Hallgató díjazása, egyéb juttatása szakmai gyakorlat esetén

2019. április 15. 07:54
Háromhetes szakmai gyakorlaton lévő főiskolai hallgatót megillet-e szabadság, illetve milyen formában kell számára étkezést biztosítani – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Főiskolai hallgató háromhetes, egybefüggő szakmai gyakorlatát töltené egy cégnél. Az intézménnyel a cég köt együttműködési megállapodást, a hallgatóval pedig hallgatói szerződést. Az Mt. vonatkozik a hallgatóra. Üzemorvoshoz is el kell küldeni? Díjat nem fizetünk neki, mivel három hét lesz a gyakorlata. Szabadság egy nap jár neki, ezt természetben adjuk ki. Így a cégnek nem kell semmit sem számfejtenie? A középfokú szakmai gyakorlatnál a diáknak kell természetbeni étkeztetést biztosítani. Mi a helyzet a hallgatóval, ha napi 4 órában foglalkoztatott? A cégnél nincs meleg/hideg étkeztetési lehetőség, tehát nincs konyha, büfé. Ha biztosítanunk kell a hallgatónak étkeztetést a napi 4 órára, akkor jó megoldás, ha rendelünk a cég nevére szólóan a hallgatónak ételt? Vagy a hallgató vásárol élelmet magának, és hoz róla a cég nevére szóló számlát, és annak összegét kifizetjük neki? A cégnél egyes meghatározott juttatásként kell ezt kezelni?

Az említett esetben is kötelező a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat – kezdte válaszát szakértőnk.

A hallgatói munkaszerződés alapján foglalkoztatott hallgatót az általános szabályok szerint illeti meg a szabadság, sőt a betegszabadság is. Ha ezt természetben adja ki a munkáltató, akkor valóban nem kell semmiféle díjazást számfejteni.

A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény 68. paragrafusának (1) bekezdése szerint a tanulót a gyakorlati képzésével összefüggésben – az iskolai rendszerű szakképzésben részt vevő tanulók juttatásairól szóló miniszteri rendelet rendelkezései szerinti – kedvezményes étkeztetés, útiköltség-térítés, munkaruha, egyéni védőfelszerelés (védőruha), tisztálkodási eszköz és kötelező juttatások illetik meg.

A vonatkozó 4/2002. OM-rendelet 3. paragrafusának (1) bekezdése szerint a tanuló részére a gyakorlati képzési napokon egyszeri kedvezményes étkezést vagy az étkezési költségeihez természetbeni hozzájárulást kell biztosítani. A rendelet nem ír elő minimális óraszámot, így – szakértőnk álláspontja szerint – ezen szabály 4 órás foglalkoztatás esetén is kötelezi a munkáltatót.

A (2) bekezdés alapján az étkezésről meleg – kivételesen indokolt esetben hideg – élelem biztosításával a gyakorlati képzést szervező a helyileg szokásos módon köteles gondoskodni.

A (4) bekezdés alapján, ha a gyakorlati képzést szervező a tanuló részére természetbeni hozzájárulást (étkezési utalvány, jegy stb.) biztosít, annak értéke nem lehet kevesebb a dolgozóknak juttatott étkezési hozzájárulás – a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben meghatározott – adómentes összegénél. Ez alapján tehát vagy helyben biztosít élelmet a munkáltató, vagy étkezési jegyet ad, ami egyes meghatározott juttatásnak számít.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Eszköz vagy érték a munkavállaló? - a vezető szerepe a fluktuációban

2021. október 15. 09:33
Egyre több szervezet ébred rá arra, hogy a sikerük nagy mértékben azon (is) múlik, hogy a náluk dolgozó emberek elkötelezettek-e munkahelyük iránt vagy sem. Ez a felismerés pedig felveti azt a kérdést, hogy egy vezető milyen mértékben felelős azért, hogy az adott szervezetben a munkavállalók menni vagy maradni akarnak.

AB: Nem alkotmányellenes az egészségügyi szolgálati jogviszony szerinti csökkentett végkielégítés

2022. április 04. 08:47
Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény értelmében az egészségügyi dolgozók közalkalmazotti jogviszonya egészségügyi szolgálati jogviszonnyá alakult át. A sérelmezett rendelkezés alapján, ha az egészségügyi szolgálati munkaszerződés határidőben nem került megkötésre, az érintett közalkalmazotti jogviszonya 2021. március 1-jével megszűnt. Ebben az esetben az érintett - a szolgálati idő hosszától függően - csökkentett összegű (1, 2 vagy 3 havi) végkielégítésre jogosult. Ezt a rendelkezést támadták az Alkotmánybíróság (AB) előtt. Az indítványt elutasító döntést az alábbiakban ismertetjük: