Háromszor több pénz jut az agrárium és az élelmiszeripar fejlesztésére

2024. december 12. 19:58
A fenntartható és innovatív kertészeti fejlődés azonban csak elhivatott gazdákkal lehetséges.
Háromszor több pénz jut az agrárium és az élelmiszeripar fejlesztésére
A mezőgazdasági ágazat fenntarthatóságának elősegítése kiemelt prioritás, ugyanúgy, mint a tudásalapú és innovatív agrárgazdaság megteremtése. E célok eléréséhez a kutatások, a fejlesztések és innovációk mellett nagy szükség van az elhivatott és együttműködő gazdákra is, így ez alól a kertészeti ágazat szereplői sem jelentenek kivételt.
 
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a FruitVeB kecskeméti évzáró konferenciáján ismertette, hogy az élelmiszerellátás biztonsága szempontjából megkerülhetetlen a klímaváltozás kérdése.
 
A kormány elkötelezett a fenntartható és versenyképes agrárium mellett, ezért döntött úgy, hogy a 2027-ig tervezett csaknem 2900 milliárd forintos európai uniós fejlesztésekhez - az unióban egyedülálló módon- 80 százalékos nemzeti társfinanszírozást biztosít.
 
Ebből következően a jelenlegi ciklusban háromszor több pénz jut az agrárium, illetve az élelmiszeripar fejlesztésére, mint a megelőző uniós finanszírozási időszakban. A vidékfejlesztési támogatásokkal az új ciklusban - a versenyképességet és a hatékonyságot növelő beruházások megvalósulásának elősegítésére -1500 milliárd forintos keretet különített el az agrártárca.
zöldségek
A mezőgazdasági ágazat fenntarthatóságának elősegítése kiemelt prioritás – fotó: pixabay.com
 
Példaként említette, hogy ösztönzik a precíziós gazdálkodást, az öntözési rendszerek fejlesztését és a klímaálló növényfajták termesztését.
 
Fenntartják a környezettudatos gazdálkodás ösztönzésére összpontosító intézkedéseket, amelyek jelentős szerepet játszanak a növénytermesztési tevékenység fenntarthatóságának erősítésében. A jövő évtől folytatódnak a gazdálkodók között népszerű „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)" és az „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (ÖKO)" támogatások.
 
A kormány továbbra is prioritásnak tekinti az öntözővíz hatékony felhasználásának támogatását, az öntözött területek növelését. Elő kívánjuk segíteni az agrárdigitalizáció további terjedését, amelynek segítségével erősödik a mezőgazdasági üzemek versenyképessége, hozzáadottérték-termelése, és egyben környezetbarát termelési technológiák alkalmazása valósulhat meg – sorolta.
 
A miniszterhelyettes szerint a klímaváltozás negatív hatásai elleni küzdelemben fontos eszköz a technológiai megújulás.
 
Ebben segíthet a „Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása" című pályázati felhívás, amely elsődleges célja a változó éghajlati körülményekhez alkalmazkodni képes, magas termőképességgel és termésbiztonsággal rendelkező ültetvények telepítésének támogatása.
 
A rendelkezésre álló keretösszeg 25,2 milliárd forint, egy pályázó legfeljebb 500 millió forintot igényelhet. A kérelmek benyújtására 2025. április 28-ig van lehetőség.
 
Indexkép: Pelsőczy Csaba
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Rétegvízzel teszik termővé a sivatagot. De meddig?

2023. június 02. 11:46
Irak elkezdett sivatagi kutakat használni az öntözésben, aminek az eredményeként idén megduplázódott az országban a búzatermő terület, elérte a 8,5 millió danamot, ami kb. 850 ezer hektár.

IV. Szentlőrinci Mezőgépnapok megnyitó

2023. augusztus 10. 15:50
Azokra a gyakori változásokra, amelyek a mezőgazdasági termelőket nap mint nap érték az elmúlt két évben, nem lehet felkészülni. Az idei nyáron a gabona és olajosnövény felvásárlási árak rendkívül alacsony szintje okoz kihívásokat – jelentette ki Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a IV. Szentlőrinci Mezőgépnapok megnyitóján.