerűbb ismereteket kapják, a kísérleti ültetvények hálózatának bőséges növényanyaga pedig a metszés gyakorlati ismereteinek elsajátításához nyújt kiváló lehetőséget.
 
A különböző helyszínek egyéni gyakorlati programot kínálnak a kutatási profil és az adottságok szerint. Soroksáron az almatermésűek és a csonthéjasok fáinak metszési módjait mutatják be, Érd-Elvirán valamennyi csonthéjas gyümölcsfaj és az alma metszésének korszerű módszereit ismerhetik meg a résztvevők, Cegléden a kajszi és a szilva különböző művelési rendszereinek metszését lesz mód gyakorolni, Keszthelyen pedig elsősorban körte- és almafák állnak rendelkezésre a metszésmódok gyakorlására. Fertődön a bogyósgyümölcsűek nemesítésének van jelentős hagyománya, így itt elsősorban ezek ápolására vonatkozó ismereteket lehet szerezni.
 
A génbanki gyűjteményként működő kísérleti ültetvényekben sokrétű kutató-fejlesztő munka folyik, így a fajták nagy változatossága, valamint sokféle korú és művelési rendszerű ültetvényrész áll rendelkezésre a gyakorlati oktatás számára.
 
Metszési tanfolyamok helyszíne és időpontjai:
 
  • Budapest – Soroksár: 2024. március 8-9. és március 22-23. (péntek-szombat, 8:30-16:30)
  • Cegléd: 2024. március 8-9. és március 22-23. (péntek-szombat, 8:30-16:30)
  • Érd-Elvira: 2024. március 8-9. és március 22-23. (péntek-szombat, 8:30-16:30)
  • Fertőd: 2024. március 8-9. (péntek-szombat, 8:30-16:30)
  • Keszthely: 2024. március 1-2. és március 8-9. (péntek-szombat, 8:30-16:30)
tanfolyam
Tanfolyamok
 
A MATE 2024-ben első alkalommal hirdeti meg „Gyümölcsfák oltása” című felnőttképzési tanfolyamát.
 
A felmerült gyakorlati igények kielégítésére a MATE Kertészettudományi Intézet tudományos fokozattal és bőséges gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező munkatársai kidolgozták az oltványok előállításának egynapos, rövid felnőttképzési tanfolyamát.
 
A program során a résztvevők megismerik az eredményes oltás eszközeit (az oltókést, viaszt és a kötözőszalagot) és azok helyes használatát. Megtanulják az alany és nemes fogalmait, azok minőségi követelményeit. Elsajátítják a helyes oltócsap vágás műveletét és az oltás technikai kivitelezését.
 
Gyakran felmerülő igény az idősebb fák átoltásának kivitelezése, ehhez az ültetvényekben meglévő korosabb fák átoltására is lehetőséget biztosítanak. A gyakorlati képzés során a résztvevők megtanulják az oltványelőállítás technikai műveleteit is, amelyet a nap folyamán alaposan begyakorolnak.
 
A nap végén a saját előállítású oltványokat a résztvevők hazavihetik, így az eredés sikerességét otthon lehet ellenőrizni az év hátralévő részében. Az oltáshoz szükséges eszközöket és növényanyagot a tanfolyami résztvevőknek a MATE biztosítja.
 
Oltási tanfolyamok helyszíne és időpontjai:
  • Budapest – Soroksár: 2024. április 5. (péntek) 8:30-16:30
  • Cegléd: 2024. április 5. (péntek) 8:30-16:30
  • Érd-Elvira: 2024. április 5. (péntek) 8:30-16:30
  • Fertőd: 2024. március 22. (péntek) 8:30-16:30
  • Keszthely: 2024. április 5. (péntek) 8:30-16:30

Jelentkezési lap és bővebb információk:

https://uni-mate.hu/feln%C5%91ttk%C3%A9pz%C3%A9s
 
https://kerteszettudomany.uni-mate.hu/
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Állattartó telepek fejlesztése és megújítása: nyilvánossá vált a két pályázat

2024. április 12. 17:08
Mutatjuk, mikortól lehet a támogatási kérelmeket benyújtani.

Nagy Istvánt kérdeztük a szántásról és hogy milyen jövő vár a kis- és közepes gazdaságokra

2023. október 17. 16:20
A miniszteri interjúban az is szóba került, hogy milyen változásokra lenne szükség a vetésszerkezetben.
 
Az utóbbi egy év arról szólt az agráriumban, hogy minden, amit eddig biztosra vettünk, megkérdőjelezhető. A kukoricatermesztés sikere tavaly leginkább a szerencsén múlott, az inputanyagárak olyan mértékben ingadoznak, hogy ember legyen a talpán, aki tervezni tud. A terményárak miatt pedig a legnagyobb igyekezet ellenére is alig volt olyan növény 2023-ban, amit jövedelmezően lehetett termeszteni.